Autor Tema: Makro, makro !!!!!!!!  (Pročitano 1574 puta)

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Makro, makro !!!!!!!!
« poslato: 23.Feb. 2014, 12:41:12 »
Ovo su, po ceni i kvalitetu,(Achromat) najbolje predlece. Ja slikam sa njima, na zoom-u
50-200.
Prednost lece u odnosu na macro objektiv, (po meni), jeste sto je udaljenost od objekta
uvek ista, pod uslovom da je fokus zoom-a na beskonacno.
U prilogu je slika snimljena sa lecom 6x (stara varijanta, vise se nepravi), bez kropovanja.
Zamislite sta tek "rade" lece 8x, 24x i 32x.
Sto je "duzi" zoom to je i povecanje vece. Sa fokusom na 50mm, Catocala nupta
se jedva uglavi, a na 200mm, objekti od 3mm nisu problem, uz kropovanje.

Pozdrav, Boza

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Odg: Makro, makro !!!!!!!!
« Odgovor #1 poslato: 23.Feb. 2014, 13:04:44 »
Ovo stvarno dobro izgleda. Koja je zizna daljina? Koliko se mora prici objektu?
Mene vise interesuje slikanje prepariranih insekata sa stalka pa mi je ovaj podatak bitan.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #2 poslato: 23.Feb. 2014, 13:44:54 »
Gos'n Mesaros, 1000 podelite sa dioptrijom i dobijete fokus u mm.
Znaci, za lecu od 24x, fokus je na oko 40mm., pod uslovom da je objektiv na beskonacno.
Ako objektivom fokusirate na blize, onda se, naravno, i rastojanje smanjuje.

Nadam se da sam pomogao.

Pozdrav, Boza  :)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 23.Feb. 2014, 14:46:47 »
Pozz.
Pošto je novi post usuđujem se da postavim laičko pitanje, to jest nekoliko.

Šta se misli pod izrazom "leća"? Da li leća unutar kupljenog fabričkog makro objektiva ili neka leća koja se DIY iskombinuje?

Šta znači stari model koji se više nepravi?

Koliko koštaju na slikama prikazani makro objektivi u slobodnoj prodaji (opseg od-do) i za koliko bi najmanje mogao da se nabavi korišćen komad?

P.S. Hoćete DIY makro? Pogledajte šta je ovaj rus navodno kompaktinim aparatom uradio:
http://www.demilked.com/macro-snowflakes-diy-camera-alexey-kljatov/
« Poslednja izmena: 23.Feb. 2014, 15:29:23 jozi »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #4 poslato: 23.Feb. 2014, 17:19:16 »
Idemo redom. Leca ili PREDleca je socivo, kao od naocala. Predleca ima u prodaji kod nas, imaju JEDNO staklo i veliku hromatsku aberaciju.
Raynox ima TRI stakla, i zanemarujucu aberaciju, koja se lako otklanja u Photoshopu.
Stavlja se na oblektiv, sa prednje strane, uz pomoc adaptera.
DCR-250 (8x) kosta oko 40 Evra a MSN-202 (24x) oko 50 Evra. Adapter ima navoj, prema objektivu , 52mm, pa ako je navoj na Vasem objektivu veci, treda kupiti "step-up" prsten, par
Evra, ima kod nas.
Ja sam od Raynox-a kupio 2010 tri predlece; 6x, 12x i 24x. one se vise ne proizvode.

Koriscene predlece od Rainox-a su tek nekoliko Evra jeftinije od novih, ne isplati se.

Da ne zaboravim: Makro, sa predlecama ili bez njih, se UVEK slika sa najmanjom blendom.

