Autor Tema: Jezero kod Čonoplje...  (Pročitano 911 puta)

Radoman

• Gusenica
Jezero kod Čonoplje...
« poslato: 27.Nov. 2013, 02:43:01 »
2010.godine sam bio na druženju na pomenutom jezeru. Fotoaparat nisam htio da nosim, jer znam da ću da se zaboravim, a došao sam da se družim tri dana na predivnom jezeru. Računao sam da će svi ostali imati fotoaparate i za uspomenu... biće slika. Pored druženja i drugih dešavanja od živog svijeta, tokom ta tri dana posebno pamtim jedno rano jutro, dok su ostali još spavali, krenuo sam da izađem iz šatora da uzmem sandale i vidim rađanje završnog oblika vilinog konjica. Dugo sam ga posmatrao i pošto nisam mogao više da izdržim u tom položaju :-) ... uzeo sam grančicu sa zemlje koju je on prihvatio i tako sam ga sa grančicom zakačio za komarnik od šatora.. :-)
Izvinjavam se zbog loših fotografija... da li se može odrediti koji je vilin konjic u pitanju?

Fotografisano mobilnim... 17.07.2010.god. / jezero Čonoplja / Bačka/ Vojvodina

Hvala

« Poslednja izmena: 27.Nov. 2013, 02:46:38 Radoman »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Jezero kod Čonoplje...
« Odgovor #1 poslato: 27.Nov. 2013, 08:17:47 »
Slike uopšte nisu tako loše, a ovo i ovako ima vrednost dokumentarne fotografije.
Konjic je za mene je samo ženka nekog Sympetruma ili Orthetruma (albistylum/cancellatum?), ali mislim da ima dovoljno detalja da se tačnije odredi...
« Poslednja izmena: 27.Nov. 2013, 08:39:41 jozi »

Radoman

• Gusenica
« Odgovor #2 poslato: 29.Nov. 2013, 01:45:42 »
... a ovo i ovako ima vrednost dokumentarne fotografije.

-Sličnog sam i ja razmišljnja i zato sam je postavio, ne samo zbog moje radoznalosti.

Konjic je za mene je samo ženka nekog Sympetruma ili Orthetruma (albistylum/cancellatum?), ali mislim da ima dovoljno detalja da se tačnije odredi...

"Svjež" je  :D... jako mlad primerak i zbog mog nedovoljnog znanja, nisam dublje išao od prvih pretpostavki...

Hvala Jozi za podršku...  :)

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #3 poslato: 29.Nov. 2013, 20:09:51 »
Joži je dobro pretpostavio. U pitanju je Orthetrum cancellatum.  :)

Lepo ispraćen izlazak.

Radoman

• Gusenica
« Odgovor #4 poslato: 29.Nov. 2013, 22:50:44 »
Hvala vam Saša za pomoć u tačnom određivanju, meni posebno zanimljivog vilinog konjica, kog sam vjerovatno kao radoznali klinac posmatrao kako on to u stvari radi...  :)

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #5 poslato: 17.Dec. 2013, 23:54:57 »
Konjic je za mene samo ženka nekog Sympetruma ili Orthetruma (albistylum/cancellatum?)

Ipak je u pitanju mužjak. :)
Vide se dupli nastavci na vrhu abdomena i sekundarni genitalni aparat u osnovi, na drugom segmentu, svojstven svim vilinskim konjicima muškog roda   ::) - omogućava parenje u letu, bez prekida.

Pigment svetloplave boje, karakterističan za mužjake Orthetrum-a, se tek kasnije nakuplja na površini skeleta, kao ekskrement (izlučevina).

No, obzirom na pol, može biti i O. albistylum. Je l' postoji možda još neka fotografija na kojoj se vidi vrh abdomena razvijene jedinke? O. albistylum ima beličaste nastavke.
Takođe, kada naiđete na vilinske konjice "u izlasku" ( ;D ) bilo bi jako dobro pokupiti praznu košuljicu, tzv. egzuviju, koja ostaje za njima. Često se i samo na osnovu košuljice može pouzdano odrediti vrsta - samo je potrebno sačuvati je u nekoj bočici npr., dok je se ne domognem nekako...  :)
« Poslednja izmena: 17.Dec. 2013, 23:58:18 Saša Rajkov »

Radoman

• Gusenica
« Odgovor #6 poslato: 19.Dec. 2013, 02:17:05 »
Saša, nemam bolje, a ni druge fotografije...
I moram da vam se zahvalim za svaki dodatni komentar-obrazloženje vaseg mišljenja ili mogućeg. Znači mi mnogo.  :)

Bojan Radeka

• Gusenica
« Odgovor #7 poslato: 19.Dec. 2013, 08:30:55 »
Zanimljiva fotoreportaza  :) Imali ste srece da se zakaci za sandalu  :o

Radoman

• Gusenica
« Odgovor #8 poslato: 21.Dec. 2013, 01:39:08 »
Kada kampujete od dva do pet dana, kako kad, a što dalje od ljudskih naselja uvijek se nešto "čudno...neobično" dešava. Posmatrano iz našeg ugla...  :)
Možda je zanimljivo da pomenem da je za ta tri dana bilo još mnogo takvih rađanja... Za neke ne tako srećnih, a to otkrivam po pakovanju šatora, gdje nalazim nekoliko neuspjelih pokušaja. Koristim šator sa prekrivkom. Sam šator je sa integrisanom podnicom i preko svega tog ide prekrivka, koja dodatno štiti i izoluje unutrašnjost šatora. Ulazili su u taj među sloj. Period u kom sam boravio na jezeru je bio ekstremno topao... Temperatura u tom među sloju je mnogo veća od spoljnje tako da predpostavljam da su se na žalost tako zarobljeni sasušili potpuno...  :(
Imao sam utisak da, po takvoj tropskoj vrućini, prisustvujem masovnom rađanju vilinih konjica. Bilo je toliko toplo da naši "obični" komarci su nekim čudom "nestali" , odnosno bili su potpuno ne aktivni...