Autor Tema: zmije  (Pročitano 784 puta)

zdenac

• Jaje
  • *
zmije
« poslato: 03.Apr. 2014, 00:09:23 »
obala Dunava, Sremski Karlovci, 02.04.14. Dužina oko 1 m.
ako se ne varam ima povredu  leve strane čeljusti.

ihi

• Leptir
Odg: zmije
« Odgovor #1 poslato: 03.Apr. 2014, 06:34:49 »
Juče sam bio u šumi pored Obreža. Na potezu od skretanja za Kupinovo do hotela na Obedskoj bari primetio sam veliki broj automobilima zgaženih zmija koje su verovatno bile krenule iz Bare u šumu, ili obrnuto. Ta se pojava ponavlja - to sam zapazio prošlog i pretprošlog proleća. Možda bi trebalo razmišljati o zaštiti ovih gmizavaca (upozorenjem vozačima da tuda sporo voze, ili čak postavljanju neke mrežaste guste ograde). Inače, u šumi sam sreo nekoliko belouški, sve su bile lepo razvijene i neverovatno brze.
I da ispričam jedan nemio događaj. Dok sam s prijateljem, prof. Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu, obilazio šumu, prišao nam je šumar, legitimisao nas (ne znam da li je imao pravo) i od mene je zahtevao da prestanem sa fotografisanjem jer je to zabranjeno. Iako smo ga ubeđivali da je ovo "naučna" fotografija, on je bio izričit i upućivao nas je u šumsku direkciju u Kupinovu, udaljenu od nas bar dvadesetak kilometara. Eto, i šume su potpale pod vojni režim. 

Aleksandar Simović

• Moderator
  • Gusenica
« Odgovor #2 poslato: 03.Apr. 2014, 20:44:48 »
Na slici je ribarica Natrix tessellata, inace da mnogo zmije i drugi gmizavaca kao i vodozemaca strada na tom putu, nadamo se da cemo nesto ove godine uraditi po tom pitanju.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #3 poslato: 04.Apr. 2014, 07:42:20 »
Mi smo probali 2009. na Ludaskom jezeru. Oko jezera je postavljeno 9 ovakvih tabli. Poslali smo zahtev Direkciji za izgradnju (zaduzeni za lokalne puteve) i oni su postavili table. Glupo jeste. Tabla za opasnost za barske kornjace a oni stavili nesto sto vise lici na sumsku k. No, na dizajn se nije moglo uticati jer je to dobijeno od neke republicke institucije.  No i ovako je bolje nego da smo samo postavljali jer je postojala opsanost da na inspekcija kazni. Problem je bio i sto nije uspelo da se postavi na jedan drugi put, gde dosta kornjaca strada a koji je regionalan, i nismo uspeli da utvrdimo ko je odgovoran.

Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Slobodan Ivkovic

• Guseničica
  • **
« Odgovor #4 poslato: 04.Apr. 2014, 18:13:13 »
Ista situacija je i na putu između Futoga i Novog Sada (mislim na put pored Dunava), pošto svakog dana idem tim putem vidim jako veliki broj pregaženih zmija i žaba, a danas sam po prvi put video i dve pregažene male barske kornjače (što je najgore, jedna je pregažena u naselju gde je navodno zabranjeno kretanje motornih vozila, ali šta reći kada i policija sa kolima tim putem ide do obližnjih restorana pored Dunava  :-\).