Autor Tema: Neke gljive su BAS male i lepe  (Pročitano 655 puta)

Baluban_S

• Lutka
Neke gljive su BAS male i lepe
« poslato: 02.Nov. 2013, 22:33:01 »
Lutajuci danas po jednoj novoj Borovoj šumi, u kojoj baš i nije bilo bog zna šta zbog suše, gotovo sam se ukopao kada sam primetio ovu gljivicu. Ćini mi se da je potpuno razvijena ali ipak šeširići nisu veći od 2-3mm.  Boja je bila baš izražajna, na tamnoj pozadini borovog debla. Koja je to gljivica teško je reći. Kako god ostala je u šumi i možda je obiđem ponovo, mada je udaljena od puta oko 30min brzog hoda.
« Poslednja izmena: 09.Nov. 2013, 23:25:29 Baluban_S »

Resavac71

• Lutka
Odg: Neke gljive su BAS male i lepe
« Odgovor #1 poslato: 09.Nov. 2013, 07:08:56 »
Tesko je reci Svane jos je mlada(Bebi) ali ako je obidjes za nedelju dana mozda se moze knakovati.

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 09.Nov. 2013, 09:15:11 »
Reč je o pretpostavci i nagađanju, možda je neki Gymnopilus.
Neka bude i sat sporog hoda, obđite je za nedelju dana. Ili ako volite brzi hod, onda za pola sata. Ali obavezno je obiđite.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #3 poslato: 09.Nov. 2013, 22:50:54 »
E pa bio sam danas preko brda i dolina do male lepe gljivice. Gljivice su malo porasle i sada su sesirici 2-3 cm. Jedan pogled odole bio je dovoljan da resi dilemu. Mada nije jos porasla do pune velicine, nesumnjivo je da je na borovom deblu Hygrophoropsis aurantiaca.

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 10.Nov. 2013, 06:50:35 »
U prvom javljanju kazali ste: Ćini mi se da je potpuno razvijena

Vidite šta znači potpuno razvijena. Mislim da još nije potpuno razvijena, listići još nisu izdiferencirani, zaoštreni. Trebalo bi je još jednom obići (a sada može i u brzom hodu).
Inače, Hygrophoropsis aurantiaca raste na zemlji, i ređe na panjevima. Ja je na panju nisam nikada našao.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #5 poslato: 10.Nov. 2013, 08:18:55 »
Odlican nalaz. Lepo se vidi razdvajanje listica.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #6 poslato: 11.Nov. 2013, 15:55:51 »
Na nasem najdražem brdašcu raste i na zemlji i na oborenim deblima borova. Prilažem slike dva nalaza oba sa dela FG Venac gde postoje pre borovi šumarci nego borove šume.  Prva je sa zemlje, a druge dve sa borovog debla.

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 11.Nov. 2013, 17:16:31 »
Stevane, vrlo lepe slike. I retriver u pozadini.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #8 poslato: 12.Nov. 2013, 13:35:51 »
Za tog retrivera sam se bas pomucio jer nije bio miran pa sam se vrtio oko gljive usput pricajuci sa njim dok se nije smirio i legao u pogodan polozaj za poziranje. Naravno imam i više fotografija Hygrophoropsis aurantiaca bez njega na fotografiji. Gljive su baš strpljive sa nama koji ih fotografišemo, a retriveri i nisu previše.