Autor Tema: Izvan naših granica CG  (Pročitano 1821 puta)

ihi

• Leptir
Izvan naših granica CG
« poslato: 11.Jan. 2014, 19:05:43 »
Ovaj crno-ljubičasti, vatrom izmučeni rošavi kamen već nekoliko godina srećem na krečnjačkom terenu u mom zavičaju. Njegove jamice po površini govore mi da je doleteo iz velike daljine. Ko zna od kada leži na terenu u šumi? Pretežak je da ga stavim u torbu i donesem kući, a žao mi je da ga ostavim u anonimnosti.

A kliker, sastavljen od kvadratnih i drugačijih oblika materijala, našao sam u prirodi. Da li je on delo dotične prirode ili se u njegovu izradu umešala ljudska ruka, ne znam.
Možda ima neko ko ima odgovor i na jedno i na drugo pitanje.
« Poslednja izmena: 11.Jan. 2014, 19:09:39 ihi »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Izvan naših granica CG
« Odgovor #1 poslato: 12.Jan. 2014, 09:46:01 »
Ibrahime, stvarno su od "van granica" - pretpostavljam da Vi znate šta ste našli, samo Nas testirate ;)

I ja sam ubeđen pomislio da su na slikama meteoriti ("meteor" se zove pre nego što padne). Nekad ih je - navodno - lako odrediti po takozvanim znacima topljenja koje su nastale prilikom ulaska u atmosferu i sagorevanja. Ali ovaj vaš crni je sudeći po lišaju star i zub vremena ga je izgladio. S druge strane, ako je zaista meteor - onda evo problema: da li leži u krateru? Jer ako je stvarno doleteo, takav se ne nalazi na ravnome. Sudeći po veličini kamena krater bi trebao da bude širok oko 20 m i dubok najmanje 3.
Ja bih pre rekao da je vulkanskog porekla, da ga je izbacila jedna od vulkanskih kupa u blizini (naravno ne ovih dana :P)

A sad ovaj drugi mali, na osnovu strukture mešavine kamena i metala (ta struktura se naziva brečija) je palazit, meteorit sa nešto metala (nikl-gvožde), nešto kamene strukture, a sadrži i tzv. metamorfni mineral olivin (peridot) koji se na vašoj slici nazire u zelenoj boji (ili je ovo neka metalna ruda a to zeleno je korozija?).

Opet, u vezi veličine klikera treba reći da za razliku od popularnog verovanja meteoriti mogu biti manji čak i od 1 grama.

Dalje malo je nalik i na tzv. kondrit (grčki: zrno=kondrum) sitnu vrstu fero-meteorita, znači sitan je kao zrno a u njemu je gvožđe u kombinaciji sa mineralom kalcit. Isprobajte magnetom, ako ga privlači onda je meteorit metalnog sadržaja. A onda je redak, jer od svih palih meteorita samo 4-5 posto su metalni, ostalo je kamen. Ovakav meteor po pretpostavci je deo magme raspadnute planete koja je nekada kružila u zoni između Marsa i Jupitera, ali je poznato preko 50 izvora odakle meteori padaju - dosta su česti npr. sa meseca (kad veći meteor lupi mesečevu površinu razleti se i komadi vremenom napuste mesečevu orbitu pa padnu kod nas... naravno u rasponima od 100.000 godina, kaže se ::))

U svakom slučaju, ove stvari treba pokupiti, jer na svetu ima samo 25000 nađenih i sačuvanih meteora (prema Vikipediji). Neki sadrže materije "tipa dragog kamenja" laički rečeno (npr. peridotit) i veoma su vredni.

I na kraju, ali ne zadnja reč - po pravilu meteritologije ili meteoritike svaki meteorit pojedinačno dobija ime - Ihi, kako ćemo ove nazvati?
(Ako su meteori...)
« Poslednja izmena: 13.Jan. 2014, 01:41:55 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 12.Jan. 2014, 11:38:37 »
Vraže, Joži, sada ste me zagolicali. Još pitate kako ćemo ih nazvati.
Da vam prvo odgovorim. Ovaj veliki, crni, nije u krateru, naprotiv, na hrbatu je, odnosno blagoj ravnici.
Ovaj mali, veličine klikera, vrlo mi je drag. Njega sam lako pokupio, za razliku od crnog koji leži i dalje u prirodi. Hladi se od nakupljene svemirske temperature. ;D
Pozdrav, Ibrahim

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 13.Jan. 2014, 01:38:59 »
Pazite, ja sam u osnovi veoma radoznala osoba, pa sam malo pozadinski studirao temu, ali uopšte nije sigurno da su u pitanju meteoriti 8) Uzmite sa jakom rezervom i više kao malu šalu, kao odgovor na pomalo šaljiv način kako ste postavili ;)

Prepravio sam svoj originalni odgovor i sad ću ponovo šematski da sumiram što sam napisao:
1) je meteorit ili stena vulkanskog porekla;
2) je meteorit ili  metalna ruda sa zelenim slojem korozije ili višekompozitni kamen tzv. geološkog zgrušavanja (konkrecije).
Ne bih da se baš totalno kompromitujem ako slučajno na ove stranice naleti neki stručnjak, recimo meteritolog... :D
« Poslednja izmena: 13.Jan. 2014, 01:52:51 jozi »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 15.Jan. 2014, 02:53:52 »
Kad smo već kod meteora, verovatno najčudniji i najlepši kristali za koje čovečanstvo zna došli su iz svemira i zovu se palasiti.
U materiji nalik na istopljeni nikal nalaze se silikatni-kristali (kompozitne čestice silicijum-dioksida). Ovaj ispolirani komad na slici prodaje se za 2700 dolara...