Autor Tema: Beli različak? [Cyanus velenovskyi]  (Pročitano 1418 puta)

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
Beli različak? [Cyanus velenovskyi]
« poslato: 25.Okt. 2013, 22:29:35 »
Mislim da je Centaurea, ali ovakvu nisam ranije video. Besna Kobila / Ruski spomenik, 3/6/13
« Poslednja izmena: 24.Dec. 2013, 14:21:13 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Beli različak?
« Odgovor #1 poslato: 30.Okt. 2013, 19:11:14 »
Hvala za ovaj lep prilog. Skoro 100% sam siguran da se radi o "albino" primerku Centauree, još neznam koja vrste u pitanju...

Sumnjam na Cyanus montanus sin. Centaurea montana, mada kod ovih treba slikati ne samo cvet nego i čašicu (botanički tačno: listiće involukruma glavice). Otprilike kao donji deo krila kod leptira :D Imaš li još neku sliku iz donjeg ugla?

P.S. Ako neko ima sumnju da je albinizam kod biljaka moguć, i ja sam došao do informacije preko botaničara, no nisam siguran šta to znači tj. da li se odnosi samo na beli cvet kod plave ili crvene vrste (ovde se lepo vidi primena u hortikulturi) ili na delove biljke koja izgubi hlorofil, niti dali je adekvatan izraz pa sam zato i stavio u navodnike...
« Poslednja izmena: 30.Okt. 2013, 19:29:58 jozi »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 30.Okt. 2013, 20:24:08 »
Slažem se Jozi, u pitanju je verovatno Centaurea montana.  U literaturi se spominje
 mogućnost belih cvetova, ja to ne bih zvao "albinizam".
U pitanju je neka populacija a ne druga vrsta. Verovatno bi i neka analiza DNK to potvrdila.
Šaljem sliku moje "montane" sa Tupižnice.
Pozdrav od Dejana

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
« Odgovor #3 poslato: 30.Okt. 2013, 22:28:22 »
Hvala obojici. Bio sam nestrpljiv pa pitao još jednog botaničara (Jelicu Novaković) i ona je takođe rekla da je Centaurea montana, bela varijanta.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 01.Nov. 2013, 19:03:41 »
mogućnost belih cvetova, ja to ne bih zvao "albinizam". U pitanju je neka populacija a ne druga vrsta
"Albinizam" kao takav se ne odnosi na vrstu i populaciju već na nasumični genetski poremećaj kod pojednih primeraka. Nisam još načisto sa tim da li je ova pojava ista kao i maslačak o kojem smo raspravljali u Ihijevom postu ili detelina sa četri lista.

Ja lično na redovnoj bazi nalazim pojedinačne bele primerke unutar redovnih populacija (imali smo već post o tome). Kod nekih vrsta je češće nego kod drugih - Compositae su među prvima, teško mi pada da sad tražim po fotkama ali ću uskoro sigurno postaviti neke primere.

Svestan sam da će pre biti f. znači forma, ali je albinizam upotrebio botaničar i ja sam to uzeo kao formalni naziv za ovu pojavu, jer je bliže istini kod pojedničanih primeraka unutar velike grupe redovnih primeraka. Nemojmo zaboraviti da forma (f.) ili varijetet (var.) se ne javlja tu i tamo već pokriva čitava područja zajedno ili bez sa osnovnim oblikom taksona. Na primer celu Panonsku niziju nastanjuje endemsko-nizinska forma sase Pulsatilla pratensis ssp. nigricans ili "crna" sasa, bez da se nađe u kombinaciji sa drugim formama i varijetetima. Ovde je preživela glacijal sa ovom formom. Da se razumemo, ako neko nađe crnu sasu belih cvetova, e to je za mene "albinizam" 8) mada neznam kako se svetlo-roza varijanta uklapa u moju teoriju ::)
Verovatno bi i neka analiza DNK to potvrdila.
Novije se veoma mnogo radi i raspravlja na tom polju, genetika je dala svoj doprinos kompletnoj taksonomiji, no nisam dovoljno načitan za dalju polemiku
« Poslednja izmena: 01.Nov. 2013, 19:16:00 jozi »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Beli različak? [Cyanus montanus sin. Centaurea montana /f. alba]
« Odgovor #5 poslato: 23.Dec. 2013, 22:41:15 »
Evo tačnog odgovora
Različak sa Milanove slike je Cyanus velenovskyi(zabeležen na Besnoj kobili i od strane prof. Ranđelovića)
Slika različka je identična ali ne mogu da je prenesem.
Evo linka na naučni rad gde je slika belog različka
https://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.bio.bas.bg%2F~phytolbalcan%2FPDF%2F14_3%2F14_3_07_Randelovic_%26_al.pdf&ei=Pq-4Up-GD5HGtAaRgYHoDA&usg=AFQjCNFbmW5aAxwXx4612CCOq-HHf5vPWw&bvm=bv.58187178,d.Yms
Pozdrav Dejan
« Poslednja izmena: 23.Dec. 2013, 22:57:37 Дејан Ранковић »

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
Odg: Beli različak? [Cyanus montanus sin. Centaurea montana /f. alba]
« Odgovor #6 poslato: 24.Dec. 2013, 14:04:29 »
Odlično Dejane! A Milanu čestitam na slici retke endemske vrste.

Evo, izvukao sam sliku iz rada (i pored postavio Milanovu).
Mene si ubedio, ali i dalje nam fale listići involukruma kod Milanove fotke (iako se u pozadini nazire jedan neotvoreni primerak). Lokacija staništa se pokriva, i niko se od mene više ne raduje novoj vrsti, ali kako znamo da na istom staništu ne živi i montana? Promenio sam naslov i ako hoćeš uneću u bazu pod tvojim imenom kao identifikatora.

P.S. Prevukao sam moju prvu reakciju. Mislim da si u pravu, čini mi se da su listovi C. montana širi i nemalju ove beličaste svilene dlake. Evo prilažem sliku tipičnog primerka belih cvetova. Mislim da je jasno da ni listići involukruma nemaju ovakve bele čekinje kod montana - evo slike montana.

« Poslednja izmena: 24.Dec. 2013, 14:23:38 jozi »