Autor Tema: Informacija biljke - BioRas - biljke  (Pročitano 336 puta)

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Informacija biljke - BioRas - biljke
« poslato: 22.Jan. 2014, 17:02:16 »
Nakon dosta razmišljanja na ovu temu zaključio sam da je ipak informacija od sveopšteg značaja:

Na žalost još uvek je u funkciji BUBA (softverska, ne tvrdokrilac) da nakon postavljanja nalaza legator gubi svoj podatak iz vidokruga i u slučaju da mu zatreba, mora detektivskim poduhvatom da ga pronađe putem BioRas Viewera.
Već smo pričali na tu temu, ali se ovde dotičem jedne druge dimenzije problema:

Ukoliko je to nekoga obeshrabrilo da prosleđuje svoje nalaze, nebi trebalo jer se sve može rešiti putem komunikacije. Naime, dok imam pristupa bazi poverenih podataka biljaka, na zahtev mogu da iskopam i da pošaljem dotični unos. Međutim postavlja se pitanje zašto bi neko tražio takav naknadni uvid? Podatak kao podatak je overen od strane nekoga, ko je dao svoju reč, postavio svoj ugled štagod na taj nalaz da je to i to, i kako sada stvari stoje mogućnost reverzibiliteta je isključena (barem zavisi od moderatora, možda neko i ima vremena za reviziju, ali to nije garantovano). Ja mislim da je to hendikep sistema, ali...

Da vidimo sledeće primere, diskusije radi:

1) Recimo, zatražim pristup radi izmene jer sam u nečemu pogrešio. Recimo uneo sam loš datum, jer ljudi smo, a koliko je poznato ljudi greše.

2) Zatim, želim da dodam sliku koju sam tek naknadno pronašao. Osim toga, u nepisanim pravilima (može se unazad iskopati po postovima) jedna slika može da potkrepi i više nalaza iste vrste sa istog područja. Voleo bih da ubacim sliku, bez da vučem moderatora za rukav i kvarim mu dan...

3) Ali se postavlja i ovo pitanje: zar legator, ko se bavi faunistikom ili floristikom, zar ne pravi i sebi nekakvu bazu, arhivu, dnevnik? Mi ne možemo garantovati besplatan "hosting" vaših ili naših podataka. To malo grubo zvuči, ali je cilj projekta pre svega da se podaci prikažu na mapi, i eventuelno upotrebe radi dokazivanja da je dato područje/stanište potrebno predlagati za zaštitu.
Međutim, opet naglašavam mi radimo sa ljudima, i treba imati razumevanja...
Npr. samnom se dešavalo da svoj sveži nalaz unosim paralelno u BioRas i u svoju Excel tabelu. Krenem odmah sa BioRasom jer žurim, pa bih voleo da što pre obavim, nadajući se da će nalaz svakako da odstoji još po koji dan, pa ću da ga kasnije prepišem (eventualno korigujem). Ili direktno upisujem novi nalaz, i baš tad neko zazvoni pa moram na vrata ili odem da obavim neki kućni posao, a drugi sigurnosni BUG me zbog neaktivnosti automatski izloguje... Kad krenem i ulogujem se nazad, primetim da mog unosa nema - moderator je bio prebrz, verifikovao ga je i nalaz je iz "neverifikovan" ili "neidentifikovan" prešao u status objavljenog podatka. I nestao.

Pišite nam, komunikacija je jedini put da se stvari isprave.
« Poslednja izmena: 22.Jan. 2014, 17:21:14 jozi »