Autor Tema: Cydia fagiglandana  (Pročitano 1626 puta)

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Cydia fagiglandana
« poslato: 15.Mar. 2014, 18:41:44 »
Fruska gora, Rakovac, 20 Aug. 2013, 22:10:00 AM, na lampu
« Poslednja izmena: 19.Mar. 2014, 21:30:17 božEnka.hric »

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Odg: Cydia sp?
« Odgovor #1 poslato: 16.Mar. 2014, 02:53:20 »
.

Cydia pomonella sigurno nije. Možda je neka druga Cydia.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Odg: Cydia pomonella ???
« Odgovor #2 poslato: 19.Mar. 2014, 19:36:28 »

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
« Odgovor #3 poslato: 19.Mar. 2014, 20:32:14 »
.

Nemam ja tu šta da komentarišem, čovek očigledno zna više od mene.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #4 poslato: 19.Mar. 2014, 20:44:53 »
Svakog dana, u svakom pogledu, sve vise napredujemo!

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Odg: Cydia fagiglandana
« Odgovor #5 poslato: 20.Mar. 2014, 09:28:39 »
Mislim da je Alexandr ovog puta pogresio. 

http://www.lepiforum.de/lepiwiki.pl?Cydia_Splendana

« Poslednja izmena: 20.Mar. 2014, 09:49:00 Boza48 »

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
« Odgovor #6 poslato: 21.Mar. 2014, 00:53:26 »
.

Ne znam da li je pogrešio, uporedite vašeg leptira i sa nekim od ovih.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #7 poslato: 21.Mar. 2014, 08:37:10 »
Mislim da je lepo i korisno da nas Administratori teraju da ucimo da prepoznajemo leptire.

Ipak. kada smo mi u corsokaku, onda oni treba da imaju zavrsnu rec!

Konacno; koji je ovo leptir?
« Poslednja izmena: 21.Mar. 2014, 09:07:18 Boza48 »

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
« Odgovor #8 poslato: 21.Mar. 2014, 11:26:39 »
.

Ne radi se ovde o nikakvoj prisili moderatora. Uloga moderatora nije da "vlada čeličnom pesnicom", već da vodi računa o tome da deo foruma za koji je nadležan bude uredan, pregledan i bez offtopic diskusija. Izvinjavam se zbog ovog objašnjenja koje jeste van teme.

Ja ne poznajem ovog leptira pa nemam na osnovu čega da dajem završnu reč. Prihvatam mišljenje onoga za koga mislim da zna više od mene. 

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #9 poslato: 21.Mar. 2014, 14:14:51 »
Ako mogu da se ubacim u diskusiju i razjasnim moguće dileme, imajući u vidu veći broj posetilaca foruma.
Za početak, glavni temelj za pouzdano određivanje vrste treba da budu pravilno protumačeni, pouzdani taksonomski karakteri. Do njih možemo doći direktno iz stručne literature (npr. objavljeni radovi). Ako nam to nije na raspolaganju (ili nemamo dovoljno iskustva, ne poznajemo jezik, želimo samo da saznamo naziv vrste bez dubljeg udubljivanja u tematiku i sl. - što je u potpunosti u redu) posežemo za mišljenjem eksperta/specijaliste (da se tako izrazim  :) ). A postoje i situacije kada karakteri za identifikaciju nisu vidljivi na fotografijama (npr. građa, oblik genitalija).
Mislim da nema potrebe da objašnjavam koliko je upitna identifikacija koja se bazira jedino na (neproverenom) autoritetu.
Na kraju - na poznavaocu određene grupe organizama je uvek da napomene kada nije siguran ili kaže "ne znam" kada nema na osnovu čega da utvrdi vrstu. Takvih neodređenih primeraka će uvek biti - dobrodošli u svet biodiverziteta. :)
Ipak, dosadašnji udeo identifikovanih vrsta noćnih leptira je na zavidnom nivou.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #10 poslato: 21.Mar. 2014, 15:41:20 »
Primio k' znanju!

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #11 poslato: 23.Mar. 2014, 16:51:53 »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #12 poslato: 28.Mar. 2014, 10:24:33 »
http://www7.inra.fr/hyppz/IMAGES/7031510.jpg

Ovo je Cydia splendana na listu kestena i kad je stavim pored moje Cydia-e,
skoro su identicne.

Molim za misljenje!

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
« Odgovor #13 poslato: 28.Mar. 2014, 13:17:12 »
.

