Autor Tema: Babine uši  (Pročitano 698 puta)

Šumi

• Gusenica
Babine uši
« poslato: 18.Mar. 2014, 18:13:44 »
Babine usi je jedan od ružnijih naziva za gljive iz roda Sarcoscypha, ali odomaćen u Šumadiji. Meni se više svidja Ihijev predlog: prolećna skerletnica ili prolećni peharčić ali dogovor oko domaćih naziva za gljive i dalje ostaje još samo jedan u nizu nerešenih problema srpske mikologije. Zanimljivo je da su na relativno malom rastojanju nadjene i Sarcoscypha coccinea i Sarcoscypha austriaca. Naravno, ambicije su nam trenutno porasle pa smo zavirivali oko svake lipe pored koje smo prosli ali S. juranu ipak nismo upisali na listu.

Sarcoscypha coccinea

Sarcoscypha austriaca

Našla se tu još po neka gljiva...

Entoloma clypeatum

Psathyrella spadiceogrisea

Tubaria furfuracea

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Babine uši
« Odgovor #1 poslato: 18.Mar. 2014, 18:53:09 »
Ma doćiće ona sama. Tako sam je ja prošle godine tražio i ništa a ove godine takoreći prvu koju sam secno bila je jurana. Istina, našao sam je na lipi pa sam je zato i uzeo.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #2 poslato: 19.Mar. 2014, 21:52:06 »
Pozdrav za Šumija i predivne fotografije.

S. jurana nije ni mene htela ove godine, ali nada još postoji  ;D

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #3 poslato: 20.Mar. 2014, 08:51:21 »
Ma naravno da jos ima vremena da je pronadjemo i ove godine. Bilo je baš preambiciozno ocekivati sve tri u jednom izlasku na teren.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #4 poslato: 20.Mar. 2014, 21:32:54 »
Treba je tražiti samo ispod  Tilia platyphyllos, na žalost ovde u Austriji u mojoj blizini nemam takve Lipe, mozda i tu leži Zec. u Resavskom kraju znam da ima ove Lipe dosta.