Autor Tema: Pretvaranje nacionalnih parkova u ...  (Pročitano 553 puta)

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Pretvaranje nacionalnih parkova u ...
« poslato: 23.Jan. 2014, 02:04:39 »
.

Ovo je trebalo da ide u drugi odeljak na forumu, ali hoću da ide na javni deo pa sam smestila ovde.
O kom predlogu zakona je ovaj tekst? Da li je moguće? Nažalost verovatno jeste.
http://blog.b92.net/text/23640/Tranzicija-nacionalnih-parkova-u-naci-lovista-Srbije/

Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Odg: Pretvaranje nacionalnih parkova u ...
« Odgovor #1 poslato: 23.Jan. 2014, 09:03:41 »
Tema bi trebala da je u Odeljku Mehanizami zastite ali da udovoljimo Bozenkinoj zelji i ostavimo ovde.

Informacija je tacna. Predlog zakona o nacionalnim parkovima je na javnom uvidu. Mozete ga preuzeti ovde:

http://www.mprrpp.gov.rs/?wpfb_dl=160

i pogledajte i procenite sami. Po mojoj proceni ovo je zakon napravljan po modelu kakvi postoje u Evropi (Strucni savet NP, Savet korisnika NP, ovlascenja Upravljaca) medjutim, upravljaci u Evropi su daleko odgovorniji u smislu odrzivog koriscenja resursa i pronalazenja neagresivnih nacina da obezbede dodatna sredstva za svoj rad (edukativni programi, naucni kampovi, vodjene ture itd) za koje nasi upravljaci niti imaju kapaciteta niti postoji trziste za to pa ce, da bi nadoknadili ostatak sredstava za elementarni rad (jer ce Minisitarsto u ovoj krizi davati minimum minimuma) biti primorani da rasprodaju prirodne resurse (sume, itd) i daju u zakup (Clan 20) prostore onima koji imaju pare. Kod nas ti koji imaju pare i spremni su da uloze ocekuju da se te pare vrlo brzo vrate makar u dvostrukom ako ne i trostrukom iznosu. Neka nam je Bog na pomoci. Zakonom je predvidjeno da se Upravljac vodi podatke o stanju prirodnih vrednosti na svom podrucju (u Evropi ovo je jedan od znacajnih izvora prihoda nevladinih organizacija) i za to moze da angazuje ili dozvoli rad strucnim i drugim organizacijama i pojedincima ali, ako te organizacije i pojedinci utvrde nepravilnosti i puste ih javnost, pitanje je da li ce im posle toga Upravljac dozvoliti dalji rad. Itd... Na zalost, upravljanje prirodnim resursima je preslu u potpunosti u ruke sumara, lovaca i ribolovaca koji nemaju niti svesti niti znanja kako da se ocuvaju izvorne prirodne vrednosti .
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica