Autor Tema: Lepiota naucina (Leucoagaricus pudicus)  (Pročitano 591 puta)

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Lepiota naucina (Leucoagaricus pudicus)
« poslato: 13.Okt. 2013, 22:47:46 »
.

Ovu gljivu sam našla slomljenu u mom dvorištu među cvećem. Mislim da nije promenila boju na mestu preloma. Moguće je da je izrasla na komadu nekog drveta, ima kod mene panjeva među cvećem.

« Poslednja izmena: 14.Okt. 2013, 23:03:10 božEnka.hric »
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

ihi

• Leptir
Odg: Šampinjon?
« Odgovor #1 poslato: 14.Okt. 2013, 06:22:58 »
S pravom ste iza naslova stavili znak pitanja.
Nije šampinjon. Mislim (99%) da je Lepiota naucina / Leucoagaricus pudicus,
I još nešto: šampinjoni ne rastu na drvetu, kao ni ova o kojoj govorim.
Doduše, jednom sam na mrtvom dubećem stablu bukve, u jednoj "niši" pri dnu gde je bilo puno truleži, našao lep, razvijen primerak Agaricus silvicola. No to nije na drvetu.
Vi znate šta treba za identifikaciju preko fotografije. Sjajno.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 14.Okt. 2013, 20:42:15 »
Teško šta ima da se doda Ihijevom mišljenju ali ovaj put ću ipak dodati svoje – kao pojačanje. :) Ova gljiva – ili ajde da dozvolimo onih 1% – gljive nalik na ovu su u ovom periodu prilično česte, mogu se naći od kućnih travnjaka do oranica. Obično rastu pojedinačno. Činjenica da se gljiva "polomila" kod šešira dokaz je da se radi o vrsti Leucoagaricus pudicus (a novije leucothites). Zašto? (1) ima bele lamele (2) meso na pritisak ne menja boju (3) držak se lako izvrne iz šešira (4) šešir je gladak (5) drška je iznutra šuplja (no nevidi se na slikama). Ja sam za to da je 100% L. pudicus.
« Poslednja izmena: 14.Okt. 2013, 20:55:12 jozi »

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #3 poslato: 14.Okt. 2013, 23:01:56 »
.

Hvala obojici na odgovorima.
Moje poznavanje gljiva se svodi na odlično razlikovanje šampinjona i bukovača, na pijaci. Stoga mora da ide upitnik. A ova gljiva me baš podseća na šampinjon, otuda naslov. Naravno, menjam ga.
Što se tiče gljive, morala je biti slomljena kad je izrasla na mestu gde mačka voli da se izležava. A za slikanje detalja koji su bitni za identifikaciju gljiva sa slike mogu samo reći da sam imala dobre učitelje, Ihi pre svega, a zatim i svi ostai na forumu jer rado čitam sve što pišete o ovim lepim stvorenjima.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 15.Okt. 2013, 10:07:50 »
ova gljiva me baš podseća na šampinjon
Sasvim na mestu – prva rečenica o ovoj gljivi u opisu je sledeća "Gljiva oblikom i pojavom nalik na šampinjone" ;)