Autor Tema: Papaver rhoeas (CG)  (Pročitano 1356 puta)

ihi

• Leptir
Papaver rhoeas (CG)
« poslato: 18.Jan. 2014, 17:36:39 »
Danas ili juče pročitah Dejanovu izjavu da mu je krenulo pa dnevno savladava nekoliko vrsta biljaka koje je na brzinu pokupio na terenu.
Kažem sebi: hajde da iskoristim taj zamah. Imam nekoliko bulki koje se poprilično različite jedna od druge, pa kao laik, ne znam da li je reč o varijetetima ili nečemu drugom. Sve vrste sam snimio u zavičaju - Rožajama, i ne znam da li sve pripadaju rodu Papaver. Naročito biljka pod brojem 05-08.
Dejane, upomoć.

ihi

• Leptir
Odg: Papaver rhoeas (CG)
« Odgovor #1 poslato: 18.Jan. 2014, 17:38:27 »
i

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 18.Jan. 2014, 17:39:49 »
i

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 18.Jan. 2014, 18:00:06 »
Izvinite, ali dok se Dejan ne javi daću svoje predloge:

Prva 3 su - po meni - Papaver rhoeas (ali ne rhocas)
04. je Papaver dubium subsp. confine (ili bela bulka)
5 i 6 = neki Geranium (Geranium macrorrhizum? - po meni ovo će samo Dragiša da zna da kaže)

I pitanje: da li su i na 7,8 ista biljka kao na 5 i 6?

Jer po meni biljka na zadnje dve slike je Geranium phaeum, samo boja cveta nešto ne štima (ali mislim da će i ovo Dragiša znati da nam kaže... ili će da kaže da je za tačno određivanje potrebno videti i plod itd. sa čime ću se spremno složiti)
« Poslednja izmena: 18.Jan. 2014, 18:24:00 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 18.Jan. 2014, 19:40:33 »
Joži hvala.
Važno je da sam temu pravilno napisao. Stid me je kad pogrešim, ali šta da radim. :(

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 18.Jan. 2014, 20:52:35 »
To je to što kaže Jozi.
Geranium phaeum poslednje 4 slike(boja varira od svetlo do tamno ljubičasta).
Jedino ova vrsta u rodu ima sve krunične listiće u ravni pljosnate i unazad malo savijene.
Što se tiče makova, svakako broj 1 je Papaver dubium(izdužena čaura) dok bi ona 3 trebala biti
Papaver rhoeas jer se na slici vide čaure(okruglaste, dva puta duže no šire-tipični primerci)
Dodaj još i Papaver somniferum pa da prvimo štrudlu ;)
Pozdrav Dejan

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 18.Jan. 2014, 21:03:50 »
Dejane, u mom zavičaju ne uspeva ovaj mak za štrudle. Šteta, obožavao sam je. Sada sam i dijabetičar.

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #7 poslato: 19.Jan. 2014, 00:58:47 »
.
Dodaj još i Papaver somniferum pa da prvimo štrudlu

Dejane, da li su oba ova maka Papaver somniferum? Ja od njih pravim štrudle.

Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

ihi

• Leptir
« Odgovor #8 poslato: 19.Jan. 2014, 06:05:57 »
Da malo zakoračimo u etnologiju, pa i u lingvistiku.
Iako sam kazao da u mom kraju nije sađen mak (Papaver somniferum) to ne znači da skoro svaka kuća nije imala po jednu ili dve suve čaure koje su donošene sa Kosova ili Makedonije. Čaure su korišćene za kuvanje blagog čaja "za uspavljivanje nemirne dece koja nisu htela da zaspu". Majke su to radile bez svesti da drogiraju svoju decu. Ovaj običaj je bio rasprostranjen, možda, na celom bivšem turskom prostoru. Imao sam prijatelja iz Strumice, Makedonca, koji mi je pričao o uzgajanju maka (smole) za industrijsku preradu, ali i o kuvanju čaja za malu decu kada treba da se uspavaju.
Drugo, lepe i otvrdle čaure maka zvale su se šaraljka i bile su korišćene za šaranje kolačića. Šaraljkama se udarao "pečat" po pripremlejnom testu.

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #9 poslato: 19.Jan. 2014, 17:22:44 »
Enka
Jeste, to je gajeni mak.
Što se tiče smole(beli mlečni sok) stvar stoji ovako.
Moja mama je radila u fabrici Alkaloid Skoplje na ekstrakciji morfina, kodeina i tebaina.
Postupak počinje zasecanjem zelenih čaura opijumskog maka(Papaver somniferum var.album)
Nisu svi varijeteti opijumski ali verovatno svi oni imaju određeni koncetnraciju alkaloida.
Mlečni sok oksidira u prisustvu i stvrdnjava na čauri. Zatim se sakuplja i od njega prave pogače koje bivaju
tretirane nekim reagensom i počinje ekstrakcija. Ova proizvodnja je bila pod kontrolom policije
inače bi bilo prilično problema. Suve makove čaure(ostatak gajenog maka) su se donedavno otkupljivale
u Novom Bečeju i slale u Skolje na ekstrakciju.
Naravno i seme ima određeni procenat alkaloida, doduše mali.
Imao sam jednu nezgodu. Čujte ovo, živa istina.
Pre par godina sam sa ženom bio u poseti njenoj sestri. Ona je napravila štrudlu sa makom(više maka nego testa).
Obzirom da nisam baždaren na štrudlu s makom ni sam ne znam koliko sam pojeo.
Sve je bilo u redu do ujutru.
Pošto više od 20 godina trčim(5-10km)pre posla kao i uvek bio sam na stazi. Kad sam krenuo osećao sam se nekako
sanjiv i neispavan, ništa čudo jer je 6 ujutru, međutim kad sam stigao na kraj ulice gde se ulazi u polje tu sam zapeo za neki kamen i opružio se koliko sam dugačak i rekao:"J.. ti štrudlu, znao sam da sam preterao, ipak ima morfina) :)
Pozdrav Dejan

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #10 poslato: 19.Jan. 2014, 17:56:36 »
.

Dejana hvala za ime gajenog maka, nisam ga znala.
Što se tiče morfina, garant ga ima u semenu gajenog maka, koliko, ne znam, ali kada pojedem štrudlu sa puno maka ima da spavam "k'o jagnje". Interna je šala da bih bila jako loš narkoman, i najmanja doza bi me oborila pa bi neki slabo zaradili na meni.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

ihi

• Leptir
« Odgovor #11 poslato: 19.Jan. 2014, 18:05:34 »
Dok sam odgovarao na Dejanovu ispovest, Boženka je bila brža.
Ali evo mog pisamceta:
Dejane, očekivao sam da ćete Boženkino pitanje isprovocirati, kao i moje sa čajem, da javno prokuneš svastikinu štrudlu s makom. Verujem da od tog događaja sa tim prokletim kamenom o koji ti je zapela noga, štrudlu nisi više okusio ;D

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #12 poslato: 20.Jan. 2014, 13:46:40 »
 :D :D Za priče o maku