Autor Tema: Tavankutska šuma  (Pročitano 2176 puta)

Dubravko Bilinović

• Jaje
  • *
Tavankutska šuma
« poslato: 10.Dec. 2013, 21:12:10 »
Započeću temu pravdanjem: Tek sam se zainteresovao za svet gljiva i podaci koje primam su, štono bi Englezi rekli, overwhelming. Zato bih vas zamolio da mi pripomognete u identifikovanju onih koje sam pronašao i fotografisao u Tavankutskoj šumi koja mi je veoma draga, ne toliko zbog toga što sam tu rođen, koliko zbog toga što je to jedna od retkih ravničarskih šuma. Imam ambiciozan plan, da prikupim što više naučno relevantnih i potvrđenih podataka - plan koji može imati samo neko čije je znanje oskudno  ;D

Dubravko Bilinović

• Jaje
  • *
Odg: Tavankutska šuma
« Odgovor #1 poslato: 10.Dec. 2013, 21:31:25 »

Pronašao sam ih ispod hrasta, jedna od retkih vrsta koje sam video samo jednom.
« Poslednja izmena: 10.Dec. 2013, 21:42:31 Fukoist »

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 10.Dec. 2013, 21:37:10 »
Di su slike, kako bi verovatno kazali u Tavankutu

Dubravko Bilinović

• Jaje
  • *
« Odgovor #3 poslato: 10.Dec. 2013, 21:52:38 »
Upload se ispostavio nezanimljivo komplikovanim. Dakle, evo još jedne u neposrednoj blizini hrasta.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 11.Dec. 2013, 02:39:45 »
Lycoperdon echinatum?
Uz taj predlog (što će Ihi da proveri), pozdrav zemi! :D

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 11.Dec. 2013, 06:22:10 »
Jozi, priznajem, jeste to što ste kazali, ali sasvim mlada. Kada ostara bodljice postaju tamnobraon, izraženije i kovrdžavije.
Drugo, prva slika je Pluteus aurantiorugosus. Retka i za one koji imaju duži gljivarski staž.

Dubravko Bilinović

• Jaje
  • *
« Odgovor #6 poslato: 11.Dec. 2013, 10:33:06 »
Pozdrav zemljak  :) Paradoksalno će zvučati ali osećam se skromno značajno. Hvala na informacijama. Sviđa mi se ovaj uvod u svet gljiva. Još jedno priznanje: temu sam započeo slikama gljiva za koje sam pretpostavio da su značajne ili retke nadajući se da ću izazvati vašu stručnu pažnju i pored toga što sam prirodnjački laik :D Elem, sledi slika jedne koja verovatno nije značajna, viđao sam je često ali niko nije umeo da mi kaže kako se zove, što je sasvim dovoljno da me zaintrigira.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 11.Dec. 2013, 15:09:18 »
Isto Lycoperdaceae, ali mi ovde znanje puca kao ova zrela puhara spremna da izbaci spore :( ::)

Možda ovo bude pomoglo (dok naš specijalista Ihi ne dođe):
U Flori Subotičke peščare od fakultativno obrađenih dvadesetak makromiceta dr Milovan Gajić i Matijević-Bošnjak navode kruškastu puharu (L. piriforme), možda je to, iako su na slici stari primerci - u pozadini se nazire da gljiva ima dršku.

P.S. naročito nas raduje da u Tavankutskoj šumi nalazite retke vrste, naime to je još jedina šuma u Severnoj Bačkoj, koja je kako-tako opstala. Dr Gabor Mesaroš (svoj prilike moderator ovog foruma) se na opštinskom nivou zalaže za zaštitu ove šume, koju je svaki nivo zaštite nekako zaobišao. Tako da to još povećava značaj vaših istraživanja, toliko da znate...
« Poslednja izmena: 11.Dec. 2013, 15:22:46 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #8 poslato: 11.Dec. 2013, 15:30:21 »
Od svih puvara gde baš nađe Lycoperdon pyriforme, ona jedina raste na drvetu i najlakše se raspoznaje. Nemam baš mnogo iskustva sa puvarama a i suviše je mator primerak da bih znao koja je vrsta. Mogla bi biti Lycoperdon (Bovista) dermoxanthum.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #9 poslato: 11.Dec. 2013, 15:42:03 »
Dragiša, opet si prenaglio zajedno samnom :) Ja sam samo citirao literaturni podatak, al mi je sad žao što ga nisam celog preneo: "Nađen na proplanku u šumi topole". Ne piše da na zemlji, ali izuzetak jača pravilo (šta je npr. sa trulim panjem u zemlji?). No, ipak bolje da sačekamo Ihija...

