Autor Tema: Iz kanjona Dubocice  (Pročitano 1163 puta)

Aleksandar Simović

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
Iz kanjona Dubocice
« poslato: 24.Jan. 2014, 23:54:56 »

Koja je ovo vrsta? Jel moguce ovako sa slike odrediti? Slikano je u kanjonu reke Dubocice, kanjon i usce Dubocice u Lim je uzvodno od Brodareva.

Pozdrav

ihi

• Leptir
Odg: Iz kanjona Dubocice
« Odgovor #1 poslato: 25.Jan. 2014, 08:04:26 »
Interesantno je kako su koincidirale Simovićeve i moje namere da predstavimo neke od lišajeva sa svojih fotografija.
Naime, u mom zavičaju lišajevi su vrlo česti i to sa talusima sve tri grupe (korasti, listatsti i žbunasti). Ova čudna i dugoveka bića koja žive u zajendici (alge i gljive) prikazuju se u mnogim oblicima i bojama. Ima ih na kamenju, drveću i zemlji.
Ovom priikom predstavljam dve visokoplaninske vrste tzv. islandski lišaj koji sam fotografisao u podnožju planine Ahmice i vrstu Cladonia coccifera koju sam snimio u molikovoj šumi u podnožju planine Hajle.

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 25.Jan. 2014, 10:46:53 »
Aleksandre
Mislim da je tvoj veliki lisnati lišaj Lobularia pulmonaria.

Ibrahime, lepi nalazi. Islandski nikad nisam zatekao, možda nisam obraćao pažnju.
Ako je rastao na zemlji, a sudeći po slici jeste, onda je sigurno to.Super :)
Pozdrav Dejan

Aleksandar Simović

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #3 poslato: 25.Jan. 2014, 19:42:48 »
Hvala Dejane.

Ovaj islandski sam ja mislim video i na Komovima.

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 25.Jan. 2014, 20:57:22 »
Dejane,
islandski lišaj raste na zemlji, skriven u travi ili između drugog rastinja. Nije ga baš lako uočiti. Koliko znam, ova vrsta je stavljena pod zaštitu. Pretila je opasnost da ga berači unište. Koristila ga je farmacija i parfimerije. Ja sam ga nalazio na 2-3 mesta i to isključivo prema Hajli.
Aleksandre,
ne znam, ali verujem da islandski lišaj nije vezan samo za Hajlu. I Komovi bi mogli biti njegovo stanište.
Pozdrav, Ibrahim

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 25.Jan. 2014, 21:22:29 »
Pozdrav svim lišajo-ljubcima :D Obzirom na taksonomiju - admini! - predlažem da se na naslovnoj otvori grupa "LIŠAJEVI (Lichenes)" a ovaj post odmah prebaci u njega. Takođe bi mogli da se proširimo i na mahovine (Bryophita)...