Autor Tema: Flora Srbije  (Pročitano 5996 puta)

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Flora Srbije
« poslato: 29.Nov. 2011, 08:38:40 »
Primedba Moderatora. Koristeći "moć" ažuriranja sam temu koja je otišla u stranu iz Odg: Proletna efemera [Gagea sp.] prebacio u novu - nadam se da se slažete da je ova tema i zaslužila poseban naslov.

Zdravo Jozi   ;)
Ja sam 8 tomova Flore Srbije kopirao jednu po jednu. Tomovi se odavno ne mogu naći u knjižari.
Ako budeš hteo možemo se dogovoriti da ti ja kopiram sa mojih kopija ili da kopiraš sa originala.
Jako su korisne i smatram da bi trebalo da ih nabaviš. Cena kopiranja za sve bi trebalo da bude oko 3000dinara.
Tu imaš i ključeve za određivanje vrsta u okviru rodova. Ilustacije svake biljke su odlične ali nisu u koloru.
Pozdrav Dejan  ;)
« Poslednja izmena: 08.Dec. 2011, 22:26:17 jozi »

Srdjan Janev

• Administrator
  • Jaje
  • Odgovaran za HW i SW foruma
Odg: Flora Srbije
« Odgovor #1 poslato: 29.Nov. 2011, 14:35:07 »
U kakvom su stanju kopije? Da li je to crno/belo ili kolor?

I ključno pitanje: Može li umesto kopiranja da se to propusti kroz skener? I koliko se tad krše autorska prava?

Pozdrav. SJ.

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 29.Nov. 2011, 16:13:34 »
Pozdrav
Kopije knjiga su crno-bele jer je i original takav.
Svih osam tomova sam postupno kopirao u kopirnici
tako što sam zamolio da nešto umanje originalnu dimenziju
strane tako da na mojoj kopiji stanu dve strane originala
na jednu stranu kopije(dvostrano stane četiri).
Preglednost teksta i slika biljaka nije se bitno umanjila.
Nemaju svi tomovi isti broj strana(prvi ima 320 strana originala
dok peti ima 630 strana). Ja sam originale posuđivao pre deset
godina od prof.Zore Dajić(Poljoprivredni fakultet Zemun- botanika).
Sećam se da se ni tada Flora Srbije nije mogla kupiti a ni sada(skoro sam pitao).
Jedino se mogu naći knjige br. 9 i br.10 u knjižari SANU ali to su samo dopune
za već obrađene vrste i rodove. Što se tiče skeniranja nisam siguran da je
praktično jer ima mnogo(možda nisam u pravu jer nemam iskustva sa skenirajem).
Što se tiče autorskih prava ja mislim da je stvar jasna.Pošto knjige nema u prodaji
ničiji interesi nisu ugroženi. Još da kažem da takva literatura retko koga zanima
i nije predmet koji privlači pažnju širokog kruga čitalaca već samo nas zaljubljenika
u prirodu i dr.
Ako nekome treba može od mene da posuđuje i kopira.  ;)
Pozdrav Dejan
« Poslednja izmena: 29.Nov. 2011, 16:17:04 Дејан Ранковић »

Srdjan Janev

• Administrator
  • Jaje
  • Odgovaran za HW i SW foruma
« Odgovor #3 poslato: 29.Nov. 2011, 22:38:08 »
Upravo sam dobio info od petničkog čuvara biblioteke da u našoj biblioteci imamo komplet Flore Srbije. On je doduše upakovan i spremljen za selidbu u novi prostor, pa kad se ta selidba desi nakon toga ću organizovati skeniranje svih sveski i dokumenti (najverovatnije) u .pdf obliku će biti ponudjeni svim zainteresovanima za "skidanje".

Naša biblioteka raspolaže sa puno "ključeva" za odredjivanje vrsta. Čim biblioteka bude smeštena u novi prostor objaviću na Forumu spisak. Svi ćete imati mogućnost da ključeve koristite u Petnici (te knjige se neće moći pozajmljivati) ili da ih iskopirate. Većina tih knjiga je na nemačkom jeziku.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 05.Dec. 2011, 01:27:48 »
Jako su korisne i smatram da bi trebalo da ih nabaviš. Cena kopiranja za sve bi trebalo da bude oko 3000dinara.
Dejane, nije me bilo par dana pa da odgovorim: naravno da sam zainteresovan! Hvala unapred.
Ovih dana bih trebao da dobijem na zajam original svih 10 ili 12 (?) tomova. Nisam bez literature, ali kao što rekoh nisam još ovo imao u rukama, pa je svaka varijacija dobrodošla!

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 05.Dec. 2011, 01:32:50 »
ću organizovati skeniranje svih sveski i dokumenti (najverovatnije) u .pdf obliku će biti ponudjeni svim zainteresovanima za "skidanje"
Većina tih knjiga je na nemačkom jeziku.
Tek sam sad video ovo - Srđane, ovo što pišeš "je ludnica" t.j. potpuno crazy! Čudi me da niko nije reagovao sa uzvikom :) :) :)
Ali to je samo još jedan dokaz da ova literatura "nikoga" ne zanima...

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 05.Dec. 2011, 10:21:58 »
Pozdrav
Svakako i  meni bi značilo da imam u elektronskoj formi Floru Srbije. Kada sam na terenu, poslu ili nekoj drugoj lokaciji nisu mi dostupne knjige. Pozdravljam Srđanovu inicijativu za skeniranje kompleta.  :D :D :D
Pozdrav Dejan

Nena Panjković

• Jaje
  • *
« Odgovor #7 poslato: 07.Dec. 2011, 22:50:31 »
Jozi, kako da nikoga ne zanima! Pa mi laici jedva čekamo! Tek sam sad pročitala poruku S. Janeva i oduševljena sam, jedino me brine ona brojnost knjiga na nemeckom koji baš ni slovce ne razumem. No nije važno, biće dosta koliko god pripreme, sve je bolje nego ništa. Do pre pet minuta nisam ni znala da postoji takvo jedno veliko delo kao što je Flora Srbije. Istina, nisam biolog pa mi se (nadam se) prašta, ali bih se svakako primetila da je ima u knjižarama. Odlične vesti!

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 08.Dec. 2011, 22:06:20 »
Istina, nisam biolog pa mi se (nadam se) prašta
Nem praštanja ... šala ;D

Samo jedno malo obljašnjenje (za celu problematiku): u vremenu kada je ta serija knjiga izašla bilo je veoma malo ljudi u Srbiji koji su se naučno i profesionalno bavili botanikom - to pouzdano znam a i vidi se iz hronologije radova, kako biogeogafske oblasti tek u zadnje vreme doživljavaju neku renesansu, a o amaterizmu i entuzijastima poput nas da i ne govorimo (u domenu od pre više decenija).
Možda će se neko (od i mene starijih) buniti i reći, pa ne i onda je bilo amaterizma i entuzijazma! Ali ako usporedimo našu sa nekim susednim zemljama gde ima prirodnjačkih NVO-a sa preko 10.000 članova, onda će biti jasno o čemu govorim.
Zna se reći da je uvek bilo ljudi, ali im radovi čuče neobjavljeni. E taj argument je baš glavni razlog da je vreme da mi laici uradimo nešto. A pre svega da se edukujemo, snabdemo literaturom dokle god je to moguće a i više ;) Pa čak možda i nemački da naučimo, ja npr. kroz ključeve učim Bugarski i Ruski ;)
A o Flori Srbije i sličnim "mirnodopskim" kapitalnim izdanjima još treba reći da je i način objavljivanja bio takav da je knjiga bila dostupna samo uskim akademskim krugovima, jer nije bila previše reklamirana. Eto, ja je doš do dan danas nisam imao u ruci, a čitao sam da drugi citiraju tu ediciju još pre nekih 15-20 godina. Pitam se da li bih je uopšte našao u gradskoj Biblioteci?! E, zato kažemo da su, u načelu, autorska prava istekla i krajnje je vreme je da je i mi amateri dobijemo... :)

« Poslednja izmena: 08.Dec. 2011, 22:28:15 jozi »

Nena Panjković

• Jaje
  • *
« Odgovor #9 poslato: 08.Dec. 2011, 22:58:15 »
S obzirom na broj tomova, biće veselje boriti se s ovom literaturom! Moj razvojni put nije baš dugačak, kad su u pitanju biljke. Krenula sam kao svaka cvećarka od nekih biljaka koje gajim, pa koje slikam u prirodi i polako sam proširivala svoj pogled na svet. Tražili smo razne ključeve, bar neke knjige ili čak i udžbenike da bismo mogli da prepoznamo neke biljke u prirodi pa se u knjižarama (o bibliotekama da ne govorimo) stalno srećemo sa stranim knjigama, ako i njih ima. Latinski je u redu, ali kad vidim biljku volim da joj znam domaće ime. Valjda mi nedostaje što u mladim danima nisam imala babu botaničarku da me nauči :)

Imamo nekoliko knjiga iz Pančićevih sabranih dela, pa kad sam videla koliko tu ima detalja da prepoznaš jednu biljčicu... Mada nedostaju slike za nas laike ;) I eto, tu smo negde stali... Nemački neće ići, ali ruski može da se gusla, eto, puževi se sasvim fino daju pročitati :) Ma rebus nam je da prepoznamo drvo po stablu i kori kad je zima, šta onda da kažem dalje!? Moramo puno da učimo :)

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #10 poslato: 08.Dec. 2011, 23:45:51 »
Latinski je u redu, ali kad vidim biljku volim da joj znam domaće ime.
U pravu si! Nepravda je da nema dovoljno naše literature! Već sam u postu Srpski nazivi biljaka pisao kako je problematično "doći" do naših naziva, ali sabraćemo to do nove godine i to ove...

kad sam videla koliko tu ima detalja da prepoznaš jednu biljčicu...
Ali ima jedna prednost: biljka koju jednom odrediš po ključu više je nikada nećeš zaboraviti - tolko te je namučila - i od tada ćeš je iz prve prepoznati i u prirodi.

Niko se nije rodio naučnik, uči se dok se živi, kako kaže ona narodna... ;)

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #11 poslato: 27.Dec. 2011, 10:55:22 »
Evo jednog korisnog linka od mene. Gledajte na to kao na novogodišnju čestitku ;D

http://ifile.it/62qbxjz/Flora_Srbije.7z

Tomovi 1-9, fotografisani iz ruke, u .pdf formatu.

Link ističe za mesec dana.

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #12 poslato: 27.Dec. 2011, 20:37:52 »
He, he, imam to i ja. Taman htedoh da obesim na ifile kad me ti preteče  ;)

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #13 poslato: 06.Jan. 2012, 06:27:52 »
Huhuj! - za veličinu fajla - ali skinuo, nego šta!! ;)
(sa mojom brzinom interneta trebalo je 7 sati...)

E, ovo se zove kolegijalnost - veliko HVALA u ime svih!
Skoro dođe kao najlepši praznični poklon :D
« Poslednja izmena: 06.Jan. 2012, 07:04:00 jozi »

adi

• Jaje
  • *
« Odgovor #14 poslato: 16.Feb. 2014, 16:16:12 »
Pozdrav,
može li netko opet da aktivira ovaj link za Floru Srbije, da skinem, uveliko bi mi pomogla..

Srdačan pozdrav i unaprijed zahvalan!