(P.S. naravno da može da bude bilo šta, Calvatia ili neki drugi Lycopedon/Bovista...)
« Poslednja izmena: 11.Dec. 2013, 15:49:44 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #10 poslato: 11.Dec. 2013, 17:13:44 »
Prvo, ovo je jako loša fotografija za identifikaciju.
Drugo, u svakom slučaju šta je da je, gljiva sa fotografije je stara. U toj fazi ona se otvara da ispusti spore.
Treće, sigurno nije vrsta iz roda Calvatia (zbog oblika), ni Langermannia (zbog veličine i oblika), a ni Bovista (zbog odsustva bilo kakve drške).
Četvrto, mogao bi biti neki Lycoperdon jer se naslućuje nešto kao drška. A koji je, da li je L. pyriforme (raste na trulom drvetu kako kaza Dragiša) ili L. perlatum, L. mammosum, L. pedicellatum itd. Može biti i neki Geastrum jer se na snimku vidi samo deo vrećice.
Molim vas savladajte fotografisanje gljiva. Obratite pažnju na najkarakteričnije morfološke detalje: slikajte gljivu odozgo, odozdo i sa strane.
Pozdrav, Ibrahim

Dubravko Bilinović

• Jaje
  • *
« Odgovor #11 poslato: 11.Dec. 2013, 17:28:16 »
Jedina stvar u koju sam bio ubeđen bez dokaza jeste da je ova šuma bila nepravedno zapostavljena, drago mi je da i vi to potvrđujete :) Zahvaljujući dr Gaboru Mesarošu sam se i počeo raspitivati za prikupljene fotografije - da nije njega, ne bih ni znao da je peščarski karanfil značajna vrsta. Inače, retko kada neko tamo odlazi, antropogeni uticaj je minimalan ako se izuzme ekonomisanje na parcelama bagrema i rulja koja dolazi za 1. maj misleći da taj datum treba da se slavi :D

Fotografija je napravljena 20. oktobra i siguran sam da ova nije rasla na drvetu. Za većinu fotografija imam zabeleženu lokaciju pa mogu i proveriti. Evo fotografije na kojoj se drška jasnije vidi.

ihi

• Leptir
« Odgovor #12 poslato: 11.Dec. 2013, 17:34:42 »
Sada ste stvar ispravili a i pokvarili.
Na fotografiji je stara gljiva Lycoperdon perlatu.
A zašto narod koji slavi Prvi maj nazivate ruljom?

Dubravko Bilinović

• Jaje
  • *
« Odgovor #13 poslato: 11.Dec. 2013, 18:01:18 »
Nažalost, većinu fotografija sam napravio pre nego što sam odlučio da se raspitujem za nazive i prikupljam materijale - otud moj poptuni neprofesionalizam.

Pošto sam sociolog, veoma sam osetljiv na društvene teme a Prvi maj je upravo to. Nažalost, u Tavankutsku šumu se dolazi na ovaj datum da bi se masovno opijalo i ostavljalo smeće. Prvi maj se obeležava sećanjem na radničke žrtve a ne slavi kič muzikom i alkoholisanjem - nemojte zameriti, znam da zvuči postmarksisitčki i paternalistički ali sam prilično ogorčen zloupotrebom tog datuma.

Ne znam čime sam stvar ispravio a niti čime pokvario? :D

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #14 poslato: 12.Dec. 2013, 01:20:52 »
Moraću da stanem u zaštitu zemljaka (iako nije potrebno jer je stvar objašnjena) - znači, stanje je sledeće: ove šume meštani tradicionalno koriste baš za "slavljenje" prvog maja. Čak i danas - u ovom najokorelom kapitalizmu. Dobro, možda baš zbog toga, iz nostalgije.
I s pravom pitate, a zašto je to loše?
Prvo, zašto baš u šumu? Što ne trčkaraju po njivama, pa da ih pojuri seljak s vilama!? ;D
Drugo, za sobom ostavljaju pustoš. Ihi, Vama bi prvom zabolelo srce da vidite sve izgažene gljive, sva porušena gnezda i to u periodu kad se priroda budi. Treba nekih mesec dana da se šuma oporavi od šoka! Ja tada i ne izlazim, jer znam da ptica u šumi neće biti...
A šume su već zaštićeno dobro - predeo izuzetnih odlika. Ali tabli da to saopštvaju nema, izvadili, polomili, ukrali ih "izletnici" - rulja, verujte nam na reč. Ljudi na ta dva-tri dana uzmu od prirode što im treba, čist vazduh i mir, a ne vraćaju dužno poštovanje, bar većina. Moguće da je tako i u Beogradu, na Avali, Adi Ciganliji, kod Vas...

