Autor Tema: Hypsizygus tessulatus  (Pročitano 1680 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Hypsizygus tessulatus
« poslato: 21.Okt. 2013, 14:32:20 »
Prošle godine Steva na Fruškoj nađe ovaj buket krupnih pečuraka, malo matorih ali nema veze, slikasmo ih. Nismo bili sigurni pa smo provizorno označili kao Gymnopilus cf junonius iako nije baš da jako liče.

Ove godine ponovo su izrasle i danas smo nas dvojica opet bili tamo da slikamo i uzmemo materijal za mikroskopiranje. E sad sam je odredio, Hypsizygus

« Poslednja izmena: 22.Okt. 2013, 07:39:48 Dragisa Savic »

ihi

• Leptir
Odg: Hypsizygus ulmarius
« Odgovor #1 poslato: 21.Okt. 2013, 14:42:21 »
Za determinaciju vrste Hypsizygus ulmarius (Lyophyllum u.) vrlo su važna ova ostrvca na kožici šešira. Ona su uvek prisutna.

Šumi

• Gusenica
Odg: Hypsizygus ulmarius
« Odgovor #2 poslato: 21.Okt. 2013, 15:48:44 »
Mozda ce pre biti Hypsizygus tessulatus zato sto on obicno raste u buketima dok H. ulmarius raste najcesce pojedinacno . H.ulmarius ima i nesto krupnije spore.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Hypsizygus tessulatus
« Odgovor #3 poslato: 22.Okt. 2013, 07:39:19 »
Prihvatam i ispravljam a kad stigne mikro priložiću i to.

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 22.Okt. 2013, 16:51:03 »
S obzirom da se moja determinacija gljiva uglavnom odvija na nivou morfologije, prošle godine sam (14. XI 2012.) na divljem kestenu u Botaničkoj bašti u Beogradu zapazio, i ubrao, buketić gljiva koje sam nazvao Lyophyllum ulmarium. Tek ubrani svežanj predao sam doktorantu Aci iz Bašte (koji je snimio moje propinjanje na prste da dohvatim gljive koje su rasle na 2, 20) da izmeri spore. On je potvrdio da smo ubrali Lyophyllum ulmarium/Hypsizygus u.
U prvom javljanju skrenuo sam pažnju na izražene fleke na kožici šešira gljive. Na ovim mladim primercima iz Bašte izuzetno su vidljive.

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 22.Okt. 2013, 16:56:05 »
Slike

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #6 poslato: 22.Okt. 2013, 20:03:02 »
Evo jos dve fotke ovogodisnje Hypsizygus ulmarius ili Hypsizygus tessulatus, Na prvoj se vidi velicina gljiva u odnosu na veliki hrast. Na drugoj se lepo vide sesiri.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #7 poslato: 22.Okt. 2013, 23:32:01 »
S obzirom da se moja determinacija gljiva uglavnom odvija na nivou morfologije, prošle godine sam (14. XI 2012.) na divljem kestenu u Botaničkoj bašti u Beogradu zapazio, i ubrao, buketić gljiva koje sam nazvao Lyophyllum ulmarium. Tek ubrani svežanj predao sam doktorantu Aci iz Bašte (koji je snimio moje propinjanje na prste da dohvatim gljive koje su rasle na 2, 20) da izmeri spore. On je potvrdio da smo ubrali Lyophyllum ulmarium/Hypsizygus u.
U prvom javljanju skrenuo sam pažnju na izražene fleke na kožici šešira gljive. Na ovim mladim primercima iz Bašte izuzetno su vidljive.
Uz svo uvazavanje mladog doktoranta moram da primetim, a to ste i sami naveli u postu, da su gljive mlade(vidi se i iz fotografije)sto znaci da spore nisu zrele. S obzirom da je razlika u velicini spora izmedju H. ulmarius i H. tessulatus samo 1 mikron, nisam siguran da se doslo do validnih podataka.Inace, fleke su, bar po literatruri, karakteristika pre H. tessulatusa nego H. ulmariusa.

