Autor Tema: Lycosa singoriensis  (Pročitano 4194 puta)

Magdalena Grahovac

• Gusenica
Lycosa singoriensis
« poslato: 18.Nov. 2013, 12:10:30 »
Samo proveravam da li je ovo Lycosa singoriensis, fotkana su dva primerka  :) . Nisu neke kvalitetne sličice, Joži bi trebao da ima bolju.
« Poslednja izmena: 21.Dec. 2013, 09:46:56 Magdalena Grahovac »

Bojan Radeka

• Gusenica
Odg: Samo da proverim da li je to Lycosa singoriensis
« Odgovor #1 poslato: 19.Dec. 2013, 08:36:08 »
Lepa stepska tarantula, nas najveci pauk  :D

Evo o njima na sajtu Zoo Palic http://www.zoopalic.co.rs/index.php/publisher/articleview/action/view/frmArticleID/532/

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 19.Dec. 2013, 08:42:44 »
Da ovaj koga smo videli kod Brestovca bi trebalo da je mladi mužjak (svetao je i zdepastiji). Tražim slike :)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 20.Dec. 2013, 02:35:57 »
Evo ga, i nisu baš bolje :( Paukove je teško dobro uslikati.
Baš mi je žao da u žurbi nisam uspeo napraviti bolje fotke. Ali bilo je lepo pronaći ga i na slatini u zapadnoj Bačkoj, jer stručna literatura navodi slatine kao glavno stanište. Nalazio sam ih na svim mogućim lesnim stepama, po grobljima, ali ovde prvi put na autentičnoj slatini :)
I da, vidim da je na zadnjoj tvojoj fotki drugi primerak - taj je mužjak, a ovo je bila jedna devojčica.
Kada se ujesen nađu da migriraju – to su mladi koji traže novi lokalitet za gnezdo i prezimljavanje. Odrasli su rezidentni u rupama, kreću se samo mladi primerci. Zapazio sam da nakon izleganja buše rupe (mnogo manje) odmah do majkine, ali kad prođe sezona krenu svojim putem, na mesto sa više hrane a manje braće paukova... Mnogo toga još nije poznato u vezi vrste, npr. način prezimljavanja (smatra se da u rupama prezimljuju samo ženke dok mužjaci ugibaju ili... bivaju pojedeni od bračnog druga) a ni ovaj proces odabira novog staništa...

« Poslednja izmena: 20.Dec. 2013, 02:52:13 jozi »

Magdalena Grahovac

• Gusenica
« Odgovor #4 poslato: 21.Dec. 2013, 09:46:37 »
Hvala na detaljnim odgovorima. Teško ih je bilo slikati, stalno su bežali. Evo jedne fotke iz 2011, nažalost u decembru te godine kuća tj rupa ovog pauka je preorana zajedno sa većim delom rita.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
Odg: Lycosa singoriensis
« Odgovor #5 poslato: 21.Dec. 2013, 13:51:12 »
Hvala Magdalena, dobro je da je stanište poznato i zapisano. Ja ću sledeće sezone obavezno da izađem i malo detaljnije obiđem slatine. Osećam da ima tu još dosta čega.
Tek sam sa svojih fotografija primetio da ova ženka nije imala jednu nogu (zadnja desna). I ova sa zadnje slike je devojčica. Mužjaci se mnogo ređe viđaju, ako slučajno naletiš ubuduće obavezno slikaj - svetliji su i manjeg rasta i vitkiji. A postoji još jedna vrsta "paklena tarantula" Lycosa vultuosa, teško ih je razlikovati, ali o tome u nekom drugom postu. (Dragiša ih je slikao nekoliko u okolini NS kako vidim iz BioRasa.)
Jako je važno da budu fotkani horizontalno sa gornje strane da se vide leđne i abdomenske šare.
« Poslednja izmena: 22.Dec. 2013, 02:19:55 jozi »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 22.Dec. 2013, 02:15:51 »
Opet moram da repliram i samom sebi - link na fotku mužjaka je najverovatnije vultuosa. Na netu redovno brkaju te dve vrste, ali srećom s malo pažnje može se naučiti kao i druge grupe organizama. Ja s mojim ograničenim znanjem mogu i dalje da potvrdim da smo u Brestovcu slikali L.syngoriensis. Želim da iznesem zašto. Kao prvo zbog trogodišnjeg terenskog iskustva koje imam sa ovim vrstama. Nije mnogo ali je otrpilike dovoljno.

Opis klučnih ID razlika za sve sledeće slučajeve:
1) Carapace (egzoskelet koji kod većih paukova pokriva cephalothorax) ima više ili manje pravilnu mrežu kod vultuosa, dok kod singoriensis se sastoji od nepravilnije raspoređenih radijalnih obeležja;
2) Boja (nije presudna odlika svetlije-tamnije toniranje, već raspored svetlih i tamnih delova tela) — kod singoriensis dominira crno-bela, na nogama pomalo podsećajući na šahovsku tablu; kod vultuosa jaču ulogu dobija žućkastobraon, bez jakog šarenila tipa šahovska tabla;
3) Dlakavost (posebno nogu): je mnogo jasnije prisutna kod singoriensis, u poređenju vultuosa deluje skoro go.

