Autor Tema: Panicum capillare  (Pročitano 393 puta)

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Panicum capillare
« poslato: 02.Dec. 2013, 20:48:26 »
Panicum capillare, witchgrass, vrsta iz roda prosa.
Prvi i jedini put sam ovaj korov video ove godine u julu u Bačkom Novom selu.
Prilikom obilaska lokacije semenske proizvodnje kukuruza zapazio sam ove biljke. Delovale su simpatično
sa njihovim nežnim metlicama. Posle sazrevanja semena, zrakasta stabljike cvasti se lome i seme se
katapultira dalje. Ova biljka je služila za ishranu severnoameričkih indijanaca. Može poslužiti i za izradu
manjih metlica(witchgrass) u domaćinstvu. Priložene fotografije nisu moje već sa neta.
Na teren nisam nosio fotoaparat ali sam botaničke karakteristike odredio kod kuće.
Pozdrav, Dejan

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Panicum capillare
« Odgovor #1 poslato: 03.Dec. 2013, 01:01:21 »
Ove biljke ima i u mom kraju, a viđao sam je na još nekoliko lokacija u Bačkoj. Nova pridošlica?

Magdalena Grahovac

• Gusenica
« Odgovor #2 poslato: 05.Dec. 2013, 10:12:16 »
Pozdrav,
ovu biljku sam kao dete brala (a to je bilo pre nekih skoro 30.god.), rasla je kao korov u kukuruzima u Bačkom Brestovcu. Ja je sušila i koristila u aranžmanima  ;D, lepo izgleda i sušena.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 06.Dec. 2013, 00:34:48 »
Moram da priznam da je se od ranije ne sećam, ipak odrastao sam u gradu. Vidim je unazad oko 10 godina, uvek na njivama u svežem oranju, u kukuruzu i ponegde u jarkovima, a po literaturi sad sam proverio stigao je iz Amerike u drugoj polovini 20.veka, znači tu smo.