Autor Tema: Koji smrčak? [M.steppicola]  (Pročitano 1264 puta)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Koji smrčak? [M.steppicola]
« Odgovor #20 poslato: 01.Jun. 2014, 01:40:01 »
Mene najviše čudi – iako verujem da vi gljivari poznajete svoje gljive kao ja svoje ptice i biljke – da su moji primerci, kao i Stevanovi od iste vrste, to jest da u to od starta niko nije sumnjao. Znači, steppicola je ipak nešto egzaktno i uhvatljivo čak i sa fotografija. A rezultate analize svi sa znatiželjom iščekujemo.

ihi

• Leptir
« Odgovor #21 poslato: 01.Jun. 2014, 07:00:03 »
Joži, pa ja sve vreme o tome govorim. Morfološka identifikacija se ne sme odbaciti. Ona je više od jednog koraka. Naravno, merenje i oblik spora su novi korak, a molekularna analiza može predložiti da se smrčci prebace u rod karfiola :D
Varijeteti vrste ili izvesna odstupanja od tipskog predstavnika u boji, obliku, veličini, mestu i vremenu rasta su itekako poznati. Oni se javljaju ne samo kod gljiva već i kod ostalih predstavnika žive prirode. Nadam se da će nam se Baluban odazvati rezultatom, koji, kako reče Joži, s znatiželjom iščekujemo.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #22 poslato: 01.Jun. 2014, 09:33:50 »
Jedno vreme su ovi Nemci na forumima sveli sve Smrčke na samo dve vrste M. esculenta i M.conica, medjutim kako sad čujem bas te DNK analize pokazuju da ima mnogo vise vrsti nego što se predpostavljalo, pa sa nestrpljenjem da se tu malo rasbistre stvari. Slična je stvar i sa Helvellama, mnoge se bas samo na osnovu morfoloških osobina razlikuju, dok su mikroskopski potpuno iste, pa su mnogi skeptični i ne priznaju ovu ili onu vrstu što izaziva još veću zabunu kod nas amatera.