Autor Tema: Anthrenus verbasci  (Pročitano 675 puta)

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Anthrenus verbasci
« poslato: 18.Dec. 2013, 02:28:24 »
.

Ovu larvu sam krajem oktobra našla u pšeničnom grizu. Da li sam je kupila ili je u griz ušla kod mene u špajzu, ne znam. Evo je već 5-6 nedelja uživa u posebnom smeštaju sa malo griza, mogla bih reći da i ne raste, ali sam sigurna da se barem jednom presvukla.
Ima li neko ideju čija je ovo larva. (Odgovor "tvoja" neću računati u odgovor. :) )

(Ovo je moglo i u temu o gastroentomologiji :) )
« Poslednja izmena: 29.Jan. 2014, 03:26:07 božEnka.hric »
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

ihi

• Leptir
Odg: Larva
« Odgovor #1 poslato: 18.Dec. 2013, 06:12:58 »
Baš ste me u ovo rano jutro nasmejali pretpostavljenim odgovorom.
Pozdrav, Ihi

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #2 poslato: 18.Dec. 2013, 09:20:51 »
Verujem da se radi o larvi vrste Anthrenus verbasci.
Pošto se bavite entomologijom, ovo je jedan od onih insekata koji ne želite da vidite u svojoj zbirci insekata.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #3 poslato: 18.Dec. 2013, 10:23:11 »
Slazem se sa Bojanom da je Anthrenus ali, da li je vrsta verbasci, ne bih se zakleo. Odredjivanje dermestida na osnovu larvi je jaako tezak posao. Po literaturi kod nas zivi 12 vrsta Anthrenusa! Enka, mozda da odvojis larvu (ako ih imas vise i te druge) u posebnu posudicu koja ima mrezicu odozgo (da vazduh slobodno prolazi ali da izlegli insekt nemoze da odleti), da im das malo hrane pa da se saceka. Imago bih mogao da odredim. Posto spominjes da se  bar jednom presvukla, pretpostavljam da "ti je pod kontrolom". Mozda da joj das i nekog suvog insekta, ofucani leptir iz zbirke koji je za bacanje i sl. Rado ce da ga pojede.

Skoro sigurno da ti je dosla spolja. Odrasli koji su jako sitni (2-4mm), pa se tesko uocavaju i prolaze kroz vrlo uske pukotine, lete svuda okolo i traze mesta za polaganje jaja gde ce larve po izleganju imati dosta hrane za razvice.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
Odg: Larva Anthrenus sp.
« Odgovor #4 poslato: 18.Dec. 2013, 10:30:27 »
.

Hvala obojici za odgovor i ideju kako da poboljšam ishranu ove larve, naći ću nešto iako ja nemam kolekciju insekata. Pošto je sa larvama uvek veselo i gotovo nikad se ne zna koja je vrsta u pitanju za sada će naslov biti sa sp. Potrudiću se da dobro odnegujem larvu pa će se valjda ispileti i imago. Imam samo jednu larvu.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
« Odgovor #5 poslato: 15.Jan. 2014, 00:59:49 »
.

Mojoj larvi  :) se dopao izmenjeni režim ishrane, malo se ugojila pa "ulutkala". Ovako sada izgleda, valjda će pokazati i kako izgleda kada je odrasla jedinka.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #6 poslato: 15.Jan. 2014, 09:00:51 »
Cekamo.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
« Odgovor #7 poslato: 29.Jan. 2014, 03:24:06 »
.

I dočekali smo.
Izlegao se Anthrenus verbasci, Bojan je imao dobru veru. Još uvek neće da izađe iz ljušture, ali se vidi koja je vrsta.
Predlažem da neko od moderatora temu premesti u tvrdokrilce.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Odg: Anthrenus verbasci
« Odgovor #8 poslato: 29.Jan. 2014, 08:47:49 »
Cestitke na uspesno odgojenoj larvi. Cestitke i Bojanu na tacnoj identifikaciji
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica