Autor Tema: Dva guštera [Podarcis muralis]  (Pročitano 747 puta)

Milan Jovanović

• Lutka
Dva guštera [Podarcis muralis]
« poslato: 07.Apr. 2014, 00:09:29 »
Veći, braon boje: Maljen (Lacerta vivipara?).

Manji, sive boje, bez repa: Valjevo (Podarcis muralis?).
« Poslednja izmena: 20.Apr. 2014, 00:15:38 Milan Jovanović »

Aleksandar Simović

• Moderator
  • Gusenica
Odg: Dva guštera
« Odgovor #1 poslato: 07.Apr. 2014, 15:18:13 »
Oba su zidni gusteri Podarcis muralis

Milan Jovanović

• Lutka
Odg: Dva guštera
« Odgovor #2 poslato: 20.Apr. 2014, 00:14:39 »
Da li je i ovo Podarcis muralis?

Maljen, Divčibare.

Aleksandar Simović

• Moderator
  • Gusenica
Odg: Dva guštera [Podarcis muralis]
« Odgovor #3 poslato: 20.Apr. 2014, 21:17:14 »
jeste :)

Milan Jovanović

• Lutka
« Odgovor #4 poslato: 21.Apr. 2014, 00:49:00 »
Hvala!

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 22.Apr. 2014, 12:04:38 »
Izvinite što se ubacujem, ali čim smo kod ove vrste imam pitanje za gos'n urednika Saleta ;)

Ovaj zidni gušter je po klasičnom opisu mediteranska vrsta karakteristična za krečnjačka područja. Prvi put u životu video sam ga na FG kao mali na ekskurziji. Zadnjih godina vidim ga svuda, dok čekam autobus u centru grada eto ga sunča na zidu...
U stvari otkad se bavim posmatranjem svega i svačega primećujem osetno veći broj P.muralisa ovde kod mene po ravnici. Širi se pre svega prugama, a zadnjih godina (ili se samo meni čini) postigao je i daleko nadmašio brojnost običnog livadskog guštera (L.agilisa), koji je da budem iskren na području Severne Bačke postao pravi raritet – ima ga samo po starim ciglanama, grobljima, na ostacima livada, i po zaštićenim dobrima. Mislim da muralis zauzima prostor koji je izgubio livadski: nema skoro nijednog pogodnog mesta gde ga nema, u ciglanama, po stadionu, u parkovima, uz međe oranica, baš svuda ga ima...

Još i ranije (od 1970-e, 80-e) literatura kaže da je muralis ponegde rasprostranjen u Karpatskoj niziji, naročito u gradovima, tako da ga zovu i "gradski gušter". Ali da li je ova ekspanzija brojnosti o čemu govorim primećena generalno i negde zabeležena?

Aleksandar Simović

• Moderator
  • Gusenica
« Odgovor #6 poslato: 25.Apr. 2014, 19:42:25 »
Nije bas mediteranska vrsta... Sto se tice muralisa u Vojvodini smatramo da je njegova "prirodna" distribucija jedino na podrucju Fruske Gore i Vrsackog brega, kao sto si rekao siri se antropogenim uticajem. to sto kazes da muralis zauzima mesta agilisa jeste tacno ali samo ako je staniste menjano, ako je livada normalna i koliko toliko ocuvana, bice tu agilisa, a muralis izbegava takva mesta u Vojvodini, osim ako nema nekog šuta ili slicnih stvari (sto je opet menjanje stanista). Bio sam bas skoro i obisao gotovo celu severnu Backu i Banat i ono sto mogu da kazem da je agilisa bilo na svakoj relativno ocuvanoj livadi i zbunju koju smo pregledali, a u pitanju je veliki broj. agilis nikada nece ziveti po ljudskim naseljima kao sto to radi muralis, pa ga zato vise i vidjas.

mi smo napisali i poslali rad o antropogenom sirenju izmedju ostalih i ove vrste, ja se nadam da ce sto pre ugledati svetlost dana pa cu ga okaciti ovde.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 26.Apr. 2014, 13:35:14 »
Hvala, raščistio si sliku. Jedino bih dodao da ima područja gde se dve vrste preklapaju, evo prošle sezone postavih padajuće zamke za insekte u staroj ciglani (sa mnogo šuta i smeća) gde inače ima mnogo L.agilisa. I kad izađem unutra je muralis...

A ono, ne znam gde si ti bio, ali u okolini Subotice toliko je sve preorano, da se ja bar radujem kad vidim agilisa. Čak sam razmišljao o izmeštanju jedne izolovane populacije koja se zatekla u jednoj međi između dve makroparcele. Ore se ovde bez milosti. Neću sad da kačim slike zadnjih pravih slatina u opštini koje se preoravaju (nekadašnji vojni poligon)...

I obavezno okači rad, unapred hvala
« Poslednja izmena: 26.Apr. 2014, 13:39:00 jozi »