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #15 poslato: 17.Feb. 2014, 10:34:10 »
Upravo sam dobio info od petničkog čuvara biblioteke da u našoj biblioteci imamo komplet Flore Srbije. On je doduše upakovan i spremljen za selidbu u novi prostor, pa kad se ta selidba desi nakon toga ću organizovati skeniranje svih sveski i dokumenti (najverovatnije) u .pdf obliku će biti ponudjeni svim zainteresovanima za "skidanje".

Naša biblioteka raspolaže sa puno "ključeva" za odredjivanje vrsta. Čim biblioteka bude smeštena u novi prostor objaviću na Forumu spisak. Svi ćete imati mogućnost da ključeve koristite u Petnici (te knjige se neće moći pozajmljivati) ili da ih iskopirate. Većina tih knjiga je na nemačkom jeziku.
Poruka Srđanu - kada će ovo obećanje iz Petnice da bude ispunjeno?

Poruka ostalima - danas ću ponovo uplodovati ovaj vredan paket pa ko nije stigao skinuti prvi put, eto mu još jedna prilika. Paket je velik 800 mb. Skidajte što pre jer će link verovatno biti vremenski ograničen. Napomena: veličina je zbog rasterske (ne ocr) obrade, knjige su ćirilične.

LINK JE ISPOD:

share files free

http://www.filedropper.com/florasrbije
« Poslednja izmena: 17.Feb. 2014, 18:51:47 jozi »

Magdalena Grahovac

• Gusenica
« Odgovor #16 poslato: 18.Feb. 2014, 11:11:45 »
Hvala Joži što si ponovo okačio, skinula.

zvelesko

• Jaje
  • *
« Odgovor #17 poslato: 23.Jun. 2014, 18:48:41 »
U kojoj od tih knjiga ima o Oskoruši - Sorbus Domestica L? Linkovi su istekli, pa bar ako neko zna u kojoj je knjizi da kupim na kupindu. Hvala  :)

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #18 poslato: 23.Jun. 2014, 21:34:10 »
U kojoj od tih knjiga ima o Oskoruši - Sorbus Domestica L?

Rod Sorbus (mukinje) je obrađen u knjizi 4. od stranice 150. Zakačio sam stranicu o opisu. Tu ćete naći sve o biljci.

Ali samo jedna napomena pre kupovine (koju preporučujem ako nije basnoslovna cena u pitanju): ne znam da li ste botaničar ili planirate da se bavite sakupljanjem plodova ili samo da biljku posadite zbog dekorativnosti? U tom slučaju FS nije za vas, tu su samo komplikovani dihotomni ključevi za određivanje vrsta iz prirode. Takođe u ovoj knjizi naćićete samo naše autohtone vrste, neke od gajenih ili egzotičnih neće biti u njoj, pozz
« Poslednja izmena: 23.Jun. 2014, 21:48:18 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #19 poslato: 23.Jun. 2014, 21:39:57 »
Poštovani članovi Foruma, zainteresovani za botaniku. Važno obaveštenje!

Javljam da su knjige "Flora NR Srbije" na raspolaganju za kupovinu na sledećem linku:

http://www.kupindo.com/pretraga.php?bSearchBox=1&Pretraga=flora+srbije

"Standardna" cena po knjizi je 1000 din, mada jedan lik prodaje komplet za 24.000 dinara! Pojedini tomovi se prodaju i za 500-600, što je povoljno za takvu knjigu (ako se izuzme kriza).
Pitam se koliko bi takva edicija koštala u prodaji da se danas štampa (mada ne mislim da će se ikada ponovo štampati išta slično u Srbiji, pa o kupovini treba razmišljati dok se još može).
Kako vidim, još jedno vreme postojaće neko "tržište" za ove vredne knjige, jer je korišćenje u elektronskoj formi nezgrapno, pošto nije urađen i nikada neće biti urađen OCR. Iz mog iskustva, računar tamo ili ovamo knjiga u ruci je ipak knjiga u ruci...

P.S. Hvala članu zvelesko na ovoj važnoj informaciji.
« Poslednja izmena: 23.Jun. 2014, 21:53:29 jozi »