Autor Tema: Šipurak [Rosa cf. pendulina CG]  (Pročitano 595 puta)

ihi

• Leptir
Šipurak [Rosa cf. pendulina CG]
« poslato: 22.Dec. 2013, 09:10:56 »
Da li neko zna koje su ovo vrste divljih ruža, koje, kao skoro sve ostalo što predstavljam na Forumu, rastu u mom zavičaju. Dlakava vrsta raste na oko 1300, tamna na 1400 metara n/v. Obe forme (vrste, podvrste, varijeteti, šta li su, ne znam) sam samo jednom sreo u prirodi, dakle, može se pretpostaviti da nisu česte.
« Poslednja izmena: 24.Dec. 2013, 14:42:34 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Šipurak
« Odgovor #1 poslato: 22.Dec. 2013, 13:30:27 »
Opet ste me naterali da skidam i otvaram knjige :D

Vrlo su karakteristične pa ću probati. Biće ko da me ispravi.
Nezahvalno je tipovati jer fale cvetovi. Prva nije pendulina sigurno, to će radije biti ovaj drugi duguljasti (pomešali ste slike :) ).
Dosta veliki okruglasti listovi ravnomerno testerastog ruba i okruglast plod prve ukazuju na spinosissima (eventualno rugosa koju bih isključio zbog okruglijeg i crvenijeg ploda), no bez boje cveta se ne da s pouzdanošću zaključiti.

Znači složićemo se bar da je ova druga alpska ruža (Rosa pendulina) - alpejska ili visokogorska, kako bi je još lepše zvali poljaci i rusi ;)
« Poslednja izmena: 22.Dec. 2013, 14:07:22 jozi »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 22.Dec. 2013, 22:12:12 »
Slika 03 bi trebalo biti Rosa pendulina(Rosa alpina) var. pubescens koja ima izdužene plodove sa žljezdastim čekinjama.
Slika 01 i 02 bi trebalo biti takođe Rosa pendulina(Rosa alpina) ali druga forma sa okruglastim plodovima
Pozdrav Dejan

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 23.Dec. 2013, 05:49:26 »
Dejane,

ranojutarnji pozdrav i hvala.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 23.Dec. 2013, 09:32:13 »
Rod Rosa ima puno vrsta i vrlo su teške za razdvajanje. U ključu se traže karakteri i cveta i ploda i listova što najčešće nema u isto vreme, i kod dosta vrsta postoji vrlo izražena infraspecijska varijabilnost po pitanju dlakavosti, i sa primerkom u ruci je teško a kamoli ovako.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 24.Dec. 2013, 14:41:46 »
Potpuno se slažem, ali sam pogledao slike SVIH vrsta koje se nađu kod nas, i samo pendulina ima ovakve plodove.
Oko vrsta koje se sreću u mom kraju imam neverovatnih problema, a kako kažeš biljka mi je u ruci i pred nosom ceo dan :D

Ihi, imam obavezu da dam neki naslov sa predloženim identifikacijama, a da bismo izbegli zabunu od sada za vaše podatke dodajem napomenu CG.

ihi

• Leptir
Odg: Šipurak [Rosa cf. pendulina CG]
« Odgovor #6 poslato: 24.Dec. 2013, 14:50:27 »
Sjajno. U potpunosti se slažem. Ja ću ubuduće naglasiti kada je objekat kojeg predstavljam iz Srbije.
Jedno malo ili veliko CG će rešiti problem.