Autor Tema: Kamena gora-par biljčica  (Pročitano 1048 puta)

Magdalena Grahovac

• Gusenica
Kamena gora-par biljčica
« poslato: 05.Dec. 2013, 10:30:47 »
Pozdrav dvojici nestrpljivaca Jožiju i Dejanu  ;D. Konačno sam uspela okačiti fotografije biljaka sa Kamne gore, ispostavilo se da sam uslikala tri paprati i još nešto pride, ali glavni smetači su bili leptrići  :D. Joži upisala sam ispod fotografija gde su slikane, ranije sam unela lokalitete, tako da bih te molila da ih upišeš (internet mi još ne radi  :'(). Jedine nazive sam upisala za Scabiose, uglavnom su arvensis, ali ima i columbaria (imam ih na fotkama i sa formiranim plodovima, ali su jako lošeg kvaliteta pa nisam kačila).
https://picasaweb.google.com/107767872570362205353/KamenaGoraBiljke02#

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Kamena gora-par biljčica
« Odgovor #1 poslato: 05.Dec. 2013, 20:33:02 »
Magdalena
Slika nema :(
Dejan

Magdalena Grahovac

• Gusenica
« Odgovor #2 poslato: 05.Dec. 2013, 20:46:04 »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 05.Dec. 2013, 22:23:59 »
Magdalena
Lepe slike. Sada nemam vremena ali cu do sutra vec dosta toga da napisem.
Ako Jozi ili Dragisa stignu pre ;)
Slobodno salji preko zime neke slike biljaka da vezbamo :D
Pozdrav, Dejan

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 06.Dec. 2013, 00:50:37 »
Dejane, neću da budem preterano ni brz ni napadan - meni trebaju "gotove" identifikacije pa ko stigne prvi nema značaja :)
Ono što se odmah vidi da je manja paprat Asplenium trichomanes, a druga što raste sa talasastim listovima u rozeti je Asplenium ceterach sin. Ceterach officinarum. Zvončika sa prve slike je Campanula sibirica (bar ja mislim), a tu je i ušac (Silene flos-cuculi sin. Lychnis flos-cuculi). Za dve ruže se nebih usudio ali bela bi mogla biti poljska (Rosa arvensis) a ljubičasta rđasta ruža (Rosa rubiginosa) mada mislim da je u pitanju ista arvensis sa nekim odsjajem ili varijetet. Žuti cvet na 4. slici je naravno kantarion (Hypericum sp.), ovaj divan luk je sorte nepitajme (Allium sp.), a i bela detelina je za sada Trifolium sp.
Beli zumirani cvet je najverovatnije vodopija (Cichorium intybus) bele krunice ili je preeksponirano. A sitni beli cvetić je nešto iz uže porodice karanfila (Caryophyllaceae). Krasuljak na slici je Bellis perennis ili Chrysanthemum sp.
Velika paprat koja obrazuje žbunastu vegetaciju je najverovatnije Pteridium aquilinum (na obe slike je ista biljka i na onoj sa svežim izdankom), a velika zvončica je Campanula persicifolia. Jedan od dvaju karanfila je možda Dianthus carthusianorum a onaj na zadnjoj slici ima odlike poljskog karanfila (Dianthus deltoides). Pozdrav
« Poslednja izmena: 06.Dec. 2013, 01:40:11 jozi »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 06.Dec. 2013, 20:19:41 »
Probaću ja sa mojim spiskom. Sa većinom bi se složio sa Jozijem
1. Campanula sp. nisam siguran u sibirica jer se navodi za Vojvodinu
3. Rosa arvensis ili agrestis
6. Veronica beccabunga
7. Scabiosa arvensis
10. Astrantia major
11. Trifolium montanum
12. Scorzonera rosea, nije sigurno cikorija
13. Stellaria graminea
14. Leucanthemum vulgare
17. Sedum album, privlači leptira Apolona, beli žednjak
18. Fagus sylvatica
23.Orobanche, volovod valjda gracilis
25. Scabiosa columbaria
 Paprati je Jozi dobro odredio, takođe i kantarion, Lychnis flos-cuculi, Campanula percifolia svakako.
Ona monokotiledona mi nije poznata, pogledaću i za karanfile.
Pozdrav, Dejan

Magdalena Grahovac

• Gusenica
« Odgovor #6 poslato: 06.Dec. 2013, 20:32:45 »
Hvala Dejane, hvala Joži, neke nazive sam jutros uspela dodati ispod slika zajedno sa lokacijama, kad se počelo zaglavljivati odustala sam.
Upisaću i ostale čim stignem. Meni prvi zvončić liči na Campanula rapunculoides, dodala sam fotografiju na kojoj se vidi par donjih listova. 
Pozdrav, Magdalena