Za mišljenje je korisno imati znanje, a ja ga nemam kada su ove vrste u pitanju, ne znam koji karakteri su bitini kod razlikovanja Cydia fagiglandana i Cydia splendana. Nažalost. Rod Cydia ima oko pedesetak vrsta, treba zaista biti stručnjak i razlikovati ih, to zahteva specijalnost.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #15 poslato: 31.Mar. 2014, 09:15:35 »
neodređenih primeraka će uvek biti

Hteo sam samo istaći ovu rečenicu i da dodam koja šema je dosad najbolje radila: kada neku vrstu, fotografiju, terenski nalaz ujedno potvrdi više ljudi. U tom slučaju je nebitno da li su autoriteti, eksperi ili amateri. Naravno dobro je da nalaz "ispečati" i mišljenje eksperta, ako je voljan ili ima vremena da nam pomogne.

(Samo jedno razmišljanje: u pravnoj praksi je dovoljno 2 ljudi koji su složni da su svedoci kriminalnog dela, t.j. ako je dvoje očevidaca videlo krađu na delu, to je dovoljno da se počinioc osudi na zatvor - zašto bi biogeografski princip bio manje ili više strog od toga? Naravno više očevidaca umanjuje šansu greške - isključuje skepticizam i efekte previđanja, priviđanja, kratkovidosti i slično :D)

Sigurno da se princip (metodologija) razlikuje od grupe do grupe - u entomologiji je drugačiji pristup od botanike ili ornitologije - i to svakako treba poštovati, ali je osnova ista.

Naročito je ključna dobra fotografija (sa vidljivo istaknutim identifikacionim detaljima), koja je ujedno i dokazni materijal.

Ali se navedena identifikaciona šema (nazovimo je "forumskom") zasniva na međusobnom poštovanju, saradnji, timskom radu, umrežavanju i još mnogo čemu. Između ostalog zato i postoje forumi, dopisne liste...
« Poslednja izmena: 31.Mar. 2014, 09:31:54 jozi »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #16 poslato: 31.Mar. 2014, 10:19:20 »
Jozi, a sta da se radi kada dva Foruma kazu jedno a druga dva Foruma kazu drugo.
sto je slucaj u ovom "slucaju"?

Jel' leptir ide u kantu ili .....?! >:(

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #17 poslato: 31.Mar. 2014, 12:41:06 »
Moja preporuka je da fotografije neodređenih vrsta ipak ne brišete, jer se uvek može desiti da se kasnije pojavi mogućnost za identifikaciju (npr. dešava se da taksonomi više vrsta "pretabače" u jednu i sl.).

Cydia splendana

http://translate.google.com/translate?hl=sk&sl=sk&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.nahuby.sk%2Fstranka_uzivatela.php

Ne mogu da vidim tekst sa linka (verovatno samo registrovani korisnici mogu). Da li je identifikacija obrazložena?

Reklo bi se da je u slučaju ovih nekoliko vrsta potrebno uzorkovanje i mikroskopiranje genitalnog aparata.
Vrste insekata i drugih beskičmenjaka se najčešće i opisuju na osnovu građe genitalnog aparata, kao jednog od ključnih karakteristika koja upravo i predstavlja jedan od mehanizama za međusobno "razlikovanje" ( ;D ) vrsta u prirodi.

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #18 poslato: 31.Mar. 2014, 17:16:17 »
Slovaci, http://www.nahuby.sk/:
28.3.2014 21:09, Cydia splendana ?
Mgr. František Neuschl (Ferin): Ano. Cydia splendana.

Cesi, http://www.biolib.cz/en/imagecomments/id237766/, Trazili i dobili podatke o vegetaciji
sa lokacije, promenili determinaciju sa Cydia splendana na Cydia fagiglandana, ali je jos nisu
uveli u galeriju kao determinisanu.

Rusi:http://lepidoptera.pro/gallery/28015 , Cydia fagiglandana
Nemci, http://www.lepiforum.de/1_forum.pl?page=1;md=read;id=79571, Cydia fagiglandana.

Sad sve zavisi od Ceha!

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #19 poslato: 02.Apr. 2014, 09:12:26 »
sto je slucaj u ovom "slucaju"?
Jel' leptir ide u kantu ili .....?! >:(

Ne bih da se ponavljam(o) ali nažalost tako je – i to nisam ja izmislio. Eksperti su oni koji će najradije podatak ne da bace već potpuno da ignorišu – dok im primerak nije pod mikroskopom. Mi amateri smo ti koji se jedino razbijamo i jedemo danima šta je na našoj fotografiji koju smo slikali negde u zabatu ili za koju smo recimo prešli 100 km... Da je do mene, bilo bi sigurno nekako drugačije (ali zbog silnih prepirki ovde na forumu sad više i ne razmišljam o mogućim alternativama). I u biogeografiji se prate trendovi kao moda u džinsu :( Niste pratili ostale delove foruma, gde se o ovome dosta raspraljalo i argumentisalo, gde sam i ja najčešće ostavljao znak >:(
« Poslednja izmena: 02.Apr. 2014, 09:20:23 jozi »