Autor Tema: Divlja mačka  (Pročitano 894 puta)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Divlja mačka
« poslato: 08.Feb. 2014, 12:38:04 »
Snežna mećava ga doterala na nasip Palićkog jezera (jan.29) u nadi da ulovi neku patku...

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Divlja mačka
« Odgovor #1 poslato: 08.Feb. 2014, 13:08:44 »
Bravo za mačora. Na koliko si prišao, tj. na koliko te je pustio da mu priđeš pre nego je sbrisao?

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 08.Feb. 2014, 18:43:57 »
 :) Pa da ti kažem, zbrisao sam ja a ne on ;D On je ovako lepo lizao usta kao domaća mačka, ali kad sam prvo video kolika je i ogroman debeli rep (nažalost na slici se ne vidi) onda sam pomislio da je bolje ne praviti nagle pokrete i ništa ne proveravati...

Stao sam tamo gde jesam, mačka krenula ka trsci i onda je ovako sela. Valjda je mislila da je nevidim. Bili smo na oko 15-20 metara ne više! Pored je bila voda, jer se sve odigralo na nasipu. Malo je bilo jezivo, nisam previše plašljiv, ali sam se iznenadio kao i on... Slikah i onda sam namerno krenuo u drugom pravcu. Pratio sam mu i tragove...
« Poslednja izmena: 08.Feb. 2014, 18:49:15 jozi »

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #3 poslato: 08.Feb. 2014, 22:02:46 »
Svaka čast za "ulov". :)
Koliko ima istine u sledećem podatku sa vikipedije?
"Ова звер је опасна и насртљива и може бити опасна по човека."

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #4 poslato: 08.Feb. 2014, 22:47:21 »
Svaka čast Joži i hvala.  :) Da nisi postavio ovu fotografiju, meni bi se nekako i dalje činilo da je ovo stvorenje izumrlo/nestalo usled hibridizacije sa domaćom mačkom, a stari podaci koji se navode za veći deo naše zemlje samo bajka.  :)

:D Bojane, nema mnogo - obzirom da istu reč ponavaljaju u jednoj rečenici...  :) Valjda se rukovode onim - ako dovoljno puta ponoviš laž, postaće istina...  :(
Istina je da je divlja mačka zver - pripada redu zveri (Carnivora). :D
Protiv ovakvih nebuloza je lako. Otvoriti nalog na vikipediji i izmeniti i dopuniti članak. Obzirom da nema citata, nema ni prepreke da se uz postavljen izvor izmeni tekst.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 09.Feb. 2014, 10:25:46 »
Ne znam šta da vam kažem, u ovakvim iznenadnim susretima proradi nekakav instikt i kod čoveka i kod "zveri". U snežnoj mećavi on je tražio hranu i verovatno bio uplašen (kao i ja) i iznemogao, ne verujem da je bio raspoložen za kavgu i suvišan gubitak energije (i ja sam bio previše smrznut za istraživanje etologije divljih mačaka :D). ALI, skoro sam siguran, da sam krenuo prema njemu da bi se nešto gadno dešavalo. Držao sam stalak ispred sebe u pripravnosti. Nije to pitanje plašljivosti. Držali smo distancu i to je sve.
On je mislio da ga nevidim, a ja se potrudio da uvidi da mu ne želim nikakvo zlo, a to sam izveo ne preprečujući mu put. Mislim da se plaši vode (poluzaleđene bi se svako), jer su mu tragovi oprezno zaobilazili svaku baricu. E toliko etologije na licu mesta...

Inače, pre par godina David Grabovac je ovako relativno izbliza slikao divlju mačku negde na Staroj, pa su bile manje polemike da li je to ili nije. Stvarno je retka, pre svega u Vojvodini. No da podelim sledeće: siguran sam da je tako oprezna da prolazimo pored nje na terenima. Prošle godine sam u Južnoj Bačkoj (okolina Bačkog Jarka) obilazeći jedan gust drvored primetio da je nešto naglo skočilo sa drveta i u žbunju napravilo huku kakvu bi napravila recimo srna u trku. Daleko od naselja. Siguran sam da je bila d.mačka...

« Poslednja izmena: 09.Feb. 2014, 10:54:44 jozi »