Autor Tema: Hypoxylon ticinense  (Pročitano 519 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Hypoxylon ticinense
« poslato: 16.Jan. 2014, 08:09:02 »
Na truloj grani leske.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Hypoxylon ticinense
« Odgovor #1 poslato: 16.Jan. 2014, 08:27:52 »
Da li je ovo gljiva srodna sa Fulligo septica (grupa Myxogastria/Myxomycota - slime moulds) vrste koje se u "vidljivom" stadijumu razvića u obliku plazma-mase polako kreće ka svetlosti? (navodno čak brzinom koja se može očima detektovati, ja sam ih nalazio ali tako nešto nisam uočio ???) Pre nego što se isfrustriraš koliko sam taksonomski omanuo - iz ovog ugla mi izgleda tako...

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 16.Jan. 2014, 08:43:43 »
 ;D, opušteno samo.
Nije ni blizu. Myxomycete, tj sada Protozoa više ne spadaju u gljive a ovo je prava gljiva iz razdela Ascomycota, familija Xylariaceae. Ima tu više vrsta koje su ili pljosnate ili okruglaste i rastu po trulom drveću i uvek su čvrste. A to kretanje sluzavih gljiva i ja bih voleo da vidim.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 16.Jan. 2014, 09:25:37 »
Po meni liči ova vrsta, bar malo (izdaleka :D).

Samo toliko da je navodno film "Blob" bio inspirisan tim gljivama... koje više i nisu gljive, nego zasebna grupa organizama, da čuo sam za to da neznaju šta će snjima...
« Poslednja izmena: 16.Jan. 2014, 09:37:21 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 16.Jan. 2014, 09:42:32 »
Znaju, ko kaže da ne znaju. ;)
Da možeš da pipneš jednu pa drugu odmah bi video da su jako različite. Sluzave gljive su sluzave ;D, tj. skroz meke na dodir, kao neka pena a Hypoxylon-i su čvrsti ko drvo.

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 16.Jan. 2014, 11:31:32 »
Kreću se samo noću, kad niko ne vidi :D. I ne idu za svetlošću već za novim izvorom hrane (bakterije i spore)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 16.Jan. 2014, 15:07:05 »
Kreću se samo noću, kad niko ne vidi :D. I ne idu za svetlošću već za novim izvorom hrane (bakterije i spore)
E neznam dali je baš tako. Naime, kada se nalaze u formi plazme kreću se "ameboidno" iz unutrašnjosti drveta ka svetlosti napolje... A i Dragiša je samo delom u pravu - jer u uslovima suše dobijaju čvrstu koru (taktika preživljavanja) a iznutra se stvaraju spore. Tako piše bar u knjizi koju imam, u Mosaik Verlagovom "Pilze"...

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 16.Jan. 2014, 16:42:48 »
Da, stvara se kora koja je vrlo slabašna, lomljiva, ali jeste kora. Ona u odnosu na prvobitno stanje - sluzavost - deluje kao kora. No, nisam siguran da se ta kora stvara u uslovima suše. Čini mi se da ona nastaje kada gljiva plazmodijum završi svoj život, tj. uzrene.
Meni ova Dragišina gljiva, ako treba da joj tražimo sličnost, liči na vrstu Phlebia radiata.