Autor Tema: Učim i nadam se da ću uz vašu pomoć više nauciti...  (Pročitano 515 puta)

VVLASTA

• Jaje
  • *
Učim i nadam se da ću uz vašu pomoć više nauciti...
« poslato: 20.Okt. 2013, 15:58:19 »
     Da mi je neko rekao da ću šetati sama satima sa cegerom u ruci kroz šumu, verovatno mu nebi verovala. Medjutim, jednom sam se uputila, svidelo mi se i mogu priznati da je to zavisnost. Rešila sam da provedem u sumi po par sati, par dana u nedelji da bi se rešila zavisnosti duvana. To su sati koje provedem u nečem novom, izazovnom i naravno bez cigareta. Verujem da sam našla idealnu zamenu.
      To je nova oblast za mene, imam neke tatine stare knjige o gljivama, koje mi za početak puno pomažu a tu je i net, nenadmašan. Nadam se da ćete i vi na forumu da mi pomognete u nedoumicama kod prepoznavanja gljiva.
       Već sam naučila da prepoznajem par gljiva, kao što su puhara, sunčanica, martinčica, zelene i crvene zeke, naletela sam i na panterku. Gljive ne jedem dok mi pravi poznavalac ne da zeleno svetlo i to uživo.
        Medjutim, rešila sam da naučim što više o gljivama.
Imam par fotografija gljiva gde nisam sigurna ili ne mogu da nadjem prave informacije o njima pa cu snimiti na vaš uvid i molim vas za pomoć u idetifikaciji...

Prva slika je iz dvorišta, prečnika oko 8 cm.
         Druga ubrana sa trulog panja u šumi uz Dunav.
         Mislim da je treća i četvrta slika Laccaria ali nisam sigurna koja, rekla bi Laccata. Pronašla sam dosta uz stazu šetajući šumom uz Dunav.

Možda slike nisu idealne i nisu sa terena već kasnije slikane jer nisam ponela aparat, nadam se da su prepoznatljive za poznavaoce.

Veliki pozdrav od novog člana

Vlasta
« Poslednja izmena: 20.Okt. 2013, 16:06:21 VVLASTA »

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
Odg: Učim i nadam se da ću uz vašu pomoć više nauciti...
« Odgovor #1 poslato: 20.Okt. 2013, 18:30:04 »
Lepo je sto ste jednu losu i po zdravlje stetnu naviku zamenili gljivarenjem. Ako zelite podrobnije da upoznate gljive naoruzajte se literaturom i puno setajte.
I naucite koje su to karakteristike kod gljiva koje su najbitnije za determinaciju. Postoji jako dobra literatura na nasem trzistu koja ce vam u tome pomoci.
Gljive koje ste fotografisali su, rekao bih, Leucoagaricus leucothites, Schizophyllum commune i trecu neraspoznajem. Ali naravno napominjem da je determinacija gljiva na osnovu fotografija vrlo nezahvalna i nikako se ne moze suditi o eventualnoj jestivosti. Zbog toga na forumu insistiramo na determinaciji vrsta, bez diskusije o jestivosti. Inace verujem da osoba postaje gljivar kada recenicu "da li se to jede?" zameni sa "koja je to vrsta?".

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 20.Okt. 2013, 19:11:02 »
Pozdravljam vas.
Vrlo vam je originalna prva fotografija, jednim metkom dva zeca. Ovo jednim metkom ponovili ste i sa drugom vrstom pa ste dali i gornju i donju stranu. Gljive je tačno determinisao Bojan.
Treća fotografija trebalo bi da je Laccaria laccata, ali ste je slabo predstavili. Baš sam hteio da vas pohalim i da vam kažem da ste odmah shvatili da je potrebno dati i gornju i donju stranu šešira, a vi samo jednu. Te dve strane su azbuka pomoću koje se mnogo šta čita o karakteru vrste.

VVLASTA

• Jaje
  • *
« Odgovor #3 poslato: 21.Okt. 2013, 20:29:40 »
        Za mene su ovo bili veoma lepi komplimenti i ja vam se od srca zahvaljujem...
Treca gljiva ,sada vidim da sam greskom stavila sliku gde nema donje strane, ispravicu tu gresku...
Sada odoh na google da trazim sto vise informacija o ovim gljivama...
Prirucnik za pocetnike sam skinula sa neta i pomno ga proucavam, to je prvi korak...
Nesto od knjiga o gljivama imam, mada starija izdanja ali sledeci korak je da nabavim nesto novije...
Inace, nisam jos gljivar ali me vise interesuje koja je gljiva koje vrste a manje dali se jede, nisam bas toliko hrabra.
        Prijatno vece svima i puno hvala....
« Poslednja izmena: 21.Okt. 2013, 20:35:37 VVLASTA »

VVLASTA

• Jaje
  • *
« Odgovor #4 poslato: 21.Okt. 2013, 20:38:01 »
Nadam se da se sada bolje vidi....

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #5 poslato: 21.Okt. 2013, 21:04:43 »
Ne bi bilo lose i da se povezete sa gljivarima iz vaseg kraja. Mnoga gljivarska drustva organizuju sastanke na kojima se razmenjuju iskustva.

VVLASTA

• Jaje
  • *
« Odgovor #6 poslato: 21.Okt. 2013, 21:37:24 »
Bas sam sada trazila adresu gljivarskog drustva u Novom Sadu....

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #7 poslato: 22.Okt. 2013, 20:06:27 »
Ima nas na Fejsu.

VVLASTA

• Jaje
  • *
« Odgovor #8 poslato: 26.Okt. 2013, 21:21:40 »
Hvala, potrazicu....

Danas sam kratko bila u sumi i nasla ovu gljivu, pretpostavljam da je jadan od sampinjona, drzak visine oko 10 cm a sesir oko 12 cm, roze listicima koji su roze a kasnije presli u smvetlo smedje.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #9 poslato: 26.Okt. 2013, 21:35:16 »
Jeste sampinjon, ali ovako je nemoguce reci koja je vrsta. Kod roda Agaricus je potrebno obratiti paznju na nekoliko parametara. Promena boje na dodir ili presek. Zuti, crveni ili ne menja boju. Ove promene su ponekad vrlo uocljive, a ponekad vrlo suptilne. Miris na carbol/mastilo, badem/anis, gljivni miris ili je neizrazen. Staniste. Boju i druge morfoloske karaktersitike.

VVLASTA

• Jaje
  • *
« Odgovor #10 poslato: 26.Okt. 2013, 21:56:38 »
Ne menja boju prilikom preseka cak ni posle dva sata, miris gljive, (kao gajeni sampinjoni iz prodavnice) staniste joj je u borovoj sumici na domak bagrenjare pored Backe palanke. Malo je promenila boju od kako je ubrana na kremkastu a isto tako i drska koja je mesnata sa supljom cevcicom po sredini drske.

bora

• Jaje
  • *
« Odgovor #11 poslato: 29.Okt. 2013, 12:27:46 »
Šta si juče tražila na livadi kod Djipše? I to Goranovim autom!
Zeleno ...