Autor Tema: Kao da je jeo bunike(Hyoscyamus niger)  (Pročitano 1766 puta)

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Kao da je jeo bunike(Hyoscyamus niger)
« poslato: 16.Nov. 2013, 20:56:18 »
Hyoscyamus niger(bunika).
Korov poznat odavnina kroz izreku:"Kao da je jeo bunike". Danas nije tako
često zastupljen na ruderalnim staništima. Ova je slikana kod Vršačke kule.
Ove godine sam jednu populaciji zatekao i na Soko gradu više Užica.
U listu ima više alkaloida nego u semenu. Veoma otrovna poput tatule i velebilja.
Pozdrav , Dejan

« Poslednja izmena: 16.Nov. 2013, 22:14:02 Дејан Ранковић »

ihi

• Leptir
Odg: Kao da je jeo bunike(Hyoscyamus niger)
« Odgovor #1 poslato: 18.Avg. 2015, 12:20:55 »
Tri su razloga zbog kojih se kačim na prilog uvaženog Dejana Rankovića koji je temu o biljci buniki započeo 2013. godine.
Prvo, imao sam ovih dana susret sa bunikom koju nisam u prirodi sreo još od detinjstva (tj. pre nekih šezdesetak godina). Sećam se jednog bunjišta u blizini moje rodne kuće na kojoj su rasle bunjke iz čijih smo uzrelih čaurica, ja i moji drugovi, vadili “barut”.
Drugo, mislim da sam na fotografijama načinjenim pre mesec dana  predstavio važne morfološke karakteristike ove biljke.
I treće, nedavno sam na Internetu čitao odličan etimološki rad Nives Opačić o buniki, pa želim da predstavim glavne jezičke karkteristike imenice bun/bunika/bunjika.
Naime, pod imenicom bunika krije se više biljaka, pa i velebilje (Atropa belladonna), koje kod čoveka izazivaju opasno bunilo. Crna bunika, svinjski bob ili Hyosciamus niger, poznata je i kao lekovita biljka već 5000 godina.
Prvobitno ime biljke u našem jeziku bilo je bun, o čemu svedoči i poslovica: ponaša se kao da se buna nazobao, kasnije i kao da se bunike / bunjike najeo – dakle: suludo, nekontrolisano. U ruskom jeziku je belen, a u slovenačkom i češkom blen, kao i u bugarskom, gdje znači fantazija. S obzirom na halucinogena svojstva ove biljke nastale su i reči: buniti koga (dovoditi u zabunu, pogrešno upućivati, zbunjivati) i buniti se (što, osim pružanja otpora, znači i varati se u čemu, biti nesiguran, biti zbunjen, zbuniti se, zabuniti se i sl.) Glagol buniti bio je na razne načine korišćen kao buncati, ludo govoriti, govoriti bez svesti, u groznici, bulazniti, lupetati, trabunjati, trućati i sl. Čovek koji bunca nema kontrolu nad sobom. Blaže stanje od buncanja, je bunovnost; bunovan je onaj čovjek koji se još nije rasanio, koji je još nerazbuđen (bunovan od sna).
Drugi krak nesuvislosti ide od korena blen- pa imamo blentave ljude, blentavce i blente, koji blenu pa tupo i odsutno bulje.
No, uvažavajući sve ovo prethodno, meni pada na pamet da, možda, imenica bun kao i bunika/bunjika, imaju veze sa staništem - bunjištem (smetlištem, ruderalnim zemljištem), zemljštem na kojem ova biljka najčešće raste.
Pozdrav Dejanu  ispod Hajle.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 18.Avg. 2015, 19:01:48 »
Poštovani Ihi, ponovnim otvaranjem ove teme skrenuli ste mi pažnju na Dejanove nalaze koji nekako nisu bili uneti. Hvala na tome, a vaše slike iz CG ako to odobrite upotrebio bih u BioRas-u kao ilustracija.

Dejane, javi se!

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 18.Avg. 2015, 21:30:53 »
Uvek. Kad god vam se nešto moje dopadne, uzmite.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 19.Avg. 2015, 07:26:24 »
Hvala kolega za ovu priču