Autor Tema: Mecaspis aternans  (Pročitano 544 puta)

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Mecaspis aternans
« poslato: 25.Okt. 2013, 01:50:04 »
.

Ovog nosonju sam našla kod mene u bašti, 24/10/2013 u St. Pazovi. Može li se vrsta odrediti sa slike? Veličine je približno kao Cleonis pigra.

« Poslednja izmena: 25.Okt. 2013, 18:44:58 božEnka.hric »
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: ???
« Odgovor #1 poslato: 25.Okt. 2013, 07:30:43 »
A da nije Coniocleonus nigrosuturatus

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #2 poslato: 25.Okt. 2013, 09:38:26 »
Coniocleonus je sigurno ali da li je nigrosuturatus, treba da proverim u zbirci. S obzirom na mesto nalaza, najverovatnije jeste. Potvrda sledi cim stignem u lab.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
« Odgovor #3 poslato: 25.Okt. 2013, 09:47:01 »
.

Uh, ja sam kod moljaca navikla da gledam u šare pa meni ovo više liči na Mecaspis alternans.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #4 poslato: 25.Okt. 2013, 18:28:00 »
Enka je ipak u pravu. Pogledao sam u zbirci i ovo jeste Mecaspis aternans. Sare mogu da posluze ali nisu najsigurniji karakter. Kod Mecaspisa je ovakva dekoracija redja pa sam stoga posmislio na Coniocleonus. Kod Mecaspisa su cesci prugasti primerci. Iskreno, nisam bas pazljivo pogledao insekta.

Karakteri za odredjivanje ove vrste su odnos 2. i 3. segmenta stopala zadnjih nogu i duzina 2. segmenta flageluma (bic antene, 7 segmenata posle prvog segmenta koji je izduzen i gde se antene kolenasto lome).

Hvala Enka  sto si pazljivo pogledala i ukazala na moguci gresku
« Poslednja izmena: 25.Okt. 2013, 19:39:18 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
« Odgovor #5 poslato: 25.Okt. 2013, 18:44:36 »
.

Gabore, hvala tebi na iscrpnom odgovoru. Ja sam navikla da gledam šare, ali znam da to baš i nije najjači karakter kod tvrdokrilaca, što si i potvrdio.