« Poslednja izmena: 06.Dec. 2013, 21:10:17 Magdalena Grahovac »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #7 poslato: 06.Dec. 2013, 21:20:25 »
slika 4 Dianthus potendere
poslednji  karanfil jeste kao što Jozi kaže Dianthus deltoides(svetle tačke i tamnija pruga na kruničnom listiću)
Onu monokotiledonu biljku ne znam odrediti, Dragiša pomozi i ti. Siguran sam da nije Allium sp.
Pozdrav, Dejan
« Poslednja izmena: 06.Dec. 2013, 21:33:12 Дејан Ранковић »

Magdalena Grahovac

• Gusenica
« Odgovor #8 poslato: 06.Dec. 2013, 21:23:39 »
Hvala Dejane, upisala sam naziv ispod slike, a i dodala sam redne brojeve radi lakšeg snalaženja.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #9 poslato: 06.Dec. 2013, 23:59:06 »
Svaka čast Dejane, lepo smo ovaj put timski sklopili, a ti Magdalena samo stavljaj, ako imamo vremena i snage biće to sve određeno kako valja...

U stvari Magdalena, i sama se lepo snalaziš – npr. slobodno potvrdi Campanula rapunculoides, sibirica je bila moja greška u koracima i još sam i Dejana uspeo zbuniti :P
Jedino je izostao kantarion, mislim da je u pitanju Hypericum perforatum, mada ima dosta sličnih vrsta. I ova Astrantia (zvezdina), mogao sam znati - prilično karakteristična biljka!
A biljka 19. Goli vrh je 99% zečica Phyteuma spicatum. Dolazi u beloj i plavoj varijanti.

Vidim da si nešto i dodala, različak na 29. je Centaurea jacea (mada nebi falila slika glavice izbliza).
30. je naravno sporiš (Achillea millefolium) sa jednom Syrphidae-om (osolike muve?) - Eristalis sp.

Ovaj soliterni bor je fantastičan u svom najprirodnijem ambijentu, u svojoj pompi - ovakva mesta se na engleskom zovu Sanctuaries = prirodna svetišta, ili hramovi prirode. Prilično je atipičan, interesantno je da je sačuvao i donje grane, pa oblikom ovako rasvođene krošnje izdaleka više liči na stari hrast.
« Poslednja izmena: 07.Dec. 2013, 01:59:41 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #10 poslato: 07.Dec. 2013, 01:19:41 »
Uneto sve u BioRas. Ostah dužan sa FB a vidim da ima tu još štošta, npr. ova čudna orhideja nalik na žavornjak. Blage veze nemam, slikano u nekoj Botaničkoj bašti?

Ja bih ovu strižu (Cerambycidae) ubacio kod Coleoptere da se potvrdi: Pseudovadonia livida?
« Poslednja izmena: 07.Dec. 2013, 02:57:02 jozi »

Magdalena Grahovac

• Gusenica
« Odgovor #11 poslato: 07.Dec. 2013, 10:27:56 »
Upisala sam još par ovih naziva, hvala Joži što si uneo podatke. Teško je determinisati biljke preko fotografije, meni je malo lakše jer sam ih videla i uživo. Sirfida je najverovatnije E. tenax, mogu proveriti sa Anteom.

Bor je po meštanima star preko 400. godina ( po zavodu za zastitu prirode 350) i nekad su neke pravoslavne praznike, zbog nedostatka crkve praznovali pod ovim borom, prema prici mestana. Zovu ga Svetibor. S obzirom da je spomenik prirode, negde u Zavodu za zastitu prirode Srbije verovatno postoji tacan zapis koji je crni bor u pitanju. Ovaj bor je u dobrom stanju, za razliku od svetog bora u Rsovcima na Staroj planini. Tamo su starom boru skoro potupno izgulili koru  :(,  veruju da posto je svet, ima lekovite moći. 

Album na koji si naleteo (onaj sa orhidejom ) je eksperimentalni, kad je Pikasa izbacila nov paket, malo sam se igrala sa nekim alatkama. Tako je i ispalo da Corydalis cava liči na orhideju. Dobro si me podsetio da izbrišem taj album.

Kačiću fotke po terenima, tako da ne bude neke zabune.

Čim stignem okačiću fotku Centaurea.

