Autor Tema: Askići sa Žeželja  (Pročitano 986 puta)

Šumi

• Gusenica
Askići sa Žeželja
« poslato: 10.Maj. 2014, 08:09:32 »
Da razjasnim naslov, tepamo onome što volimo, dakle askići sa Žeželja. Možda sam već i pisao o Žeželju, ali ponoviću: Žeželj je brdo(oko 500m nadmorske visine) koje dominira nad kragujevačkom kotlinom i poznato gradsko izletište. Šuma je pretežno hrastovo-bukova ali ima i graba, jasena, lipe, gloga...
Helvella lacunosa( sulcata)

Hellvela acetabulum

Hellvela quelettii(solitaria)

Tarzetta cupularis

Scutellinia sp.

Peziza vesiculosa

Na kraju jedna veoma retka mediteranska u sred Šumadije.

Urnula(Plectania) mediterranea

Urnula(Plectania) mediterranea

« Poslednja izmena: 10.Maj. 2014, 20:12:54 Šumi »

ihi

• Leptir
Odg: Askići sa Žeželja
« Odgovor #1 poslato: 10.Maj. 2014, 11:08:34 »
Lepi askići. Urnula craterium je prilično česta, nalazio sam je i u Makišu pored Ade ciganlije, a i u sremskim šumama, ali vrstu Urnula mediterranea prvi put vidim na vašoj slici. Ključ za rod Scutellinia, čini mi, davao je Dragiša na Forumu.

Pozdrav Šumi.
Ibrahim

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 10.Maj. 2014, 15:21:16 »
Lepo, a ova poslednja mi je najzanimljivija. Prošle godine am ja u Herceg Novom našao nešto slično (verovatno isto) i ostala je nedorečena. Čak sam i Banetu periću slao materijal ali nije bio siguran koja je tačno vrsta u pitanju. Pre neki dan su u negde u hrvatskoj našli istu vrstu i odredili je kao Plectania mediterranea. Proveriću ovu moju ponovo.
Što se tiče Scutellinia vrlo su teške za razgraničavanje. Jako je važno imati izgled i mere zrelih spora, bojiti ih u cotton blue zbog ornamentacija, zatim dužina dlaka i izgled baze dlake su takođejako važni. Čitao sam na netu da još uvek  ne postoji opšte prihvaćena klasifikacija ovog roda i da svi često greše, tj. d svako može da pogreši. Treba ih skupljati, analizirati i čekati nekog eksperta da uradi monografiju. 

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #3 poslato: 10.Maj. 2014, 20:33:46 »
Nije ni čudo što niko nije čuo za nju kada MycoBank kaže da je poznata tek od 2009god. i to kao Plectania mediterranea
 (Plectania mediterranea M. Carbone, Agnello & Baglivo, Rivista di Micologia 52 (3): 252 (2009) [MB#515062] )
a 2013 menja rod u sada važeći Urnula mediterranea
 (Urnula mediterranea (M. Carbone, Agnello & Baglivo) M. Carbone, Agnello & P. Alvarado, Ascomycete 5 (1): 6 (2013) [MB#801346] )
Bar po onome što se može naći na  Netu:
http://www.mycocharentes.fr/pdf1/425%201393%202%20.pdf?PHPSESSID=b21ee9628b2c93cb953b2fc2606e3120
http://www.actafungorum.org/actaforum/viewtopic.php?t=3304
i mojoj mikroskopiji...
spore

parafize

askusi

... to je ona!

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #4 poslato: 11.Maj. 2014, 21:52:12 »
Pre neki dan su u negde u hrvatskoj našli istu vrstu i odredili je kao Plectania mediterranea.

Gljiva nije nadjena u Hrvatskoj, već je samo bila na forumu u Hrvatskoj, inače je upravo ta ista Šumijeva Urnula( Plectania) mediterranea. Iskreno rečeno nisam ni ja znao za tu Urnula-u +, ali bih se složio da je ova Šumijeva bez dvojbe Urnula mediterranea.

Ibrahim je spomenuo da je Urnula craterium prilično česta tamo kod njega što me raduje, ja ovde u Austriji nikako da je nadjem, inače postoji još i Urnula hiemalis koja se razlikuje od Urnula craterium sto skor da nema dršku i ima manje spore, zato obratite pažnju možda vam uleti u mrežu.

Što se scutellinia tiče trebamo malo sačekati, ja ih kad imam volju obradim i sačuvam, a više puta i preskočim. ista je stvar i sa Helvella-ma, problem je u tome što kod ta dva roda ima dosta neslaganja baš medju tim vrhunskim mikolozima koji se bave sa njima, pa kako onda mi mali tek da se snadjemo?
Šumi super nalazi, a predpostavljam da će ih biti još poslem ovih obilnih kiša i konačno kišnog proleća u Srbiji.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 12.Maj. 2014, 07:20:25 »
Ooo, viđe vraga, pa to je lepa vest. Znači mogu je očekivati i ovde kod mene, ko bi reko.

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 12.Maj. 2014, 08:55:29 »
"Viđu vraga"