Autor Tema: Vrste roda Typha u Srbiji  (Pročitano 1091 puta)

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Vrste roda Typha u Srbiji
« poslato: 18.Okt. 2011, 13:16:06 »
Nakon što sam pročitao tekst o Typha laxmannii na sajtu Protega, i s' obzirom da često dolazim u kontakt sa biljkama vodenih i vlažnih staništa - malo sam obratio pažnju i naišao na vrstu sa slike ispod.

Lokacija je barica ispod bivšeg Ledinačkog jezera na Fruškoj gori. Nažalost, nemam drugu fotografiju, ali se sećam da je jedinka koju sam video izbliza imala nekoliko cm dugu stabljiku cvasti iznad klipa. Pretpostavljam da se onda radi o T. laxmannii? Druga opcija bi bila
T. minima :)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Vrste roda Typha u Srbiji
« Odgovor #1 poslato: 18.Okt. 2011, 14:36:38 »
Sa slike može jedino da se kaže da je u pitanju Typha, ništa više. Taj lokalitet znam jako dobro, tamo nema T.laxmannii.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
« Odgovor #2 poslato: 18.Okt. 2011, 16:01:07 »
Hvala na brzom odgovoru.
Pa, ništa onda - čim ozdravim - pravac Ledinci još jednom za popravni .

Ovo je slikano u nedelju, 16.10. a tačne koordinate lokacije su:
N 45.1688831
E 019.8057469

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
« Odgovor #3 poslato: 18.Okt. 2011, 17:43:17 »
Nakon konsultacija (sa Florom SR Srbije) stvari su malo jasnije.
Za početak, bez uvida u cvast je veselo :) Ovim bi mogao da se pozabavim sledeći put.
Ako se uzme u obzir da je širina listova oko ili ispod 1cm, onda makar možemo otpisati T. latifolia?
Ali me ovo dovodi i do T. anguistifolia, što naravno ima mnogo više smisla (s' obzirom na Dragišino dobro poznavanje lokaliteta :)
Samo mi se visina (od oko 1m) činila interesantnom, ali sad vidim da za visinu i T. latifolia i T. anguistifolia u literaturi stoji od 1m pa do 2.5 odnosno 3m.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 18.Okt. 2011, 20:31:49 »
Mogao bi da bude laxmanni, jer se nekontrolisano širi po Vojvodini, ali obzirom da je slikano izdaleka nemoze se reci...
Laxmanni se dosta lako prepoznaje, slike iz veće blizine bi sigurno odgonetnule identitet.

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #5 poslato: 22.Okt. 2011, 01:43:19 »
Malo ću da odem u offtopic, ali pošto se ovde govori o vrstama roda Typha hoću da vas zamolim da kad budete išli na teren gde ima ovih biljaka obratite pažnju na oštećenja na listovima i stablu. Gusenica noćnog leptira Nonagria typhae se hrani T. angustifolia i T. latifolia. Ako je neko zapazi, neka je slika, nemamo sliku gusenice u bazi.
Kako gusenice izgledaju možete videti ovde.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 02.Nov. 2012, 14:45:08 »
Članak koji je inicirao ovaj post je na originalnoj lokaciji arhiviran/izbrisan, pa je prebačen na blogger:

"Misterija" nove vrste rogoza