Autor Tema: Tipula [Ctenophora flaveolata]  (Pročitano 1681 puta)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Tipula [Ctenophora flaveolata]
« poslato: 26.Mar. 2014, 20:24:57 »
Uletela pre sat vremena kroz prozor. Mala je vikala "tata jedna opasna osa" :D
Bila je već slična identifikovana ovde na forumu (iz porodice Ptychopteridae) ali se nebih usudio da tipujem na ovu Tipulu...

« Poslednja izmena: 27.Mar. 2014, 13:32:35 jozi »

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Odg: Tipula
« Odgovor #1 poslato: 27.Mar. 2014, 00:58:49 »
Joži, pa tebe baš 'oće sa ovim Ctenophora-ma.  :o Mora da su u okolini Subotice povoljna staništa. Larve se razvijaju u starom drvetu, u raspadanju.

Ovo je Ctenophora flaveolata.  ;) Predivna.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
Odg: Tipula
« Odgovor #2 poslato: 27.Mar. 2014, 13:31:16 »
Hvala, izgleda onda čak još jedna u nizu vrsta... Lekcija je da vredi obratiti pažnju na "velike ose"

slavko

• Leptir
Odg: Tipula [Ctenophora flaveolata]
« Odgovor #3 poslato: 27.Mar. 2014, 17:14:12 »
Jozi, druze da li je ovo neki novi objektiv, fotografije su sjajne!!!
leptirici

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 27.Mar. 2014, 21:55:47 »
Jozi, druze da li je ovo neki novi objektiv, fotografije su sjajne!!!

To neka bude moja tajna :P Nije tehnika, umeće brate 8) Šalu na stranu, kad smo kod fotografije, mislim da će svi da profitiraju ako podelim. Odlučio sam da novu sezonu započnem sa novim aparatom. Limundo, naš Ebay je prepun starih kontaktnih koje su negde na zapadu bacili. Rezolucija slike je mala, ali aparat koji je svojevremeno bio state of the art, možeš da kupiš budzašto. I uz malo domaće radinosti poput onih trikova koji su dostupni i ovde na Forumu - eto kvaliteta sa utiskom na DSLR... Aparat je Sony Cybershot iz otprilike 2005. kome sam ispred stavio predleću koja je nekad bila predviđena za film-aparat (koji je takođe neko bogat bacio, mada je leća made in japan ???) A dobro tu je i mojih 20 kusur godina prakse i na kraju - PShop
« Poslednja izmena: 27.Mar. 2014, 22:01:30 jozi »

Bojan Radeka

• Gusenica
« Odgovor #5 poslato: 28.Mar. 2014, 09:55:22 »
Odlicna fotka I kamuflaza komarca :)

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #6 poslato: 25.Apr. 2014, 19:42:52 »
Jozi, svaka cast.
Ako nije problem, objasni setinge/podesavanja.
Zoom, auto ili manual, blenda, blic i ostalo.
Mnogi ce ti biti zahvalni.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 26.Apr. 2014, 12:55:00 »
Iznenađuje me da se tvrdi da su to dobre fotografije. Koliko ja znam u fotografiji je kvalitet same optike od presudnog značaja. Stoga ono što ću napisati biće veoma neformalno i rekao bih nekonvencionalno. Izvinite što ću pisati knjigu i ne u odeljak o fotografiji, mala digresija 8)

Zna se da je Sony kao firma jedna od pionira prelaska na digitalnu fotografiju. Hoćete dokaz? Rastavljao sam Canonov kompaktni aparat i sve od displeya a moguće da i senzora bio je Sony! Odakle sad proizvođač poznat po muzici i nekadašnjim Walkmanima u fotografiji? Svi koji malo više znate (od mene recimo) složićete se, kakvi su aparati "Sony Alfa" i verovatno pratite gde sada Sony ide sa svojom Mirrorless tehnikom.
Mislim, svako sad baca svoje stare DSL i kupuje Mirrorless. Zašto? Zato što je kvalitetnije (iako se vode polemike)! Razmak između objektiva i samog senzora se umanjio (upravo ono što umanjuje kvalitet i najboljih objektiva!) i izbačen je potpuno nepotreban preklopni među-mehanizam (koji kod svih aparata koje sam ikada video stvara buku kod okidanja, što može da smeta recimo ptičarima ???) – to svima poznato takozvano "refleksno ogledalo". Niko nije ni sanjao da će do ovoga doći, a prosto je ko pasulj. Nešto kao prelazak sa benzina na gas, ništa revolucionarno kao recimo "Tesla"-auto na struju...

