Autor Tema: Balegarke  (Pročitano 1825 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Balegarke
« poslato: 15.Okt. 2013, 13:53:27 »
Dve bele sa konjske balege

Coprinopsis nivea

Panaeolus papilionaceus
« Poslednja izmena: 17.Okt. 2013, 09:20:03 Dragisa Savic »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Balegarke
« Odgovor #1 poslato: 17.Okt. 2013, 09:21:19 »
Postavljao sam danas ovog Panaeolus-a na sajt i vidim da je na Index fungorum P.retirugis spojen sa P.papilionaceus, pa sam i ovde zamenio.

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 17.Okt. 2013, 09:42:41 »
Vidim samo radite, radite na opšte dobro gljiva.
Nedavno ste se žalili što vam vrste iz roda Agaricus predstavljaju priličan problem.
A kome ne predstavljaju? I Pilat, i Vaser, i Kapeli ... posrću.
Meni često pada na pamet to da mi, ovde, ne sledimo delatnost mikologa u Evropi koji se specijalizuju za samo jedan rod. Karl Line je bio čovek koji se svim i svačim bavio. Mi danas ličimo na njega, ali pomenuti današnji mikolozi svu svoju pažnju i znanje posvećuju samo jednom rodu, pa bio to rod i od dvedesetak vrsta, recimo Xylaria. Oni idu u širinu, prate distribnuciju u svetu. Itd, itd.
Ako ih pitate za nešto što iskače iz njihovog kruga, lako vas odbijaju. Prevedeno, neće da brljaju, neće da troše energiju na ono što im nije blisko.
Možda je došlo vreme da se neko od naših mlađih kolega posveti jednom rodu. Bilo bi to na korist rodu.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 17.Okt. 2013, 10:21:36 »
Potpuno ste u pravu, da bi se danas postao ekspert treba maksimalno suziti oblast rada.
Ali (uvek postoji jedno ili više "ali") mi živimo tu gde živimo i ograničeni smo raznim stvarima, a prvenstveno novcem. Evo npr. znam jednog poljaka koji se bavi samo rodom Carex i koji je u prošloj godini proveo oko 100 dana na terenima širom Evrope, i to sve o svom trošku jer je čovek penzioner, a znam i jednog malakologa iz Švajcarske koji kad god mu treba skokne gde god mu treba, sad avion, sad brod, sad auto, pa hotel, motel i sl. Ranije su me zvali da im se priključim kad idu negde u istraživanje, sad su prestali, shvatili ljudi. Naravno, ima takvih i kod nas, neću da ga imenujem ali znam čoveka koji radi samo jednu insekatsku familiju i poznat je stručnjak toliko da mu kolege iz Afrike šalju materijal na determinaciju i čovek je stalno negde na putu. Znači može se i odavde ako si ultra sposoban i ako si spreman da platiš cenu za to (koja će žena trpeti takvog zaluđenika koji 24 h razmišlja o nekim bubama i često nije kod kuće zbog tih istih buba, itd.?).
Mnogo "košta" da bi se postao ekspert u nečemu u ovoj zemlji a malo je mogućnosti da se profitira od tog znanja. U zemlji Srbiji su eksperti samo oni kojima je to što su eksperti dovoljna nagrada.

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 17.Okt. 2013, 11:08:29 »
Lično poznajem g-dina Iva Toševskog, čoveka koji radi, ostvaruje vidne rezultate, a kojeg van njegovog domena malo ko zna. Mislim da je dugo godina radio za Švajcarce, nadam se i sada.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 17.Okt. 2013, 11:34:17 »
Poznajem ga i ja, radi samo jednu familiju leptira, Sesiidae.

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 17.Okt. 2013, 12:13:48 »
Susretajući razne naučnike i razgovarajući sa njima zaključio sam da postoje dve struje.
1. Ljudi koji  svoje znanje, vreme i život posvećuju uskoj sferi proučavanja
2. Ljudi koji  koji stiču znanja iz šire sfere nauke, prirode i dr. a pokušavaju da
budu stručnjaci u određenim oblastima.
Lično više podržavam i volim drugu grupu ljudi jer se pored naučnog života čovek
mora posvetiti i drugim sferama života i stiče saznanja i iskustva iz drugih oblasti.
Ljudi koji su specijalisti u određenim disciplinama mogu biti ograničeni ispod svake mere
kada su u pitanju neka druga znanja ili druge veštine. Nažalost bez specijalizacije u određenim oblastima
nema ni napretka.
Radoznao čovek nikada ne može biti kadar da se ceo život posveti recimo jednoj familiji leptira.
Zamislite, recimo da šetate livadom prepunom bilja, insekata, i sl a ti baš tražiš nešto.... i ne primećuješ
lepotu oko sebe. Ta radoznalost ti smeta da se usresrediš na neku temu jer stalno nalaziš nove rebuse
i izazove.
Svakako ne želim ni najmanje da obezvredim ničiji trud, naprotiv.
Pozdrav, Dejan