Sve ovo naravno gledano odozgo (odozdo su druge odlike). Naravno, ima i drugih odlika, npr. jedan od važnijih kod Lycosida je položaj i izgled očiju (njih 4 para). Ostalo su mikroskopski karakteri, u njih amateri ne treba da ulaze.
-
(izvor: arachnida.hu, biolib.cz, araneae.unibe.ch)

I još nešto – molim svakoga ko nađe ovog pauka da ga odmah pusti iz više razloga: prvi i najvažniji je da se radi o retkoj vrsti, a drugi da i u najboljim uslovima držanja umire pre jedne sezone, ne može se držati u zatočeništvu. To poručuju arachnomani sa arachno-foruma, koji su iskusni u držanju raznih sorti vučjih paukova, pa su pokušali i sa ovima (navodno su živeli najduže 2 sezone).

U Srbiji ima još nekoliko Lycosida, npr. poljski vučji pauk (Hogna radiata). Liči na ove navedene ali je manji. Tu je i Lycosa narbonensis, najveći Evropski pauk, o njemu ništa neznam. (Na ovom našem forumu se jave da su našli jednog kod Kule, pa se posle raspravljaju kako je stigao iz Mediterana, dali zbog globalnog zagrevanja :D)
I jedna egzotična vrsta u širenju (navodno uz pruge), zove se Zoropsis spinimana. Ko ga vidi neka javi ;)

Šema leđnih karaktera kod singoriensisa (nemam crtež mužjaka) i kod vultuose:
« Poslednja izmena: 22.Dec. 2013, 03:01:10 jozi »

Magdalena Grahovac

• Gusenica
« Odgovor #7 poslato: 23.Dec. 2013, 09:06:19 »
Hvala Joži, veoma isrcpan odgovor i kao uvek sa zanimljivim dodacima. Hvala na uputstvu kako ih fotografisati.

Inače Kula je od Brestovca na oko 18km vazdušnom linijom, ko zna šta bi se još našlo u ritu.

Kraljevski rit je samo parčence koje si video. Nisi video deo prema Malom i Velikom Bačkom kanalu (deo prema Malom Staparu), takođe slatine i ritovi, nažalost preorani u većem delu kao i Kraljevski rit  :( ,ostala su samo malena ostrva.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 24.Dec. 2013, 14:45:26 »
Upravo ta malena ostrva me i zanimaju! ;)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #9 poslato: 26.Dec. 2013, 01:31:21 »
Magdalena, pauk kojeg si dodala sa slikom "vucji pauk-kraljevski rit.JPG" mislim da je po dlakavosti singoriensis (jedan mladi primerak ili mužjak - interesantno koliko je svetao). Ali se nažalost nevidi šara leđnog štita Carapace. Trebalo bi da Goca Uzelac kaže šta misli. Pisao sam joj da navrati, pa ćemo videti.

Trebaju mi datumi za tog i za "DSC_0348-001.JPG" jer su Pikasa i Forum zbrisali exife iz slika :(
« Poslednja izmena: 26.Dec. 2013, 01:38:33 jozi »

Magdalena Grahovac

• Gusenica
« Odgovor #10 poslato: 26.Dec. 2013, 08:42:14 »
Fotografija je nastala 02.10.2011. naravno u vreme EBW, samo što sam tada imala lošiji fotoaparat. Pauk je dozvolio samo ovu jednu fotografiju, odmah je zdimio u rupu.

Na jednom od tih ne preoranih ostrvaca našla sam stepskog guštera  :).

Ko god da dolazi na ovaj teren treba da se najavi, meni ili Tihomiru Katiću (025 / 881 608  (kuća) , 062 / 89 93 186 , 063 / 74 83 213
 e-mail:  tihomir@sowireless.org). Može biti problema sa nepoverljivim Brestovčanima. Mene su prijavljivali policiji, posle su se izvinjavali kao nisu me prepoznali  ;D.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #11 poslato: 27.Dec. 2013, 02:17:45 »
Čudan smo ti mi narod - eh, ko da tamo ima čega da se ukrade. Ili još više uništi od onog što su sami meštani već sredili... :( I onda je policijski auto izašao kroz blato da te pogleda šta radiš u polju?? I šta su te pitali "Što se krećeš ovuda gde ni tica ne leti...?" Ne sarkaziram, ali stvarno, prijavljivanje je najveća ironija u celoj situaciji... ko da je neki vojni poligon u pitanju ??? Ko se toliko boji nešto i skriva, kaže se.

A što da se sam ne prijavim onda odmah u policiji, da skratimo proces... Naravno javi ću se tebi, kao i dosad, znam ja kako je na selu, svako novo lice je "sumnjivo"... čak i u kafani, a kamoli u ataru :D i mene su već jurili motikom, znam kako je... A znaš šta je fora? Da idem traktorem i orem slatinu sigurno me nebi marili, ali ovako u miru posmatrajući prirodu - izričito delujem opasan! Taj koji ništa neradi samo se šeta - mora da nešto planira i smera (izvini zaneo sam se u pokušaju da se stavim u mentalitet prijavljivača, bez namere da uvredim).
« Poslednja izmena: 27.Dec. 2013, 02:28:42 jozi »