Autor Tema: Malo mlečnica  (Pročitano 4753 puta)

ihi

• Leptir
Odg: Malo mlečnica
« Odgovor #20 poslato: 11.Nov. 2013, 17:25:13 »
Stevane, ovaj podforum odvojili smo za prikazivanje tečnog eksudata (mleka) kod mlečnica a ne za prikaz vrsta iz roda Lactarius. Mislio sam da bi bilo korisno da se na jednom mestu nađu svi naši "mlečni" nalazi, tj. vrsta + boja mleka.

ihi

• Leptir
« Odgovor #21 poslato: 11.Nov. 2013, 17:39:01 »
I još ovo Stevane:
Vrsta koju set nazvali Lactarius bertillonii po boji listića pre je Lactarius controversus.
A po čemu vi razlikujete Lactarius velereus od L. bertillonii? Uostalom i Lacatrius bertilloni i Lactarius chrysorrheus su dati iz ugla koji je nedovoljan za sigurnu fotodeterminaciju. Fotografije su lepe, ali...

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #22 poslato: 11.Nov. 2013, 22:41:24 »
A jesi li siguran da je ona prva gljiva L.decipiens?

Ovo sam ja Mirana pitao sa gljivu na njegovoj slici jer mi nije ličila na ovu moju a sad isto pitanje postavljam sam sebi. ;D

A jesi li siguran da je to L.decipiens? :-[
Pa bio sam ali sad više nisam. Osnovni karakter zbog kojeg sam se (ustvari Bojan i ja, da malo prebacim krivicu i na njega :)) odlučio za decipiens a ne za chrysorrheus je što kod prvog mleko postepeno prelazi u žutu boju a kod drugog naglo. Međutim sad nešto razmišljam (pored toga što vizuelno ova moja više liči na chrysorrheus) možda je mleko postepeno menjalo boju zato što je cela gljiva bila prilično suva i mleka je bilo vrlo malo, jedva se nešto nacedilo.

Šta vi mislite, jesam li pogrešio u determinaciji?

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #23 poslato: 11.Nov. 2013, 23:01:35 »
Nisam obratio paznju da li sve moje gljive imaju prikazano mleko. Isprravljam to delimicno barem za Lactarius volemus, ali prva slika mi je bila lepsa pa sam nju postavio.
Sto se tice L. bertillonii sigurno je da nije L. controversus - Topolova mlecnica jer topola nije bilo u krugu 10km. A i boja sesira je bela, bez ruzicastih koncentricnih krugova. Gljiva je rasla u mesanoj, lipa, hrast, grab sumi i bio je samo jedan primerak. Prvi put sam tu gljivu uopste video u FG. Inace L.vellereus je veoma cesta gljiva u FG i cesto je srecem. Ona ima ogroman vise levkast sesir bele glatke boje, cesto valovit, sa mnogo tanjim ivicama, listici su retki i beli, drska je masivna i bela. L. bertillonii je bila skroz drugacija, sa sesirom koji je beo i grbav, ima podvijenu dosta debelu ivicu i izgledao je kao da je belo cupkav. Listici nisu bili beli vec su vise vukli na krem-zuckasto sa tamnijim delovima na ostecenju, mada je mleko bilo belo. Drska isto nije bila skroz bela vec vise flekava. Vise puta sam pregledao literaturu kojom raspolazem ukljucujuci i  monografiju The Genus Lactarius od Jacob Heilmann-Clausen i ostali. Naravno primetio sam da spominju da  su L. bertillonii i L.vellereus zbunjiujuce slicni.  Samo posto veoma cesto srecem L.vellereus jasno mi je bilo da to nije ta gljiva. Jedino se L. bertillonii uklapao sa mojim nalazom. Uostalom cesto se pitam, kada pronadjem neku gljivu koju prvi put vidim, kako da znam da to nije neka potpuno nova vrsta koja nije nigde opisana do sada?

ihi

• Leptir
« Odgovor #24 poslato: 13.Nov. 2013, 06:23:53 »
Ja bih, ako dozvolite, nastavio sa prikazivanjem mlečnica iz mog mlekara.
Istina, kao ni krave ili ovce, ni sve vrste iz roda Lactarius nemaju podjednako mleka. Na tu pojavu utiče pripadnost vrsti, ali i stanje u kojem je gljiva ubrana, pa i spoljnja temperatura. Događalo mi se da iz nekih vrsta nisam mogao ni kap da izmuzem.
Mislim da je Lactarius volemus najizdašniji od svih meni poznatih vrsta mlečnica. On se obilno izmuza na najmanju povredu.

ihi

• Leptir
« Odgovor #25 poslato: 13.Nov. 2013, 06:25:59 »
I

ihi

• Leptir
« Odgovor #26 poslato: 13.Nov. 2013, 06:28:00 »
ii

ihi

• Leptir
« Odgovor #27 poslato: 15.Nov. 2013, 06:26:36 »
Isporučujem poslednje zalihe mleka iz mog mlekara.
Čini mi se da sa ovim današnjim setom imaćemo blizu 30 vrsta sa njihovim mlekom.
Kada bi to neko, ko ima znanja i volje, složio po redu (i zakonu), imali bismo prilično lepu edukativnu zbirku Lactarius-a sa terena Srbije i Crne Gore.
Naravno, ovo nije sve, ja imam još neke vrste ali nemam njihovo mleko pa nisam hteo da odstupam od početne ideje. Pretpostavljam da još neki forumaši imaju snimke gljiva+mleko. Bilo bi dobro da se uključe.
I na kraju, izvinjavam se Stevi što ću ponoviti dve njegove vrste. Mislim da se na mojim mleko bolje vidi.

ihi

• Leptir
« Odgovor #28 poslato: 15.Nov. 2013, 06:28:47 »
I

ihi

• Leptir
« Odgovor #29 poslato: 15.Nov. 2013, 06:31:08 »
ii