Autor Tema: Lovci i lovina (CG)  (Pročitano 638 puta)

ihi

• Leptir
Lovci i lovina (CG)
« poslato: 15.Feb. 2014, 07:06:21 »
Sve što bih kazao o paucima graničilo bi se sa mogućim greškama jer je moje znanje o njima, nažalost, vrlo oskudno. No, moj fotoaparat nema taj kompleks pa je zabeležio nekoliko prizora, koji su, izučavaocima pauka sasvim poznati, ali za nas manje upućenim u njihov život, možda i predstavljaju neku novinu.
Ovaj izbor ima četiri celine:
1. U mom kraju (Rožajama i okolini) osim imenice pauk koristi se i pojam putnik. Naročito ovaj pojam koriste starije osobe pa se može smatrati jezičkim anahronizmom.
2. (1) U svom ne baš kratkom životu primetio sam veliki broj zategnutih paukovih mreža, ali ovakvu nikada nisam video - mreža koja je savijena pod uglom od 45 stepeni. Ovaj majstor je prilagodio svoju mrežu prozoru mog kupatila.
3. (2-5) Kraba pauk (Misumena vatia), lovac bez mreže, lovac koji menja boju svog tela zavisnosti od cveta na kojem boravi. Ovaj tihi lovac pokazao se vrlo uspešnim savladavajući čak i "ogromne" leptire kao što je dnevni paunkovac (Aglais io). Pauk najčešće vreba žrtvu sakriven među laticama.
3. (6-8) Pauk hrastov list (Aculepeira ceropegia) je čest u mom kraju, naročito na livadama. Njegove žrtve su i leptiri i skakavci i još mnogo šta što živi u njegovoj blizini.
4. (9-10) I najzad, pauci koji izlaze na kraj sa prilično snažnim žrtvama - gundeljom, moljcem i sl.

ihi

• Leptir
Odg: Lovci i lovina (CG)
« Odgovor #1 poslato: 15.Feb. 2014, 07:07:56 »
jos

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 15.Feb. 2014, 07:09:03 »
i

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 15.Feb. 2014, 21:53:55 »
Aculepeira je divan pauk kojeg na moju žalost nema na Fruškoj i zbog kojeg ću kad tad da se popnem na neku južniju planinu.