Autor Tema: Durmitorsko bilje [CG]  (Pročitano 848 puta)

Magdalena Grahovac

• Gusenica
Durmitorsko bilje [CG]
« poslato: 08.Dec. 2013, 22:54:20 »
Dok ne dodjem do fotografija sa terena po Srbiji, evo biljaka sa Durmitora slikanih sredinom jula ove godine. Proleće je dobrano kasnilo.
Prvi album je sa Vjetrenih brda, prosečna visina oko 1900mnv. Svaka fotografija je označena rednim brojem, nazive biljka namerno nisam stavila, vežbe radi   ;)

https://picasaweb.google.com/107767872570362205353/DurmitorVjetrenaBrdaBiljke

Uživajte  ;D
« Poslednja izmena: 24.Dec. 2013, 14:53:31 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Durmitorsko bilje
« Odgovor #1 poslato: 09.Dec. 2013, 01:56:40 »
Sada nemam vremena, ali ako ti smeta da pišem ovde, omogućiću Google+ i ubacivati komentare u polja ispod slika, to najmanje boli, tamo čak može i da se "lajkuje".
« Poslednja izmena: 09.Dec. 2013, 23:46:36 jozi »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 09.Dec. 2013, 18:02:17 »
Da probam
1.Ranunculus auricomus, nije detaljna slika
2.Dianthus carthusianorum verovatno
3.4. Edrianthus montenegrinus
5. Anemone baldensis
6. Cerastium dinaricum, valjda, ipak se ne vidi sve
8.12. Viola elegantula
9. Senecio doronicum, valjda
10. orhideja  Nigritella nigra., neka Dragiša potvrdi, hvala
Slika 7 je još nejasna, neka Asteraceae,
Slika 11 i 13 neka sačekaju više nemam koncentraciju ;)
Pozdrav, Dejan
« Poslednja izmena: 10.Dec. 2013, 19:01:14 Дејан Ранковић »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 09.Dec. 2013, 18:35:31 »
Prvo, fotke su jako lepe, svaka čast. NIsam neki stručnjak za visokoplaninsku floru ali da imam primerke u herbaru ne bi bio problem da se odredi (većina). Orhideja nije A.pyramidalis već Gymnadenia nigra poznatija pod imenom Nigritella nigra.

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 09.Dec. 2013, 21:07:55 »
Dragiša, hvala za ispravku orhideje.
Pogledaj poslednju sliku iz albuma. Asteraceae, podseća na neki Bellis sp.
Slažem se sa tobom da su Magdalenine slike jako lepe :)
Imaš ozbiljnog konkurenta ;)
Pozdrav, Dejan

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 09.Dec. 2013, 21:32:13 »
Podsećam da sam vrstu Nigritella nigra - vanilina orhideja, dao u prilogu NEKA ZAMIRIŠE VANILA 23. III 2013.
Fotografija je skoro identična onoj koju je dala Magdalena.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 09.Dec. 2013, 23:54:16 »
Lako je doraditi ovako na kraju, nakon vašeg uloženog truda,
popunjavam razliku:
Slika 7. je kameniti pelin (Artemisia eriantha sin. petrosa);
11. je endemska vrsta alpski lan (Linum perenne subsp. extraaxillare);
13. je već problematičan, Dejane ne mislim da ćemo lako: po cvetu i staništu može da bude npr. karpatski jarmen (Anthemis carpatica) ali listovi ne odgovaraju. Biljka je po habitusu bliža beloj radi (Bellis perennis) a možda je i to, samo alpska varijanta (inače krasuljak ima i sinonim Bellis alpina). Povećao sam sliku ali se i dalje ne vide jasno listovi (naravno fokus je na cvetovima - što bi zumirao svaki fotograf pa i ja da sam bio tamo ;)). Jer ako je beli alpski zvezdan (Aster bellidiastrum) morali bi se videti listovi koji su kod te vrste dlakavi. Proverio sam, ta maljavost je odlika koja se kod ove vrste uočava odmah, čak i sa distance. Ipak je od mogućih kandidata ovaj najverovatniji.

Podsećam da sam vrstu Nigritella nigra - vanilina orhideja, dao u prilogu NEKA ZAMIRIŠE VANILA

Ihi postavio sam pitanje, molim Vas odgovorite ovde:
http://forum.biodiv.petnica.rs/index.php/topic,1023.msg8712.html#msg8712
« Poslednja izmena: 10.Dec. 2013, 00:58:47 jozi »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #7 poslato: 10.Dec. 2013, 19:00:54 »
Izvinjavam se na jednoj grešci.
Anemona nije sylvestris(nabrzaka sam napisao) već je baldensis(vrsta alpskih visina kao
i narcissflora). Baldensis ima pojedinačan cvet dok je kod narcissflore 3-8 u štitastoj cvasti
na vrhu. Postoji i lep deskriptor za 10 vrsta roda Anemone ali je sa slike teško odrediti.
Moj tip je Anemone baldensis.
Pozdrav, Dejan

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #8 poslato: 10.Dec. 2013, 20:48:27 »
Konačno sam rešio misteriju poslednje slike Asteraceae. :)
U pitanju je Aster bellidiastrum(ozima).
Malo sam potcenio Floru Srbije.
Tamo se navodi i Artemisia petrosa i Aster bellidastrum kao i
većina biljaka sa Magdalenine liste.
Naime, lokacija je za većinu Đeravica, Koritnik, Nedžinat.
Ipak su to visine do 2650mnv. Nisu za potcenjivanje.
Tako da se Durmitorska flora lako može prepoznati u Flori Srbije.
Kako bi bilo sjajno da se odradi jedna botanička ekskurzija u
ovom kraju. Šta kažete? Plav-Babino polje-kamp. Okolo je ono
što nas zanima.