Subotičke šume najznačajnije su u Bačkoj nakon šuma uz Tisu i Dunav. Ibrahime, moraćete priznati da u Vojvodini sa svega 6% pošumljenosti moramo biti osetljivi na svako uništavanje, jer to je sve što nam je ostalo. Manje šuma kao region ima samo Irska, samo oni su severnoatlantsko ostrvo, gde ni originalno nije bilo šuma, a mi srce kontinenta...
Pročitao sam i da su nam još Turci sa namerom ratne štete uništili većinu šuma - npr. hrastove šume na slatini su eradifikovali i danas je taj pojam gotovo i nepoznat!
« Poslednja izmena: 12.Dec. 2013, 01:35:09 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #15 poslato: 12.Dec. 2013, 06:31:16 »
OK! Znam to. Ali ovaj Forum ne bi trebalo da bude mesto za prejake kvalifikacije, neodgovarajuće atribute i sl.
Iskažimo svoju brigu za prirodom, pa i srdžbu nad onim što je devastirano, ali čuvajmo se generalnih ocene.   

Dubravko Bilinović

• Jaje
  • *
« Odgovor #16 poslato: 12.Dec. 2013, 13:03:35 »
ihi, saglasan sam u potpunosti, ovaj forum nije mesto za takvu vrstu kvalifikacija. Lične animozitete ću zadržati za sebe  :)

Iako, jozi je istaknuo temu na koju je teško dati odgovor. Nasumično odlaganje smeća, ispaša stoke, kidanje hrastova, naročito mladih tokom verskih praznika, jesu kulturološki problem, verujem da se oko toga svi slažu.

Lokalci je zovu zadrugarka ali nisam uspeo da proniknem u etimologiju naziva, našao sam je samo na jednom mestu, raste u polukrugovima.

ihi

• Leptir
« Odgovor #17 poslato: 12.Dec. 2013, 16:23:44 »
Ja ne znam šta je vaše pitanje, da li vas interesuje etimologija ili vrsta gljive?
Pa hajde da prvo razrešimo etimologiju jer ste izričito naglasili da vas to interesuje.
Zadrugarka = združena, ona koja je u zajednici. Obično se ovaj pojam koristi u hrvarskoj mikologiji za označavanje vrsta iz roda Lyophyllum. Za njih se koristi i pojam stoglavke, jer su združene pa se javljaju u busenu (buketu) s masom šeširića, sa sto glava.
No, ova koju dajete, nije stoglavka. Pogrešno je nazivaju "lokalci".
Recite kada ste fotografisali ovu gljivu? Imam ideju ali čekaću potvrdu da pređem na drugo, doduše, nepostavljeno pitanje.
Tri su bitna pomoćna podatka da se gljiva odredi: stanište (ovde se lepo vidi), vreme nalaska, i ono što sam ranije pomenuo: fotografija odozgo, odozdo i sas trane (što je kod vas sada dobro).

Dubravko Bilinović

• Jaje
  • *
« Odgovor #18 poslato: 12.Dec. 2013, 19:36:43 »
Ove slike su napravljene 10. oktobra a pronalazio sam ih i u drugoj polovini septembra. Lokalno stanovništvo slabo poznaje gljive, ova i sunčanica su jedine za koje znam da beru i, shodno tome, imenuju pa sam zbog toga pomenuo da mi je interesantna etimologija. Inače me zanima isključivo vrsta gljive.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #19 poslato: 12.Dec. 2013, 20:38:25 »
Etimologija je jedna od interesantnijih područja kod gljiva!
Ibrahim je – kao jedan od autora Ilustrovanog rečnika gljiva i još nekih (što iz skromnosti neće da kaže ;)) – verovatno mislio da to zaslužuje zasebnu dodatnu temu.
« Poslednja izmena: 12.Dec. 2013, 20:54:03 jozi »