Autor Tema: Sarcoscypha jurana  (Pročitano 1127 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Sarcoscypha jurana
« poslato: 19.Feb. 2014, 13:51:41 »
Od kada sam saznao da kod nas mogu da se jave 3 vrste iz roda Sarcoscypha više puta sam ih sakupljao i mikroskopirao ali uglavnom su bile S.coccinea. Prošle godine nađem drugu, S. austriaca a evo i treće. Ona ide isključivo na lipu što je i bio razlog da je uzmem i proverim.

A po čemu je ona to posebna? Evo vam ključ pa čitajte.

Sarcoscypha (Evropa i Severna Amerika)

1. Askospore (17-)18-19-21 µm duge, sadrže više uljanih kapi, prečnika 1-4 µm., krajevi blago skraćeni, bez sluzavog plašta. Konidije na anamorfu produkuju kratke germinativne cevi na askosporama, 5.5-6.5 x 3 µm, sa dve ili više uljanih kapi. Apotecija prečnika 2.5-5 mm. ............................. S. occidentalis (Severna Amerika)
1* Askospore min. 21-30 µm duge …. 2

2. Askospore sadrže po jednu (5-)6-7.5 µm veliku uljanu kap na oba kraja (retko 2-3 kapi, velika kap 4-6 µm, često zajedno sa više manjih); krajevi spora jasno spljošteni; kod živog materijala u askusima oko spora se nalazi sluzavi plašt. Kod anamorfnog oblika konidije se formiraju samo na micelijumu; 7-15 x 2.5-3.5 µm, sadrže na krajevima nekolko malih uljanih kapi (sa niskim procentom ulja)  ….................................. S. jurana (centralna Evropa)
2* Askospore na živom materijalu (!) sa oko 10-20 manjih (obično < 4.5 µm) uljanih kapi grupisanih na oba kraja (međutim, na mrtvom materijalu često su spojene i formiraju jednu veliku kap). Oko spora se nikad ne nalazi sluzavi plašt ……........... 3

3. Ekscipularne dlake upadljivo kovrdžave, zamršene i spiralno uvijene. Askospore sa malo do izrazito spljoštenim krajevima, sa više srednje velikih uljanih kapi (prečnika 1.5-3(-4.5) µm.) na oba kraja, obično sa malom sluzavom kapicom na oba kraja, kod starijih askokarpa  klijaju sa (1-)2(-4) gernativne cevi gde se formiraju konidije anamorfa, čak i unutar mrtvih askusa: konidije 12-16(-18.7) x (4-)4.5-5.5(-6) µm, sa puno uljanih kapi (visok procenat ulja), parafize često u srednjem delu proširene. …............................… S. austriaca (Evropa, Severna Amerika)
3* Ekscipularne dlake uglavnom ravne i samo malo vijugave. Askospore veoma malo skraćene na krajevima (najbolje se vidi na mrtvo materijalu), nikad nisu spljoštene, konidije se formiraju samo na micelijumu, nikada na askosporama, paraphyses nisu nikad proširene ......................4

4. Askospore uglavnom 22-33 x 9-11.5 µm, uljane kapi prečnika 0.5-1.5(-2) µm., askokarpi prečnika 6-20 mm., anamorf nepoznat …....................................…. S. macaronesica (Makaronezija)
4* Askospore uglavnom *25-40 x 11-14 µm, askokarpi prečnika 10-90 mm. ......................... 5

5. Zrele askospore uvek bez sluzavog plašta (u Sev. Americi sa plaštom), sa nekoliko malih uljanih kapi (1-3 µm) na svakm kraju, konidije 4-5.5(-6.5) x 2.2-2.6 µm, sa dve velike uljanekapi na polovima inekoiko malih ….............................… S. coccinea (Evropa, Severna Amerika)
5* Askospore sa prilično velikim sluzavim kapama na krajevima, sa jednom ili nekoliko srednje velikih uljanih kapi (oko 2-4-5-6 µm) na svakom kraju, konidije 3.5-5.2 x 2.5-3 µm, sadržaj uljanih kapi nepoznat ….......................................……S. dudleyi (Severna Amerika)

« Poslednja izmena: 19.Feb. 2014, 13:55:25 Dragisa Savic »

ihi

• Leptir
Odg: Sarcoscypha jurana
« Odgovor #1 poslato: 19.Feb. 2014, 14:17:51 »
Dragiša, odlično. Nedavno smo razmenjivali mišljenja o vrsti koja je imala dugačku dršku. Vi ste pominjali prolećni peharčić koji nalazite na granama lipe kao posebnu vrstu, bez obzira što vrsta nije simbiont.
Čiji je ovo ključ a ako je strani, ko ga je preveo?

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 19.Feb. 2014, 16:30:53 »
Ja sam ga preveo a radio ga je čuveni (u svetu askomikologa današnjice) Oto Baral (a meni ga prosledio Resavac).
Poslaću vam sutra original, ima tamo još teksta o njima

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 19.Feb. 2014, 17:39:49 »
A posebna je...? Jer je specijalista i samo Evropska, dok su ostale kosmopoliti?

Dragiša, samo jedno laičko pitanje (a kakvo bi bilo?): zašto su na fotografiji neke spore obojene u ljubičasto a ostale bezbojne?

Naš forum polako postaje jedinstvena enciklopedija gljiva. Svaki post je jedna ili nekoliko stranica knjige. Siguran sam da je poseta sve veća, šteta što nemamo brojač i merač profila posetilaca :D
« Poslednja izmena: 19.Feb. 2014, 17:49:20 jozi »

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #4 poslato: 19.Feb. 2014, 19:23:14 »

Dragiša, samo jedno laičko pitanje (a kakvo bi bilo?): zašto su na fotografiji neke spore obojene u ljubičasto a ostale bezbojne?

Zato što taj reagens koji je ubacio Dragiša za farbanje nije stigao do svih spore ove su ostale neofrbane, inačeno ja retko kad upotrebljavam te reagense jer uništavaju spore, najbolje je mirksoskopirati u vodi.
Inačeno sve tri ove Sarcoscypha-e su opisane u časopisu Fungimania, možda je neko od vas već i čitao, možda bih mogao na nekom serveru da podignem ukoliko ima zainteresovanih.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 19.Feb. 2014, 21:11:21 »
Joži, rasprostranjenost piše u ključu, čitaj. A što se tiče farbanja to ti je kako kad farbaš sobu iz jedne u drugu boju pa nakon prvog sloja sve bude šareno. ;D Nisam ni ja baš lud za ovom farbom ali trenutno moram da je koristim jer nemam svoj mikroskop. Preparati sa vodom ne mogu dugo da traju jer voda ispari brzo dok sa ovom tečnošću mogu da izdrže više meseci. Ja slikam i merim na fakultetu i ne mogu baš svaki dan da idem tamo.
« Poslednja izmena: 19.Feb. 2014, 21:54:11 Dragisa Savic »

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #6 poslato: 19.Feb. 2014, 21:58:16 »
Boja, čini mi se na osnovu ovih fotografija, bolje ističe uljane kapi kod spora.
Verovatno bi fazno-kontrasni mikroskop ovde bio najidealnije resenje. Samo što je cena takvog uređaja i do 20.000E, što je za naše prilike nedostižno.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #7 poslato: 20.Feb. 2014, 03:40:52 »
U tom slučaju farbanje ti je onda Dragiša sasvim opravdano  ;)

