Autor Tema: Anas platyrhynchos? Boje perja?  (Pročitano 619 puta)

Milan Jovanović

• Lutka
Anas platyrhynchos? Boje perja?
« poslato: 02.Apr. 2014, 01:20:39 »
Da li je ovo Anas platyrhynchos (osim guske gore)? Kakva je ovo kombinacija boja perja?

Valjevo, reka Gradac, 05.04.2009.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Anas platyrhynchos? Boje perja?
« Odgovor #1 poslato: 02.Apr. 2014, 09:35:11 »
Na slikama su domaće patke "japanke" a ova braon sa plavim odsjajem bi mogao da bude mužjak u nekoj hibridnoj izvedbi. Bila bi potrebna jasnija slika, npr. da se vidi iris očiju, ali ovako taj zeleni kljun me navodi da pomislim da je i divlja gluvara umešana.
Inače naša domaća patka je već mešavina gluvare (odomaćene još u antici) i pekinške patke - poreklom iz Kine, naravno (to je ova bela na slikama). Da nesporazum bude još veći ovu domaću patku naši ljudi često mešaju sa mošusnom (Cairina moschata) i nazivaju japankom iako je poreklom iz Amerike.

Ove dve tamne patke interesantno izgledaju, ali mislim da podatak nema ornitološki značaj jer se radi o patkama iz nečijeg domaćinstva. Ponekad se divlje gluvare upare sa domaćima, ili se to desi sa poludivljim pticama u parkovima i slično, pa ima različitih kombinacija. U priručnicima o pticama ima detaljnijih opisa tih hibrida, ali ovde ne mislim da je to slučaj - ovo je neka gajena sorta.

P.S. Pogledao sam u jednom priručniku: i u prirodi postoji mnoštvo aberacija u boji pataka, ipak se i gluvare ležu u inkubatorima i lovci puštaju napolje svašta. Ništa više od toga nije skroz prirodno. :( Javljaju se tamni tzv. melanistični primerci ili primerci bez boje, ili delimično beli i slično. Nije isključeno da je na slikama takva neka gluvara. Ima asocijacije i sa američkom vrstom patke Anas rubripes, koja se u prirodi hibridizuje sa gluvarom a ovakva je jednobojna. Ali to je retkost.
« Poslednja izmena: 02.Apr. 2014, 10:01:06 jozi »

Milan Jovanović

• Lutka
Odg: Anas platyrhynchos? Boje perja?
« Odgovor #2 poslato: 11.Apr. 2014, 01:02:31 »
Hvala!