Pozdrav,
Magdalena

« Poslednja izmena: 07.Dec. 2013, 10:32:57 Magdalena Grahovac »

ihi

• Leptir
« Odgovor #12 poslato: 07.Dec. 2013, 11:22:07 »
Mislim da nije praktično postavljanje više fotografija bez brojeva ili nekih drugih oznaka jer onaj ko ih identifikuje može pogrešno da prebroji, a onaj koji uči može biti nenamerno navučen na grešku. Recimo, koja je biljka pod brojem 23? Čini mi se da je zamenjena sa 24.

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #13 poslato: 07.Dec. 2013, 12:14:22 »
Svaka čast Jozi
Ona "monokotila" :( je Phyteuma spicata var. coerulescens u Flori stoji da spicata ima bledožute cvetove
dok je ovaj varijetet bledoplave boje. Mada postoji i Phyteuma halleri(tamnoljubičasta).
Orbiculare svakako nije pošto oni imaju i na kraju loptaste glavice. Lako mi je da se sad pravim pametan
kad si pogodio vrstu ;).
Inače slažem se i za Centaurea jacea(mada treba detaljnija slika).
Što se crnog bora tiče sjajan je bio sam i ja tamo pre par godina. Zovu ih zapisi, obično su to hrastovi u
istočnoj Srbiji i Šumadiji.
Slažem se sa Ibrahimom da je bolje da Magdalena nekako sortira manje serije slika, meni nije problem,
možda će nekom biti nepregledno.
Pozdrav svima

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #14 poslato: 07.Dec. 2013, 23:51:15 »
Mislim da nije praktično postavljanje više fotografija bez brojeva ili nekih drugih oznaka jer onaj ko ih identifikuje može pogrešno da prebroji, a onaj koji uči može biti nenamerno navučen na grešku. Recimo, koja je biljka pod brojem 23? Čini mi se da je zamenjena sa 24.
Ihi, nisam siguran da ću uspeti da ispratim... Evo: 23. je Orobanche, a 22. i 24. Campanula. Nema greške. Jer su slike identifikovane sa eksternog linka koji smo dobili u startu posta (znači ne odavde na Forumu) - klikom tamo može se sve proveriti, jer je Magdalena sve vredno dopisala što smo mi ovde naškrabali. Izvinite za naizgledni haos, istina malo smo žurili a i ovako je tu par sati identificiranja. Razumljivo je onda ako se malkice odstupi od estetike. S moje strane je to bio umor. Ali se isplatilo!

Magdalena, molim te ako hoćeš, daj neke upute šta još odavde nije obrađeno:
https://picasaweb.google.com/107767872570362205353
« Poslednja izmena: 08.Dec. 2013, 00:11:02 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #15 poslato: 08.Dec. 2013, 06:30:21 »
Joži, hvala.
Nadam se da će Magdalena svoje prelepe biljke posle vaše i Dejanove identifikacije potpisati i olakšati pristup zainteresovanim posetiocima Foruma.
Konkrentno, mene zanimaju neke vrste koje sam snimio na planini a pojavljuju se u Magdaleninom postu.
Ovako date, vrlo mi je teško da otpratim šta se na šta odnosi. Recimo, Joži uz mnogo deskripcije, govori o određenoj vrsti - te sitni cvetići, te žuti ili bledi itd. Priznaćete, to je nepotrebno gubljenje vremena i najzad, nepraktično je. Dakle, broj ili neka druga oznaka olakšaće praćenje identifikacije.
Vidite, ja negde omanjujem u brojanju, meni je 23 Campanula a 24 Orbanche, a ne obrnuto.

Magdalena Grahovac

• Gusenica
« Odgovor #16 poslato: 08.Dec. 2013, 07:10:41 »
Izvinjavam se što ranije nisam stigla da odgovorim.

Album je podešen tako da svako može da pogleda fotografije, što baš i ne volim. Meni se albumi otvaraju u Pikasi (gde se tekst vidi ispod fotografije), a ako nije podešen prvo otvara u Google+(a tekst je u gornjem desnom uglu), što je meni nepreglednije. Svaka fotografija ima svoj redni broj, mesto nalaza, svoje latinsko ime i inicijale onih koji su uradili identifikaciju. Možda malu zabunu u brojanju unosi br.19. Phyteuma spicatum, jer sam postavila dve fotografije ove biljke  ;). Gornji deo sa cvetom u albumu se vodi pod brojem 19. i donji deo biljke gde se vidi stablo i listovi a upisani su pod brojem 19.a. Drugu zabunu unosi orhideja koja je upala između dve fotografije zvončića. Zbog slabog intereneta nisam uspela da stavim fotografije zvončića jedne pored drugih  :(.