Inačeno Bojane mislim da ti sa tih tvojim 20 hiljadarki ode u beskonačnost, za bavljenje i proučavanje gljiva jedan biloški mikroskop ti je sasvim dovoljan uvećanje od 1000x sasvim dovoljno, jer svako uvećanje koje prelazi 1000x sa optičim uredjajima je nemoguće, osim sa elektronskim mikroskopom. nabavka jednog takvog biloškog mikroskopa je za nekih 100 do 200 eura moguca,(polovni) do 250 već i novi ovi iz kine, ne moraš mikroskopirati sa Zeiss da bi proučavao gljive, i sa jeftinijim uredjajima se može isto postići, nije tolko ta razlika velika i vidljiva kao sto je razlika u cenu. isprobao sam mnoge modele i neka velika razlika tu ne postoji.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 22.Feb. 2014, 00:08:47 »
Apropo mikroskop... u specijalizovanoj optičko-teleskopskoj radnji u Subi mi faca nudio električni mikroskop (ne elektronski ::)) koji se s jedne strane direktno povezuje na monitor računara, a s druge na foto-aparat. Tip je tvrdio da je čudo tehnike, a neuporedivo je bio jeftiniji od optičkog mikroskopa pored. Veličina mu je bila isto nikakva u poređenju, bio je težak koliko i kompaktni fotoaparat. Ovi na slici nisu ti, nažalost... ali neću da idem dalje off topic
(u prilogu je šta je slikano sa jednim od njih, ovo je mesto reklame: cena je oko 100 evrića)

http://www.teleskop.rs/teleskop-katalog/mikroskopi/digitalni-mikroskopi

http://www.teleskop.rs/teleskop/digitalni-mikroskopi/13-mpixel-digitalni-rucni-mikroskop

« Poslednja izmena: 22.Feb. 2014, 00:13:18 jozi »

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #9 poslato: 22.Feb. 2014, 08:27:32 »
Možda bi ovaj deo priče mogli premestiti u odeljak "Metode i oprema za rad" :)

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #10 poslato: 23.Feb. 2014, 00:23:20 »
Ne mogu verovati da ovaj mali mikroskopčić može ovake fotografije da vadi sa 1,3 mil pix. pre bih rekao da je samo reklma, mada medju ovim kineskim ima i dobrih mikroskopa koji bi mogli solidno da posluze, ja sam jednog novog uspeo upecati po ceni polovnog.

http://www.ebay.at/itm/251456490612?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #11 poslato: 23.Feb. 2014, 00:30:59 »
I nemoj verovati, ja sam ga uživo video, ne bih ga uzeo ni džabe da mi daju >:(, ne valja ništa. Stalno mi u firmi obećavaju mikroskop i nadam se da će obećanje uskoro i da ispune.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #12 poslato: 23.Feb. 2014, 14:50:57 »
Ljudi jedno je reklama, a drugo je da tehnika ipak napreduje. Ako dođete u ovu radnju oni će baš strpljivo da vas zabavljaju sa tehničkim detaljima optike, i pokazivati fotografiju površine meseca napravljenu mobilnim (kroz teleskop). Sve za reklamu. Npr. kada sam kupovao spektiv, nudili su mi neki mali od oko 10 cm kao sadašnji hit - delovalo je smešno ali sad (odkad pešaka vučem veliki po terenima) nekako mi deluje da sam ih trebao poslušati! No sve je to pitanje ukusa, npr. neko se još uvek klinje u sve analogno...
medju ovim kineskim ima i dobrih mikroskopa koji bi mogli solidno da posluze
Ovo što prodaju u ovoj radnji nije kinesko, već koreansko :D (i sve donose preko Mađarske i Austrije, proverio sam za spektiv)

Možda bi ovaj deo priče mogli premestiti u odeljak "Metode i oprema za rad" :)
Možda bi trebalo započeti poseban post u tehnici, ali plašim se da nikoga nebi zanimalo. Stavio sam kao kuriozitet...
I ja sam veoma nepoverljiv u vezi novih "čuda" tehnike koja obećavaju da zamene staro i isprobano. Znate onu priču iz 80-ih: sintesajzer će da potisne klavir i akustičnu gitaru iz muzike...
« Poslednja izmena: 23.Feb. 2014, 15:25:47 jozi »