Pozdrav, Dejan

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #9 poslato: 11.Dec. 2013, 02:10:44 »
Konačno sam rešio misteriju poslednje slike Asteraceae. :)
U pitanju je Aster bellidiastrum(ozima).
...
Tako da se Durmitorska flora lako može prepoznati u Flori Srbije.

I ja sam predložio bellidiastrum, ali kako znaš da je to? Ne vide se listovi dobro. Po meni ostaje cf. mada nema baš mnogo drugih kandidata. Vidim da je Magdalena priložila sliku listova u većoj rez - to je to, sigurno, i to tipski primerak :)
Magdalena, možeš da ispraviš i Anemone sylvestris na baldensis, Dejan bi trebao da je u pravu pre svega zbog nadmorske visine, a i habitus odgovara: u pitanju je niska biljčica. Ako imaš sliku u većoj rez, probaj da usporediš cvet sa ilustracijom koju sam priložio.

Dejane, jedno pitanje: kako su lokacije sa Durmitora i iz CG dospele u Floru SR Srbije? Čisto intrigiran sam, jer navodiš konkretne toponime (doduše Koritnik je na tromeđu sa Kosovom i nije Durmitor).

Ko će da organizuje izlet i za kada može da se planira? Kako bi se išlo, vozom, kolima? Ja sam svakako ZA!
« Poslednja izmena: 11.Dec. 2013, 03:33:40 jozi »

Magdalena Grahovac

• Gusenica
« Odgovor #10 poslato: 11.Dec. 2013, 10:28:08 »
Hvala Dragiša i Dejane na pohvali  za fotografije, ali gledajući Dragišine fotke ima ja još puno da učim  ;D.

Slažem se sa Dragišom po pitanju herbarijuma. Odlazim na Durmitor nekih desetak godina, i imala sam lepu zbirku biljka sa ovih terena. Nažalost stradala je pod najezdom buprestida, prošle godine. U herbarijumu su bile osim Anemone sve ove sa fotografija.
I ja sam kao Dejan na prvi pogled pomislila da je u pitanju syilvestris. Uporedila sam latice zaista ima duže latice i oštriji vrh.  Uneću ispravku, hvala vam i svaka čast kad ste na osnovu fotografija uradili identifikaciju.

Pozdrav,Msgdalena

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #11 poslato: 11.Dec. 2013, 11:21:40 »
Pozdrav Magdalena
Osvežila si nas sa svojim lepim slikama biljaka.
Anemone sylvestris je biljka više stepskih livada nego visokoplaninskih i predalpskih sredina.
Anemone baldensis je pravi izbor jer je narcissflora sa višecvetnom glavicom pogledaj moju
temu sa Stare planine.
http://forum.biodiv.petnica.rs/index.php/topic,766.0.html
Što se tiče Aster bellidiastrum maljavost skapusa je prisutna i na Magdaleninoj slici što odgovara
i slikama sa neta.
Jozi što se tiče podataka možda nisam bio jasan. Oni podaci iz Flore Srbije se odnose na teritoriju
tadašnje pokrajne Kosovo(deo Prokletija više Peći, Rugovska klisura i Nedžinat, Koritnik i sl).
Ove oblasti po visini čak i nadmašuju Durmitor pa sam stoga povezao da mnoge biljke imaju prisustvo
na obe lokacije obzirom da nisu mnogo udaljene.
Naravno, predlog za izlet sam naveo kao temu za razmišljanje. Potrebno je prijaviti se policiji u Plavu
i nastaviti do Babinog polja. Tamo ima čak i smeštaja u bungalovima, bilo bi dosta pešačenja ali :(
Teren je dosta zaboravljen pa stoga i egzotičan.
Pozdrav Dejan

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #12 poslato: 11.Dec. 2013, 14:58:13 »
Naravno sad je jasnije, mislio sam pošto su Magdalenine slike sa Durmitora. Potpuno se slažem sa konstatacijom da su staništa botanički slična.

Dejane, dobro je što si podsetio u vezi drugog unosa anemone, popšto sam primetio da u naslovu ima greška, pa sam stavio radi razjašnjenja novi naziv vrste, da koga zanima se lakše snađe. (Prvo sam bio iznenađen da vrste nema uneto u BioRas, a znam da sam tvoje slike video...)

Samo još pitanje u vezi policije - to je zbog blizine granice sa CG, Albanijom i zbog Kosova, zar ne? Sad si me tek zainteresovao. U zadnje vreme imam problema sa srcem, ali za ovako nešto vredi rizikovati i da ostavim koji zub... :D U najgorem slučaju me ostavite u bungalovu ako ne uspem da ispratim do kraja, u šta sumnjam jer kad sam u gradu onda sam mlakonja sa svakojakim boljkama a u prirodi postanem supermen ;D
« Poslednja izmena: 11.Dec. 2013, 15:03:01 jozi »