E sad, kakve ovo veze ima sa mojom gornjom fotografijom? Navešću samo jedan od razloga, sa dodatna dva:

1) od svih kompaktnih aparata koje sam imao ili koristio Sonyjev Carl Zeiss objektiv je najbolji. Kod starijih modela nisu štedili na objektivu i bio je veći, a zna se šta znači to kod dubinske oštrine, više svetlosti dolazi na senzor. (To su bila vremena kad još nisu išli po consumer zahtevima na tzv. "slim" formate nego su se suštinski borili sa kompleksom kako prebaciti kvalitet analogije na digitalno bez obzira na dizajn aparata.) Znači stari aparati su imali lošiju elektroniku, manju rezoluciju i na kraju krajeva lošiji softver (lošiji jpg), ali im je za kompenzaciju optika bila bolja. To je jedan od razloga, verujem zašto je neko pitao jesam li kupio neku novu leću. I jesam i nisam.

2) Koristio sam ispred makroa dodatnu leću Made in Japan, napravljenu za stari analogni aparat. Tu leću sam napravio kombinacijom dva takva adaptera, jedan za širokouganu sliku a drugi za telephoto (nažalost jednu leću sam usput i lepo slomio)

3) Obzirom da i ovu kao i većinu slika pravim na brzinu nemam neko veliko tehničko objašnjenje. Jednostavno napravim seriju sa različitim podešavanjima (ponekad i aparatima) i životinju pustim. Onda od 20 slika jedna ili dve se meni "svidi" - veoma subjektivn pristup. Ipak, često to je jedina logika, a tehničkog objašnjenja "nema". Ako se malo potrudi, i dibidus može da napravi dobru fotografiju. :D

Moram da dodam najlepši primer, skoro neverovatno kakve ovaj rus pravi slike sa kompaktnim aparatom i starim "hakovanim" ruskim objektivima (ipak nema svako 1000 eura investmenta u fotografiju), uverite se sami:
http://www.boredpanda.com/snowflake-macro-photography-diy-alexey-kljatov/

(Prvo dobro pogledajte šta je čovek koristio od tehnike, a onda pogledajte i kvalitet slika! Kaže se da je dobra plata motivacija za rad, ja mislim da je i siromaštvo čudo, kad sediš i treba da "od sapuna napraviš tenka"...)

A inače – iščitavam Exif – aparat je Sony Cybershot DSC-S75 (nemojte ga tražiti ružan je jako :D), macro mod, automatska podešavanja izračunala su
Exposure Time = 1/2,
F Number = F4.5,
Exposure Program = Aperture priority,
ISO Speed Ratings = 100,
Exposure Bias Value = ±0EV,
Max Aperture Value = F2,
Metering Mode = Spot,
Focal Length = 15.8mm,
Flash = On;
Light Source = unknown, a upotrebljen je "zasenčeni" blic (tehnika koju smo inventirali nekolicina odavde sa foruma za slikanje moljaca – preko blica se zalepi bela traka koju koriste moleri).
Ono što je smešno da ovaj "traktor" od aparata ima mogućnost RAW snimanja (ukoliko je TIFF format to isto) znači ako hoću mogu da izbegnem nedostatke JPEG kompresije što je samo dodatni negativum u odnosu na optički šum koji kako sam razumeo ima svaki pa i najkvalitetniji aparat (u odnosu na kvalitet svetlosnog izvora i aperture).

I naravno, na kraju ali ne poslednje: sve to propustio kroz – opet subjektivni – PS. Šta sam radio? Malo bojadisanja (saturacije) ali nije bilo potrebno jer Sony daje savršene boje, i dodao oštrinu (iako aparat ima ugrađen "sharpening" što ne koristim jer ne vidim šta radi)...

