Autor Tema: Invazivni puž: Theodoxus fluviatilis  (Pročitano 629 puta)

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Invazivni puž: Theodoxus fluviatilis
« poslato: 09.Dec. 2011, 00:12:27 »
Ovaj školjkoliki mali puž je prilično čest u Tisi kod Sente. Ovog primerka sam slikao u akvarijumu pa je slika lošija.
Skoro svi primerci su oguljeni i beli umesto da su tamni i išarani kao što piše u literaturi. Zbog toga bi moglo da se radi o dve vrste:
1) Theodoxus transversalis svetao, sa tri pruge
2) Theodoxus fluviatilis taman, invazivna vrsta do sad nađena u Tisi
3) Theodoxus danubialis isključen, po literaturi ga ima samo u Dunavu i njegovim pritokama.

Ima li neko iskustvo sa ovim puževima? Ako ste pored reke i trenutno bi ih trebalo biti, nalaze se prilepljeni na kamenju da ih voda ne odnese.
« Poslednja izmena: 12.Dec. 2011, 20:34:37 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Theodoxus iz Tise
« Odgovor #1 poslato: 12.Dec. 2011, 18:47:39 »
Niko nije ragovao, ali sam uspeo da napravim malo bolju fotku što je i odgonetnulo "misteriju". Smatram da su puževi ogoljeni od čestica peska koje nosi voda, ali deo koji mu je dorastao kod mene u akvarijumu odaje da se radi o fluviatilis - znači taj Theodoxus koji je unesena vrsta (ne volim izraz invazivna). Podatak kao podatak.
Na zadnjoj fotki se vidi kako izgleda odozdo, prilepljen na staklo prilično prljavog akvarijuma, ali samo da se zna da nema toliko algi na staklu puževi bi uginuli od gladi ;) Inače ovo je najsporiji vodeni puž koga sam do sada video, kad se hrani na staklu akvarijuma santimetar prelazi za oko 10 minuta.
« Poslednja izmena: 12.Dec. 2011, 20:33:56 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Invazivni puž: Theodoxus fluviatilis
« Odgovor #2 poslato: 12.Dec. 2011, 22:13:14 »
Sve invazivne su unešene a sve unešene nisu invazivne. ;)