Autor Tema: Zanimljiv... [Monacha cartusiana]  (Pročitano 1180 puta)

Radoman

• Gusenica
Zanimljiv... [Monacha cartusiana]
« poslato: 06.Nov. 2013, 02:27:45 »
... puž sa obala jezera "Kraljevac" / Deliblato / 27.10.2013.god /

Kućica mu je spljoštena, na malom prostoru je bilo oko 5-6 primeraka i najveći je bio veličine između 15-20mm.

Ko je on?  :)
 Hvala
« Poslednja izmena: 13.Nov. 2013, 08:30:01 jozi »

Bojan Radeka

• Gusenica
Odg: Zanimljiv...
« Odgovor #1 poslato: 09.Nov. 2013, 20:56:12 »
Lici na nekog od Cepaea.

slavko

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 10.Nov. 2013, 19:23:45 »
meni lici na neku HELICELLA.u
leptirici

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 11.Nov. 2013, 21:36:21 »
Čekajući Dragišu da se oglasi - nije ni jedna ni druga ;)
Spljoštena kućica i veličina, kao i oblik i broj (5-6) navoja ukazuje na puža iz grupe Hygromiidae.
Ja tipujem na mladog Trochulus striolatus-a, ali zbog bele i tamne trake kod ustiju više mi liči na Monacha cartusiana. Ali za tačnije određivanje valjala bi slika kao prilogu (uspoređeni su Monacha cantiana i M. cartusiana ali je bitan donji deo ljuske, tj. izgled kućice odavde).

« Poslednja izmena: 11.Nov. 2013, 22:28:56 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 11.Nov. 2013, 21:59:37 »
Može biti neka Monacha a može i ne biti ;)

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 11.Nov. 2013, 22:26:45 »
Taman sam hteo još nešto da dodam al si bio brži... [dodao sam obljašnjenje zašto mislim da je ipak M.cartusiana, istina crne šare se ne uklapaju]
« Poslednja izmena: 11.Nov. 2013, 22:35:35 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 11.Nov. 2013, 22:32:55 »
Slažem se da Monacha ima oko otvora tu karakterističnu tamnu zonu ali gde piše da se ona javlja samo kod ovog roda?

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 11.Nov. 2013, 22:36:04 »
Dao sam se u vrlo nezahvalno tipovanje, koje je ipak stiglo malo bliže istini...
Spljoštena kućica i veličina, kao i oblik i broj (5-6) navoja ukazuje na puža iz grupe Hygromiidae.
Koliko vrsta kod nas ima iz Hygromiidae? 13 u BioRasu. Od toga 7-8 planinsko-endemske vrste... suzio sam na 5 vrsta i odabrao puža koji najviše liči. Koji drugi rod može da bude?

Sigurno da bi valjala slika s donje strane, ali rado ti prepuštam da ljudima objasniš da za sigurno određivanje još trebaju i "ljubavne strelice" i puž treba da se secira – ali se onda opet vraćamo na priču vredi li uopšte fotografisati, bez želje da se ide do dnk analize :P

P.S. istina može biti i neka introdukcija, ko zna :-\
« Poslednja izmena: 11.Nov. 2013, 22:51:27 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #8 poslato: 11.Nov. 2013, 22:51:47 »
Kad su puževi u pitanju čak je i ekspertima teško da određuju preko fotografije, a često i nemoguće. Evo i najnovijeg primera za to, od pre neki dan. Prošle nedelje sam poslao u Švajcarsku kolegi koji radi golaće nekoliko primeraka. Malo ih je secno, bacio pogled i jedna vrsta sa mog sajta (i sa BioRaS-a) moraće da se menja jer Arion rufus nije nego je Arion vulgaris. A bilo je iznenađenja i za njega jer vrsta koju sam ja odredio kao Arion fuscus (a on na to rekao da je teško moguće jer se ta vrsta ne očekuje na ovim prostorima) ipak jeste to. ;).

