Autor Tema: Troprsti dinosaurus  (Pročitano 2767 puta)

ihi

• Leptir
Troprsti dinosaurus
« poslato: 11.Jan. 2014, 18:52:43 »
Na jednom ruskom sajtu naiđem na jadanje jednog ljubitelja prirode koji kaže doslovno: Odem u prirodu da na miru fotografišem gljive, međutim iz šume se vratim s punom karticom insekata, cveća, kamenja...
Šta da vam pričam... odem u šumu...
01 možda je ovo rad vode, u krečnjačkoj steni lepo se vide "otisci troprstog dinosaurusa".
02 na strmoj škarpi iznad puta primetio sam okeraste kamene pločice. Jednu sam vrlo lako razdvoji na dva sloja. Tamo je bio skriven duh neke zarobljene biljke. Možda bi dobar botaničar mogao da odgonetne o kojoj se vrsti radi. Da li se on zove fitopaleolog?

ihi

• Leptir
Odg: Troprsti dinosaurus
« Odgovor #1 poslato: 11.Jan. 2014, 18:55:00 »
Izvinjavam se Jožiju, s kojim sam se dogovorio da stavljam oznaku CG kada su prilozi iz Crne Gore. Samtrao sam da ovo što prilažem nije za Bioras.

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 12.Jan. 2014, 09:52:19 »
Ibrahime
Mislim da prvi otisak predstavlja čestu pojavu udubljenja u krečnjačkim stenama u kojima se zadržava voda.
U oskudnim uslovima može poslužiti kao voda za piće, naravno uz tablete za prečišćavanje.
Ne bih rekao da je poreklom od praistorijskih životinja, pre bi moglo biti kraškog porekla.
E, druga slika je sigurno biljka. Slične sam i ja nalazio na Volušnici iznad Grbaje(Prokletije)
Što se druge stene tiče mislim da je to škriljac.
Što se naučnika tiče mislim da su u pitanju paleobotaničari, pojedini se bave recimo samo ostacima
polenovih zrna i tako određuju "meni" i diverzitet drevnog sveta.

Pozdrav Dejan
« Poslednja izmena: 12.Jan. 2014, 11:00:30 Дејан Ранковић »

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 12.Jan. 2014, 11:43:52 »
Dejane, pretpostavljao sam da nisam ulovi dinosaurusa već da je to nastalo kao rad vode. Na Ahmici našao sam na stenama izuzetne crteže. Posmatrani iz daljine liče na ljudske tvorevine, ali kada se priđe bliže, zapaža se rad prirode.
U nauci kada se odgovori na neki izazov, kaže se: odgovor je stigao knjigom na knjigu. Ti si mi odgovorio crtežom biljaka na crtež. Zahvaljujem.

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 12.Jan. 2014, 12:22:24 »
Da, upravo sam se setio da je u jednoj knjizi o Grbaji pisano o "crtežima" praistorijskih ljudi na Volušnici.
Živo me zanimalo da obiđem taj izvor, potok i dolinu  tražeći te "crteže". Kada sam pronašao ovakve fosile duž potoka jasno mi
je bilo da je autor te knjige-brošure pogrešio usled nepoznavanja nekih stvari ;)
Pozdrav Dejan
Evo i mesta pronalaska
« Poslednja izmena: 12.Jan. 2014, 12:26:34 Дејан Ранковић »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 13.Jan. 2014, 01:59:49 »
Dejane, Ihi moraću da vas razočaram, u vezi druge dve slike - to nije organskog porekla, nego dosta česta geološka pojava ispiranja mangan-oksida kroz stene. To su tzv. pseudofosili (prevesti nemoram ;)) što se odnosi i na "trag" koji je kao što i Dejan kaže česta formacija u krasu.
Više detalja sutra...

P.S. na Dejanovoj slici koju je priložio su prave fosilizovane biljke, što znači sličnost bi zavarala svakog (objasniću kasnije detaljnije).
« Poslednja izmena: 13.Jan. 2014, 02:03:30 jozi »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 15.Jan. 2014, 03:00:31 »
Da krenem redom, evo kako sam došao do rešenja.

Ihi, koliko je ova lokacija udaljena od mora?
Da objasnim zašto pitam:
Leti smo sa klincima pokupili ovakve "fosile" u jednom kamenolomu na moru - bili smo bar uzbuđeni i ubeđeni u to. :) E ja sam za njega (vidi sliku u prilogu) smatrao da mora pripadati nekom morskom organizmu, verovatno koralu (znači ne biljci - životinji). Kako i zašto, pa po logici da je krečnjak u osnovi morski talog. ... E sad, iz istog razloga neki dinosaurus nije mogao da ostavi trag u njemu (Ihijeva slika), osim da se nije desio neki katastrofičan događaj – tako teoretičari objašnjavaju prezervacije ovog tipa: sloj u koji je prethodno kročila životinja, sloj koji je trebao biti meki talog (mulj isušene bare, eventualno krečni prah) naglo se u momentu zatrpao sedimentom drugačijeg sastava i sve se to složenim procesima petrifikacije skamenilo i sačuvalo u geološki kratkom roku. Ovakvi najčešće "ispadaju" iz peščara-peščanika (silikatni zrnasti talog kontinentalnog porekla) a forme ovog tipa koje *nalikuju* na trag u krečnjaku su česte, kako je i Dejan potvrdio.

Ali da se vratim na "grančice" sa Ihijeve i moje slike koje se kontrastno naziru iz kamena: ja sam u svom traganju krenuo linijom primitivni krinoidi (Crinoidea) ili neke morske stvarčice u srodstvu sa našim hidrama (Cyclozoa), korali (Zoanthidae), Anthozoa/Hydrozoa, ili *možda* ovakvi živuljci (Cnidaria) ili ostaci ovih ili ovakvih lepotana (isto krinoidi), pa onda "liče" i ovi (Comatulida) a "sumnjivi" su i ovi beznožni krinoidi – ko će ga znati nakon ovoliko godina ;)

A šta ako nisu morske stvarčice? Krenuo sam onda vođen idejom da mogu da dođu u obzir izumrli rastavići (Sphenopsida) pa sam slučajno gledajući slike njih došao do posta koji kaže da su u pitanju samo hemijsko-geološka formacija koja *liči* na listove fosilizovane biljke, kako sam i naveo...

Ovde još samo da naglasim da nismo off-toppic što se tiče foruma, jer zaštita područja sa istaknutim fosilnim naslagama spada u okrilje zaštite prirode kao geo-paleološko nasleđe...
« Poslednja izmena: 15.Jan. 2014, 03:46:55 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 15.Jan. 2014, 07:14:55 »
Joži,
tek sada vidim koji ste trud uložili da moje, usputne, slučajne, nalaze objasnite, posle čega (ne stavljam vama na dušu) već sebi, ništa mi nije jasno.
Ili si lav ili nisi? ;D

More je od mog zavičaja udaljeno stotinak kilometara vazdušnom linijom.

Hvala mnogo. Ako se ispostavi da je onaj crni kamen meteorit, a on je težak bar 100 kg, nagradiću vas, zapravo opteretiću vašu torbu sa 5-6 kilograma kamenja.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 15.Jan. 2014, 23:44:46 »
Nije prevelik trud, jer sam iz hobija i "paleontolog-arheolog" i posedujem manju zbirku knjiga na tu tematiku... a vaš nalaz je isti kao i moj i moje dece... e zato sam ovu manju studiju napisao i sebi ;) A nema ništa gore od toga kad čovek misli da poseduje nešto vredno - npr. fosil - a da to nije...
« Poslednja izmena: 15.Jan. 2014, 23:56:42 jozi »