Autor Tema: Imam još cveća (CG)  (Pročitano 489 puta)

ihi

• Leptir
Imam još cveća (CG)
« poslato: 24.Feb. 2014, 06:41:51 »
U fotodokumentaciji imam vrlo mnogo raznog zavičajnog cveća. Voleo bih kada bih znao njegovo ime.  I koliko znam šta treba slikati kod gljiva, toliko ne znam šta je najbitnije kod cveća.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Imam još cveća (CG)
« Odgovor #1 poslato: 24.Feb. 2014, 08:57:58 »
Poštovani Ihi, samo vi postavljajte, biljke CG su i dalje nepoznanica, barem za mene ;) Kako sam do sada saznao, jedan veći deo crnogorske flore su endemi (urođeni ili zastupljeni samo na užem prostoru Balkana), a od celokupne flore oko 70% su pretplaninske ili planinske biljke. Ne računajući primorsku floru (mediteran) to je za nas iz Vojvodine pa i cele Srbije kuriozitet.

1. i 2. Silene flos-cuculi
3. Neki luk (Allium?) sa klasom trave u pozadini (Bromus sp.)
4. Polygala, najverovatnije major
« Poslednja izmena: 24.Feb. 2014, 09:10:23 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 24.Feb. 2014, 10:07:53 »
Joži,
hvala vam. Mnogo vam hvala.
Nije mi baš prijatno što skoro uvek dajem priloge iz CG, znajući da je ovo Forum o biološkoj raznovrsnosti Srbije. Ali šta da radim, koristim vaše znanje. Svima hvala.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 24.Feb. 2014, 11:58:41 »
Šta je tu neprijatno - u Subotici su Crnogorci nedavno otvorili svoje udruženje ili klub ispred kojeg se vijori Crnogorska zastava. Mene mnogo više intrigira i žali da smo u posebnim državama, a ne tako davno (i veoma mladi se još sećaju) bili smo federativna zajednica dvaju država, zar ne? Država se zvala Serbia-Montenegro, za one sa slabijim sećanjem... Administrativna područja povlače ljudi ali geografski gledano živujci ne znaju za granice :)

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 24.Feb. 2014, 14:29:33 »
Slažem se sa vama. Nekoliko puta sam probao da se izvučem iz administrativnih zamki pri davanju priloga sa granice, kada ne znam gde zapravo stojim, govoreći da jednom nogom stojim na teritoriji Srbije, drugom CG. I tako, navodno, kao razumno biće zalutam, izgibim se, a šta tek da kažemo za skakavca, puža, zmiju, cvet?

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 24.Feb. 2014, 20:50:42 »
Rođen sam oko 10 km od granice. Porodica mi je bukvalno presečena granicom - jedna polovina ostala u Mađarskoj a druga s ove strane "grane" kako kaže Đ.Balašević. Bio sam ix puta hvatan i maltretiran od granične policije, vojske... znam šta je granica
Ispričaću pričicu:
Kada je u Subotici, na samo 100 metara od državne granice nađeno slepo kuče (Spalax leucodon), pojavili su se mađari iz njihove akademije nauka i sa biološkog fakulteta da kao pogledaju nalaz. Imali su ga i oni, s druge strane ali ga nisu pronalazili (populaciju je kao i moju porodicu presekla granica i tako je sa ironijom i opstala). E onda, onako kao usput, odsekli mu jednu nogicu (u prisustvu novinara, u američkom popularističko-senzacionalističkom stilu) i uz pomoć nje u Budimpešti izveli skupu i kod nas tada teško izvodljivu DNK analizu. Proces je bio toliko uspešan, da su uspeli (kako tvrde mamolozi) da utvrde da se radi o novoj podvrsti, čak vrsti za nauku (inače trend koji je u svetu uveo naš mamolog) i podatak objavili u mađarskom izdanju National Geographic-a ovako "Otkrivena nova vrsta slepog kučeta u Mađarskoj". Naravno sve to i pre nego što su aktuelno uspeli da pronađu primerak sa druge strane grane... Toliko o granicama u nauci ;) Ko prvi grabi njemu slava i apoeni

P.S. ako neko ne veruje, mogu da iskopam i aktuelni članak jer sam ga negde sačuvao
« Poslednja izmena: 25.Feb. 2014, 07:56:45 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 25.Feb. 2014, 05:51:46 »
Joži,
da se našalim. Pa to je slepo kuče, šta ono zna gde stoji. No, ja vidim, ali ne znam, takođe, gde stojim. Možda sam i ja neka podvrsta.