Autor Tema: bolenština (Ulmus) - koja to nije  (Pročitano 942 puta)

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
bolenština (Ulmus) - koja to nije
« poslato: 10.Feb. 2014, 01:14:04 »
Već me jedno vreme muči koja je ovo bolenština na poljskom brestu (Ulmus minor). Da li je napad nege gljivice, mikroorganizma...? Ali izgleda da mu fiziološki ne smeta, redovno lista, pupolji, cveta...

« Poslednja izmena: 10.Feb. 2014, 08:06:02 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: bolenština (Ulmus)
« Odgovor #1 poslato: 10.Feb. 2014, 07:19:37 »
To što si pokazao nije znak boleštine već dobrog zdravlja. ;D, jer da nije zdrav ne bi odrastao, a jako i karakteristično ispucala kora je jedan od važnih osobina odraslih brestova (kod mladih stabala kora je glatka). 

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 10.Feb. 2014, 07:50:53 »
Primerak na slici nije staro stablo, nego žbunić visok oko 1,5 m (vrh mu je kao što se na slici možda ne vidi u visini glave) i po mojoj proceni ne može biti stariji od 10 godina. Viđao sam stare brestove celog života u svim delovima Vojvodine, ali ovakve strukture na mladim granama nikad, tačnije samo na još jednom primerku. Kora starog bresta jeste malkice ispucala, ali ovo je gore nego kod koprivića - komadi kore su deblji od 1 cm i prekrivaju sve mlade izdanke na celom primerku. Ubeđen sam da je posredi deformacija.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 10.Feb. 2014, 08:01:33 »
Veruj mi, nije deformacija, to je sasvim normalna pojava kod brestova, jako ispucala kora i pluta kod nekih.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 10.Feb. 2014, 08:05:33 »
Ispravka, pronašao sam. Dragiša, delom priznajem pobedu ;D Ipak ti znaš nešto... Ali u pravu si samo utoliko da nije bolest ni napad parazita na šta sam ja sumnjao. :P Međutim nije česta i uobičajena pojava.
Dotična stvar zove se u botanici "krilata kora" koja se razvija kod mladih primeraka određenih vrsta, najviše u drugoj godini razvoja. Karakteristični primeri koji su navedeni su egzotično drvo Liquidambar styraciflua i egzotični žbun Euonymus alatus, kao i kineski brest (Ulmus alata). Opis kod domaćih vrsta (još) nisam našao, ali je ovo ipak dobar start. Ja sam zadovoljan, a to je najbitnije... ::) Ispravio sam naslov. Ipak forum postoji za ove stvari...

P.S. kad smo već kod brestova, onda evo prave bolesti i evo nešto za bubare i nešto za gljivare vezano za vrstu. Buba Scolytus multistriatus prenosi mikroorganizme koji ubijaju brestove (dutch elm disease). Između ostalog u tunelima koje buši rastu gljivice Ophiostoma ulmi. Dragiša je si li već slikao ovu? Brestovi su interesantna tema i zbog silnih gvala i (pravih) bolenština na listovima, kao npr. Xylella fastidiosa, bakcil koji je već detektovan i u Evropi (najbliže u Sloveniji?)...
« Poslednja izmena: 10.Feb. 2014, 08:29:14 jozi »

Magdalena Grahovac

• Gusenica
Odg: bolenština (Ulmus) - koja to nije
« Odgovor #5 poslato: 10.Feb. 2014, 13:45:30 »
Cao Joži, Dragiša je u pravu. Dok sam radila u rasadniku puno mi je brestova prošlo kroz ruku. Tu sam se prvi put srela i sa ovom pojavom.
U pitanju su potpuno zdrave biljke (provereno), najčešće sam ovo plutasto tkivo viđala baš na Ulmus minor-u.

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #6 poslato: 10.Feb. 2014, 14:37:06 »
.

Hvala Jožiju što je ovo pitao i Dragiši što je odgovorio. Takve grane na nekom žbunu sam i ja našla, davno bilo, i bila ubeđena da se radi o nekim "tumorima". Lepo je kad se misterije reše.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 12.Feb. 2014, 00:12:07 »
najčešće sam ovo plutasto tkivo viđala baš na Ulmus minor-u.
Nisam hteo da priču proširujem, ali me iznenađuje kako ne nalazim ništa o tome (literaturno) vezano za naš poljski brest. Ja se redovno susrećem sa njim kao jedinim ravničarskim brestom na terenu, i kao što napisah zabeležio sam ovu pojavu samo u dva slučaja. Muči me zašto se javlja tako sporadično ako je normalna pojava (kod drugih vrsta)? Taj deo misterije nije još rešen.
« Poslednja izmena: 12.Feb. 2014, 00:15:09 jozi »