Pogledajte sta kaze Dr. Scott A. Redhead, kustos Kanadskog nacionalnog mikoloskog herbarijuma, u svom radu:"Mycological observations 15-16: On Omphalia and Pleurotus"u  casopisu Mycologia br.78 : "...Hypsizygus tessellatus has a small cap with crowded, round spots , and usually grows in clusters..."
"...sometimes alone, but usually in dense clusters of seven or more individuals; often on poplars or maple, but occasionally found on beech, birch, elm or fir; sometimes in large groups high in the crotch of a dead tree, or in smaller groups on dead stumps or logs..."MushroomExpert.Com
Kada budete procitali podvuceno prepoznacete vasu gljivu.
« Poslednja izmena: 23.Okt. 2013, 00:21:00 Šumi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #8 poslato: 23.Okt. 2013, 06:37:19 »
Poštovani Šumi,
kao što ste Dragišu naveli da izmeni naziv posta, naveli ste i mene da promenim ime gljive u H. tessulatus u mom folderu Beogradske gljive. Celo jutro se bavim upoređivanjem iz dostupne literature sa ovim što ste podneli, i ne može biti zabune, jeste ono što vi kažete. Prošlogodišnji buketić bio je stvarno mlad i nije mogao dati validne mikroskopske rezultate. No, bio sam pre neki dan u Bašti, primetio sam da se na tom istom kestenu, na istom mestu gde je bio i prošle godine, ponovo javlja. Imaću strpljenja da sačekam razvoj situacije, osim ako neko od profesora ne bude nestrpljiv pa ga ne ubere. Nadam se da će ga visina na kojoj se javlja, sačuvati.
Pozdrav, Ibrahim

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #9 poslato: 23.Okt. 2013, 14:30:44 »
Naravno da sa zanimanjem ocekujem sta ce se "roditi" na 2,20m u Basti.
 Osnovni problem kod H. tessulatusa je taj sto je morfoloski veoma slican sa H.ulmarius pa se cak ponegde u starijoj literaturi spominje kao sinonim. Na osnovu ovoga se ispostavilo da su i neki pogresni opisi  koji se danas mogu naci u literaturi  posledica toga. Inace za H.Tessulatus vazi jedan kontradiktoran fenomen on je dosta redja gljiva od H. ulmariusa iako ima siri ekoloski areal.
Pozdrav

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #10 poslato: 24.Okt. 2013, 07:57:50 »
Spore su jako sitne a merenje kaže da su 5,5 x 4,3 µm što ide u prilog H.tessulatus.
Naravno, pod uslovom da sam ih tačno izmerio.

ihi

• Leptir
« Odgovor #11 poslato: 21.Nov. 2013, 18:38:03 »
23. X 2013. obećao sam Šumiju, Dragiši i ostalim koji su pratili usvajanje vrste Hypsizygus tessulatus da ću prikazati ovogodišnji nalaz uočen na istom staništu u Botaničkoj bašti (14. XI 2012). Šumi je kazao Naravno da sa zanimanjem ocekujem sta ce se "roditi" na 2,20m u Basti. Hvala na strpljenju. Berbu smo, pominjani doktorant u prethodnom javljanju, Aca Knežević i ja obavili 31. X 2013. Nažalost (za gljivu i akciju branja plodnih tela), oktobar je bio jako topao što se odrazilo na rast i značajno raspucavanje šešira H. tessalatus-a. Sada se pojavio samo jedan razvijeniji plod sa 2-3 sasušena u začetku.

Na nekoliko sajtova na Guglu našao sam da se vrsta uzgaja. Vrlo je ukusna, i antikancerogena.
Na pomenutim sajtovima nabrojani su domaćini na kojima gljiva raste (topola, javor, bukva, breza, brest, vrba, jova i jela). Kazano je da nije primećeno da raste još na nekom, osim na pobrojanim vrstama drveća. Pa evo, ako je bitno za nauku i uzgaivače, nađena je i na divljem kestenu.