Iskreno meni je mnogo jednostavnije i sigurnije, da uradim identifikaciju sama i uz veliku pomoć Ranka Perića (botaničara iz Zavoda) i da ih onda upišem u BioRas. Ali taj proces je mnogo sporiji, a neke biljke imam i presovane pa ih nosim na idetifikaciju u Zavod kod  Ranka, kad uskaldimo termine za susret.

Joži, nemoj gledati druge albume, neke ću zaključati a neke izbrisati, da ne bi unosili zabunu.
Ako je komplikovano ovako preko Pikasa albuma, neću onda ni kačiti fotografije, i unosi zabunu. Da ne pominjem da obično imam i mnogo više fotki biljaka sa terena, i da nekad stavim i par fotografija iz raznih uglova iste biljke da bi se bolje videlo o kojoj je biljci reč.

Ihi imam puno biljka i sa Crnogorskih planina, min. mesec dana provedem samo na Durmitoru  ;D

Pozdrav, Magdalena

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #17 poslato: 08.Dec. 2013, 09:32:39 »
Magdalena
Meni stvarno nije problem da probam identifikaciju preko albuma Pikase.
Neka samo ne bude mnogo fotografija. Slažem se da okačiš album sa Durmitora
ili ostalih viših planina pa da tumačimo polako.
U albumu su označeni brojevi i sve je ok.
Ako imaš neku posebnu želju ti tu biljku posebno izdvoji i pošalji na pojedinačnu temu.
Mislim da su nam ovakve slike i teme vredni jer nema mnogo tema na biljkama, da ne govorim i to
što su tvoje slike kvalitetne ali se nekada ne može sa sigurnošću odrediti ID.
Pozdrav, Dejan

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #18 poslato: 09.Dec. 2013, 01:09:19 »
Vodimo vredan dijalog. Ja se po ovom pitanju u potpunosti slažem sa Dejanom, da treba postavljati na sve načine, i treba identifikovati na sve načine (i ja nekad krišom šaljem Ranku :P on nam je tajno oružje).
Zamislite situaciju da zbog primedbe za nepreglednost u gljivarskom delu foruma krenu priče nemojmo postavljati baš toliko... ja redovno gledam i gljive i leptire i ako mene pitate priličan je haos, ali nikada nije rešenje da persiramo manje podataka ako oni nisu dovoljno pedantno uneti. Manje pakete da, ali gde je to ostvareno u gljivama i leptirima, recimo??
S jedne strane je tu estetski aspekt i edukativni pristup, to stoji, ali s druge nas pritiska i tera zlo koje se zove manjak vremena. Ipak, svi smo mi hobisti i niko hleba ne dobija za ovo. Svako je na neki način izgradio čak i stepen perfekcionalizma (ja sam vođa među njima, znam da neke nerviram, čak nekad i samog sebe ;D).
Govorim sve to jer nažalost ja sam lično učestvovao u obeshrabrivanju nekih članova koji su kako vidim odustali zbog ovog ili onog razloga. Neko je postavljao neorganizovano, ili mi je delovalo da iz nekog trećeg motiva, ali to su subjektivni utisci, a eto ljudi su ljudi, pa se na primedbe i sugestije podigla nekakva prašina.

Meni se albumi otvaraju u Pikasi (gde se tekst vidi ispod fotografije), a ako nije podešen prvo otvara u Google+(a tekst je u gornjem desnom uglu), što je meni nepreglednije.
Besplatan alat Pikasu Gugl sada želi da malkice komercijalizuje i iskoristi za reklamu Google+ pa bez pitanja korisnika baca posetioce na taj link, umesto na tradicionalnu Picasa stranicu. Meni - koji sam navikao - odgovara i ovaj i onaj albumski interfejs, na jednom su tekstovi ispod, a na drugom s desna... No ko hoće stari izgled, treba Google+ linku (URL) samo da doda sledeći tag "?noredirect=1" i voala :)

Zbog slabog intereneta nisam uspela da stavim fotografije zvončića jedne pored drugih  :(
Pretpostavljam da znaš kako se koristi Pikasa (ja i dan danas učim :-\) slike se mogu ređati jednostavnom drag-and-drop tehnikom. Ali ako internet puca, onda je i to teško.
Što se tiče privatnosti, ja Pikasa albume držim zatvoreno po difoltu, a otvaram neke samo po ličnom zahtevu kada nekome treba ili ja tražim identifikacije, koje u tom slučaju dobijem i sa više mesta, ponekad iz celog sveta. Ali japanca i švajcarca verovatno ni neće zanimati moje porodične fotografije :D
« Poslednja izmena: 09.Dec. 2013, 01:54:01 jozi »