Nadam se da je to to :)
« Poslednja izmena: 26.Apr. 2014, 13:28:04 jozi »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #8 poslato: 06.Maj. 2014, 21:17:47 »
Pa sad....
nebih se slozio oko boja; prva slika ima plavi "cast" a druga zuti. Stavi "white balance"
setting na "flash", kad slikas sa blicem, a ne na "Auto".
F Number = F4.5, alo, brate, ko jos slika makro sa F4,5; zavrni blendu do kraja!!!!!!!!!!
Aaaaaaaaa, sad nemas dovoljno svetla (snimak podeksponiran), pa naravno kad si
preko blica zalepio skoro svetlo/nepropusnu traku. Uzmi tetrapak od soka, pa sa njim
"produzi" svetlo blica do objekta.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
« Odgovor #9 poslato: 07.Maj. 2014, 17:14:50 »
Makro sa F4.5 slika svako sa aparatom sa fiksnim objektivom, jer takvi aparati retko mogu da zatvore blendu mnogo više od toga.  ;)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #10 poslato: 08.Maj. 2014, 01:56:02 »
Pa da, amaterizam na delu. I žurba. Ono što jedva smem da priznam da aparat baš i ima opciju manuelnih podešavanja, ali obično ne volim to da koristim, jer je muka živa. (Čak sam i uputstvo aparata skinuo zbog toga, da vidim kako šta gde... dosta je mukotrpno naučiti.)

Prva slika je preeksponirana, ipak meni se sviđa, jer su boje realnije u odnosu na insekat kako je realno izgledao. Druge dve naravno imaju žutu boju, jer sam koristio taj flaster. :-[

Hvala na kritičkim savetima, to sa tetrapakom ću svakako da probam.

P.S. Video sam u prodaji neke blic-difuzere u raznim bojama (od narandžaste do plave) - jednostavna plastika koja se kači na foto-aparat, ali ne mislim da je vredno para. Nastaviću da eksperimentišem, jer imam sve veće probleme sa neuspelim fotografijama, naročito na terenu kad se žuri a treba biti efektivan...

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #11 poslato: 08.Maj. 2014, 12:19:54 »
Auuuu, pa ovaj Sony ima blic sa trane, smislicemo nesto.
A i blenda, stvarno, samo do 5,6 ili tako nesto.
A koliko je snimaka ispucao?

Verovatno je bilo jeftino ali ovo nije resenje za makro, definitivno!

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #12 poslato: 08.Maj. 2014, 20:38:06 »
Auuuu, pa ovaj Sony ima blic sa trane, smislicemo nesto.
Da mi je para da kupim ring-blic kakav ima Dragiša, stavio bih to i priča bi bila zatvorena...

A jeste dobar, za dokumentarnu fotografiju, ovo je ipak forum o biodiverzitetu, a tek posle fotografski forum :) No treba se usavršavati, to je potencirano ovde od samog starta.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #13 poslato: 09.Maj. 2014, 10:20:59 »
Evo ti resenje!
The built in flash has modes for automatic, redeye reduction, forced on (fill) and disabled. Need more flash power then attach an optional HVL-F1000 flash on the accessory shoe and connect it into the ACC jack on the side. Besides greater flash range the HVL-F1000 also gives you the benefits of bounce flash illumination.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #14 poslato: 14.Maj. 2014, 14:09:54 »
Na svu sreću sačuvao sam stari manuelni blic sa acc žicom, nadam se da će da radi, javiću se ako stignem do rezultata.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #15 poslato: 14.Maj. 2014, 16:08:25 »
E super! Sad imas situaciju kakva je kod mene.

nastavljam u temi "Sredstva i oprema za rad"!

Bojan Radeka

• Gusenica
« Odgovor #16 poslato: 20.Apr. 2015, 12:07:38 »
Ovo je stara tema ali imam nove fotke ovog osolikog komarca iz komsiluka. Fotkani su na stablu sofore, bilo ih je vise imali su zurku.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
« Odgovor #17 poslato: 22.Apr. 2015, 17:46:13 »
Ctenophora flaveolata. U odgovarajućoj je temi. ;) :)