Autor Tema: Pragovi - pruga  (Pročitano 563 puta)

Aleksandar Simović

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
Pragovi - pruga
« poslato: 27.Mar. 2014, 19:48:38 »
Pozdrav svima,

i ranije sam razmisljao o ovome, a danas me je opet podsetila na to slika ispod Gazele. Naime zanima me da li neko zna na kom delu teritorije tadasnje SFRJ su secena stabla za pragove pruge, i koja vrsta je u pitanju? Pragovi su ogromni i uzevsi u obzir koliko pruge ima u celoj bivsoj SFRJ moze se doci do cinjenice da je mnogo sume poseceno zbog te investicije.

Mozda je tema glupa za forum, ali ne znam na koje bi drugo mesto ovo mogao da postavim?

Hvala :)

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
Odg: Pragovi - pruga
« Odgovor #1 poslato: 27.Mar. 2014, 20:28:42 »
Mislim da je većinom korišćena bukova građa impregnirana uljem. A gori poput luči.

http://www.trijele.com/index.php?option=com_content&view=article&id=20&Itemid=47

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 27.Mar. 2014, 21:01:07 »
Ako se budete odlučili da pravite pragove, tekst koji je pronašao Šeguljev na Internetu mnogo će vam pomoći.
Koliko ja znam, najveća radionica za izradu šlipera (tako se nazivaju pragovi za železničke šine) bila je u Kolašinu. Tamo je rađena i impregnacija.
A odakle je dovlačena građa, e to ne znam. Vidim u tekstu koji pominjemo da se danas koristi građa iz BiH, CG i Srbije.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #3 poslato: 28.Mar. 2014, 09:36:03 »
Nedavno je bila vest o aukciji za povađene pragove u Beogradu, pa su pomenuli da je u pitanju bukva. I meni pade na pamet isto pitanje, uz još jedno - odakle stižu i odakle će stizati novi?  :-\

Aleksandar Simović

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #4 poslato: 28.Mar. 2014, 13:04:56 »
Hvala na odgovoru svima.

Sale ja koliko znam vise se ne koriste drveni pragovi, vec oni liveni betonski, tako da nemas brige :D

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #5 poslato: 28.Mar. 2014, 13:41:12 »
Hehe, pa šta ću kad nigde nisam imao priliku da vidim prugu novije izrade od pre drugog svetskog rata...  ;D

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 03.Apr. 2014, 00:40:58 »
Čekaj, pa ovi u Kraljevu sa Sašinog linka reklamiraju - čak i na engleskom - da proizvode šlipere, pa kome onda?