Autor Tema: Lažna škorpij(ic)a?  (Pročitano 1359 puta)

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Lažna škorpij(ic)a?
« poslato: 22.Feb. 2014, 12:19:11 »

Ove napasti sam otresla sa lešine a većina njih je popadala na leđa. (St. Pazova 24/05/2011)
Da li su ovo neke pseudoškorpije?

Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Lažna škorpij(ic)a?
« Odgovor #1 poslato: 22.Feb. 2014, 12:51:11 »
Bravo Enka, šteta što ih ja nisam našao. ;D
jesu pseudoškorpije i to mlade. One leteće insekte koriste kao taxi pri rasprostiranju jer im je sa tako malim nogicama brzina metar na dan :), odnosno tako se prebacuju sa jeddnog trulog drveta na drugo.

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #2 poslato: 22.Feb. 2014, 12:56:59 »
.

Pa ti si već jednom rekao da ćeš doći u Pazovu da slikaš, nađem ja tu i ono čega na Fruškoj nema :)
Nažalost slikano je davno a ne sećam se da sam ikada posle toga videla ove beštijice. Imaju interesantan prevoz. Kažeš da idu na trulo drvo, čime se hrane? Ove su bile na mrtvom insektu pa sam mislila da su lešinari.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 22.Feb. 2014, 13:14:13 »
Pa, jedu organizme manje od sebe. Kao i pauci i oni svoj plen parališu otrovom a onda izbace enzime za varenje i posrču hranu dopola svarenu.  Neki žive na drveću a neki u humusu, ima i onih što jedu grinje sa trdokrilaca čime ih ustvari čiste od parazita.
« Poslednja izmena: 22.Feb. 2014, 13:17:57 Dragisa Savic »

Milan Jovanović

• Lutka
« Odgovor #4 poslato: 05.Mar. 2014, 15:28:24 »
Možda možete da razjasnite i jedan moj nalaz...

Da li je grupa o kojoj pričate (pseudoškorpije) isto što i porodica Euscorpiidae (iz Scorpiones)?

Da li je ovo što sam snimio Euscorpius mingrelicus?

Snimak iz juna 2006, lokacija nekoliko kilometara od Valjeva, na desetak metara od same reke Gradac,.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 05.Mar. 2014, 15:51:37 »
Ovo nisu lažne već prave škorpije. Na žalost,u Srbiji nema osobe koja bi mogla to da odredi, barem ja ne znam da se neko njima bavi.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #6 poslato: 05.Mar. 2014, 16:13:40 »
U svakom slučaju je ove iz roda Euscorpius gotovo nemoguće odrediti sa fotografije. Razlike između vrsta su da ne kažem mikroskopske.

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 05.Mar. 2014, 17:03:04 »
Prošle ili pretprošle godine na Forumu sam reklamirao moj taksi prevoz, ali izgleda nisam bio baš toliko ubedljiv pa se to zaboravilo.
Fotografisao sam neke leteće insekte sa prikačenim pseudoškorpijama. Ove nametnike primetio sam tek kada  sam skinuo fotografije na kompjuter.
Pa izvolite, preporučite me.

Milan Jovanović

• Lutka
« Odgovor #8 poslato: 05.Mar. 2014, 21:58:33 »
Hvala svima.

Znači Euscorpius su prave škorpije. Da li je ta slika dovoljna da potvrdi da se radi o rodu Euscorpius? Ako nije, šta bi još moglo biti, a da ga ima u našim krajevima?

Vezano za temu iz naslova, može li neko bliže odrediti klasifikaciju pseudoškorpija? Spadaju li u red Scorpiones, i koje su to porodice?

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #9 poslato: 06.Mar. 2014, 11:34:46 »
Euscorpius je jedini rod zabeležen u Srbiji, i njihova žaoka ne može da probije kožu ljudi, te su po nas bezopasni.
Balkan naseljava i mediteranska vrsta Mesobuthus gibbosus, ali nije zabeležena u Srbiji (po literaturi koju sam uspeo pronaći), već južnije u susednim zemljama (Crna Gora, Albanija, Makedonija, i dalje u Grčkoj i Turskoj). Endemična je za područje Balkana i Turske. Upadljivo je drugačija od Euscorpius-a po boji, znatno krupnija, i nije bezopasna.  :)

Pseudoškorpije su red Pseudoscropiones. Što se samih familija tiče, ne bih znao.

Milan Jovanović

• Lutka
« Odgovor #10 poslato: 07.Mar. 2014, 22:57:18 »
Hvala Saša!

Marko Karaman

• Jaje
  • *
    • Prirodnjački muzej Crne Gore
« Odgovor #11 poslato: 20.Maj. 2014, 22:38:50 »
Zdravo, da se javim u vezi teme škorpija, posto se njima malo vise bavim zadnjih 1.5 godinu. Inace, uža specijalnost su mi mravi.
Na osnovu ove fotografije se ne moze ni približno utvrditi vrsta, jedino da se radi o rodu Euscorpius. Ako imate sakupljen primjerak, a niste u mogućnosti ili ne želite mi ga poslati, ukoliko ste zainteresovani da Vam odredim vrstu, mogu Vas uputiti na osnovu fotografija kojih segmenata tijela mogu odrediti vrstu. Ali, potrebno je fotografisati preko mikroskopske lupe, ne znam da li posjedujete takvu aparaturu.
I ako pratim forum zadnjih 7-8 mjeseci, ovo mi je prvo javljanje, pa ću iskoristiti i da se, u odgovarajucem dijelu foruma, predstavim.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #12 poslato: 21.Maj. 2014, 07:24:10 »
A bre Marko, opet si me zaboravio ;D

Milan Jovanović

• Lutka
« Odgovor #13 poslato: 21.Maj. 2014, 21:11:54 »
Pozdrav, Marko!

Sve što imam su tri fotografije. U punoj rezoluciji ih možete skinuti na

https://app.box.com/s/v4j4c6er6tuf25or9jqj

Osim toga jedino mogu dati preciznu lokaciju.

Javite ako se nešto može zaključiti sa slika. Korisno je i ako suzimo broj mogućih vrsta. Kad smo kod toga, koje sve vrste su zabeležene u Srbiji?