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #9 poslato: 11.Nov. 2013, 22:55:58 »
Čestitam na novoj vrsti i slažem se kao i uvek, ali golaći su loš primer jer su mnogo teža grupa (nema kućice) no opet, to nije najvažnije...
Šta ljudima da napišemo, da li da uopšte slikaju puževe nadalje ili je bolje da ih odma šalju na "dnk analizu"? (stavio sam u navodnike jer namerno dramatizujem).
Ti si profesionalac a mi amateri. Ja sam ipak za to da damo neke preporuke za slikanje - jer nema svako kolegu švajcarca :-\ Siguran sam da dobra fotografija pomaže u determinaciji (čak i golaća) – imao sam manju polemiku o tome kod gljiva sa Ihijem. Bez namere da dalje polemišem i kontriram, čaša neka bude dopola puna ;) Rešenje - za sve nas - je ipak negde između. Inače će ljudi da postavljaju na neke druge forume...

Slažem se da Monacha ima oko otvora tu karakterističnu tamnu zonu
Dragiša u pravu si, takve pruge može da ima i Arianta arbustorum, a možda je na slici mlad primerak puža itd. ali je u pitanju kombinacija široke bele pruge i tamnog oboda otvora kućice da zbog ostalih ipak budemo precizniji. Ovaj puž je u osnovi potpuno beo, ali ako guglaš videćeš raznorazne primerke (tamnije obojeni, sa flekama itd.) koji gotovo uvek imaju ovu odliku - dok tih dvaju pruga nema kod previše vrsta.

Radomane, apelujem na još fotografija, inače ćemo u ovom postu samo da ostanemo na lepom i "zanimljivom" pužiću, ma koliko želeli da znamo odgovor na inicijalno pitanje
Ko je on? :)
« Poslednja izmena: 12.Nov. 2013, 00:09:28 jozi »

Radoman

• Gusenica
« Odgovor #10 poslato: 12.Nov. 2013, 00:53:25 »
Prvo bih da vam se svima zahvalim za pokušaj determinacije ovog zanimljivog puža. Ne poznajem puževe, a ne znam ni kako ih treba fotografisati da bi se lakše odredili! Bio sam na kampovanju-pecanju posle dužeg vremena. Kada sam našao ovog puža, posle bukvalno tri brze fotografije, dok sam čučao u mokroj trvi od rose, oglasio mi se signalizator i trčanje ka štapovima... Bio je to ulov lijepog šarana :-)
Borba sa ribom... adrenalin...  kao i ostalo vezano za pecanje je uticalo da nisam mogao opet da nadjem mjesto gdje sam našao puža !!!

Jozi, imam sličnu postavljenoj i još ovu fotografiju,  na žalost nemam više, a ni bolje od ovih...  :(
Molio bih vas za savjet u buduće... šta slikati kod puža, da bi olakšalo determinaciju ?
Još jednom vam svima hvala  :)

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #11 poslato: 12.Nov. 2013, 17:43:24 »
Pitao vodećeg stručnjaka za puževe u Evropi (Francisco Welter-Schultes, hvala mu) i odgovorio je sledeće:
"Trochulus striolatus and Monacha cantiana do not live in Serbia."
(prvi deo se odnosio na slike koje sam postavio samo kao usporedba)
"This snail has the typical appearance of Monacha cartusiana, so I think this determination is quite probably correct."
Znači 99% to je to.

Ispravak: Brisao iz naslova cf. (conferre) jer znači najsličniji ili "usporedi sa" a to je već urađeno
« Poslednja izmena: 13.Nov. 2013, 08:33:15 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Zanimljiv... [Monacha cf. cartusiana]
« Odgovor #12 poslato: 12.Nov. 2013, 17:45:53 »
Odlično, tako se to radi. Ja i nisam rekao da nije M.cartusiana. ;)

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #13 poslato: 12.Nov. 2013, 17:47:51 »
Ne, ali si me podstakao na razmišljanje u vezi fotografisanja puževa. Inače moje pitanje malakologu se odnosilo na to, ali nije odgovorio verovatno jer nije imao više vremena.

Radomane, ova druga slika je još pojasnila, ovaj put sasvim dovoljno. Moj predlog za puževe bi već spamirao ovaj post pa sam ga postavio u novi ovde.
« Poslednja izmena: 13.Nov. 2013, 08:34:10 jozi »

Radoman

• Gusenica
« Odgovor #14 poslato: 12.Nov. 2013, 20:11:12 »
E ovo može da se nazove pomoć prijatelja...  :D

Hvala vam