Ruski makro! Pa da, to sam zaboravio. Nadjite ili kupite bilo ciji objektiv od 50mm, jos bolje
od 35mm (2/3 vece povecanje), "kuplung" adapter da biste ih spojili (prednji ide naiopacke),
I ovih adaptera ima kod nas.
Ove kombinacije su, nezavisno od marke objektiva, jos bolje od Rainox-a, mislim na
kvalitet slika, iako Raynox ima TRI stakla i takve predlece se zovi Apochromat-i.
50mm ima fokus od 50mm, naravno, i ima dioptriju +20 (slicno kao Rainox MSN-202, +24)

35mm ima fokus od 35mm (naravno) i dioptriju od +30.

Za ono sto Gos'n Mesaros zeli da slika, bolja je kombinacija sa 35mm objektivom.

Uh, jel ima jos neko pitanje?

Boza, smoreni

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #5 poslato: 23.Feb. 2014, 17:55:29 »
E, a tek 24mm!!!!!!!!!!!
Ako na Vas objektiv "okacite" objektiv od 24mm (fokus 24mm), to je dioprija +40!

Strava!!!!!!!!!! Ovo je kombinacija za sve ispod 1mm.
Ne zaboravite da sa ovakvim povecanjem imate dubinsku ostrinu od nista do 0.1mm!

Slikanje ovako sitnih objekata zahteva "stakovanje". A photoshop cs5 extended ima tu opciju,
mislim da stakuje vise fotografija.

Pozdrav, Boza

« Poslednja izmena: 07.Mar. 2014, 07:31:07 Boza48 »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Stakovanje
« Odgovor #6 poslato: 23.Feb. 2014, 18:42:25 »
Eh, kad mozak zardja,
Gos'n Jozi, kako prebacujete tastaturu na Srpska slova?

Stakovanje? Treba specijalna sina za translatorno pomeranje aparata ili objekta, svejedno?
Zaboravite! Ja, ako leptir, na primer, nije pljosnat, stakujem "iz ruke".
Ako je leptir na stolu, na kome mi je i lampa, oslonim se na laktove i pravim dve do cetiri slike.
Potrebno je malo umnog napora, naime, pre sledeceg snimka, treba upamtiti gde ste uostrili predhodni, (ja pocinjem od najvise tacke na ledjima), pa se pribliziti za onoliko kolika vam je dubinska ostrina.
Da ne zaboravim; na Internetu imate nekoliko programa koji (neki su "on-line"), izracunavaju dubinsku ostrinu, kad im zadate podatke koje traze.

Iz ruke? Photoshop tolerise pomeranje u ravni objekta, a donekle i pomeranje u uglu, u odnosu na osu snimanja.

U prirodi? Objekat mora da bude nepomican, ako nije, ne gubite vreme. Potreban Vam je neki oslonac, jak stap ili nesto slicno. Zaboravite stativ; na njemu nemozete da pomerate aparat.

Stakovanje objekata ispod 1mm?
Pa, ovo je vec specijala, alat-sina za pomeranje aparata je bezmalo neophodna, ali,
Srbin je cudo!

Aparat Vam je na stolu, na stativu, ispod njega je staklena plocica sa objektom.
Prvi snimak; drzite plocicu blago pritisnutu uz stol. Uostrite na najvisu tacku , koja treba da bude ostra. Slikajte.
Drugi snimak; iz bloka papirica, za beleske, uzmite jedan papiric i podmetnite ga ispod stakla.
Pritisnite plocicu, istom snagom, da papiric "legne" na staklo i stol.
Sledeci snimak; podmetnite sledeci papiric.... itd.

Za vece objekte, isecite kvadratice od nekog debljeg pljosnatog materijala, kartona.
ZAPAMTITE da debljina materijala, koji podmecete, MORA da odgovara dubinskoj ostrini
opreme kojom slikate. Adobe cak preporucuje da se DOF ili polja dubinske ostrine, preklapaju za oko 25%, ali to su vec finese.
Sad idem da gledam "skinutu" seriju "American horror story", pa se odjavljujem, do sutra.

Pozdrav Boza

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 24.Feb. 2014, 08:42:36 »
Gosn' Božo, HVALA na detaljima koji će koristiti verujem ne samo meni već svima ko ozbiljno hoće da se posveti fotografiji. Evo kreće sezona, biće prilike da se sve isproba "uživo". A rezultate rada svako će kao i do sada moći da prikaže ovde na forumu :)

Što se tiče stakovanja zar ne može da se uradi bracketing-om? Kod svih ozbiljnijih aparata trebalo bi da ima opcija pravljenja automatskih serija sa različitim dubinskim oštrinama, različitim ISO-om itd. (naravno to važi pre svega za sportsku fotografiju, ne verujem da se mas-proizvođači obaziru na ludačke zahteve fotografa-prirodnjaka ;D)

Za srpska slova - pod uslovom da su već instalirana iz Windowsovog setapa (sa cd-a) - samo kliknem na alt+Caps i slova se sa engleske tastature prebace na srpsku. Meni je tastatura već sa srpskim slovima, a ranije sam markerom nacrtao na nju naša slova... pa mi nije teško naći šđčćžžćž, pozdrav
« Poslednja izmena: 24.Feb. 2014, 08:49:04 jozi »

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #8 poslato: 24.Feb. 2014, 09:12:29 »
Gos'n Jozi, kod mene Alt+Caps(locks) ne radi.

To sto Vi pominjete je focus bracketing. To je softvare/program  koji "vozi" objektiv, imaju ga Nikon, Canon
i neki nezavisni, kosta oko 500 Evra i vise.
Sto se tice koriscenja sirokougaonih objektiva, kao predleca, tu ima jedan "mali" problem.
Da nedi doslo do "vinjeting" ili otsecanja coskova, objektiv/predleca mora da ima veliku
blendu, 2,8 pa na vise, a oni su skupi.
Zato kazem; dvoslojna ili troslojna pledleca je CAR!

Pozdrav Boz

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #9 poslato: 24.Feb. 2014, 12:05:10 »
Radiće promena tastature samo pod uslovom da je već instalirana ta opcija iz Windows setapa (po difoltu se ne instališe već se jezici dodaju naknadno, osim ako je originalna srpska Win instalacija koju ne preporučujem).
Ta funkcija se nekad i sama pokvari, pa nije baš lako ponovo uspostaviti. Najčešće se dešava da zbog kvara u registriju nestane iz vidika opcija za izmenu tastature u status-baru (desno dole). To se i meni upravo dešava, pa zato koristim keystroke alt+caps (ali ne lock).

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #10 poslato: 24.Feb. 2014, 13:52:45 »
Hvala Jozi, ja i nemam taster "caps".
Pozdrav

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #11 poslato: 24.Feb. 2014, 20:39:49 »
U normalnim uslovima "caps" je ono sa strelicom nagore, što čini da slova budu velika samo jedanput, dok se drži dugme :) (za razliku od capsLock)

Pitanje u vezi predleća, da li se o ovome radi:
http://www.limundo.com/kupovina/Tehnika/Kamere-i-fotoaparati/Delovi-i-oprema/CANON-PREDLECE/18639309

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #12 poslato: 24.Feb. 2014, 23:21:42 »
Jozi, ovo nisam nikad video i nemam pojma o cemu se radi. Lici mi na neku lupu.
Canonove predlece, mislim da imaju dve, kostaju oko 100 i vise Evra. Sutra cu da ih potrazim na Netu i da stavim slike i cene. Ja sam kontaktirao mnogo nasih prodavnica foto opreme i
nijedna nema "Achromat" predlece (sa dva ili tri stakla), vec imaju samo one sa jednim
staklom, koje nisu nizasta! Verovatno ih ne uvoze zato sto su skupe, pa nebi imali kupce.

http://www.bhphotovideo.com/c/buy/Cameras/N/0/Ntt/CACUL500D77

Evo cene jedne od dve predlece canona.

Pozdrav, Boza