Autor Tema: Banja Koviljača 2013  (Pročitano 1521 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Banja Koviljača 2013
« poslato: 13.Okt. 2013, 21:01:40 »
Bio sam danas malo sa porodicom do Gučeva, Banje Koviljače i Tršića, čista šetnja i uživancija u prirodi. :)
Slučajno se poklopilo da je baš danas u Banji Koviljači bio gljivarski skup i izložba gljiva. A gljiva po šumi neverovatno mnogo. Sve je nekako natopljeno vodom (za razliku od Fruške gore :'() i gljive rastu na sve strane. Na žalost nisam išao u gljivarenje tako da nisam slikao takoreći ništa. Evo par slika sa izložbe a Bojan (ovaj što slika na poslednjoj fotki) i Steva će dodati svoje kad stignu.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Banja Koviljača 2013
« Odgovor #1 poslato: 14.Okt. 2013, 21:10:42 »
Bez brige, slike su dobre čak i kad slikaš mrtve muzejske eksponate. Sve u svemu lepi eksikati :)
Kad vidim ove lepe crvene uvek se setim Beni Hila – onaj geg kad ga žena otruje sa čorbom od "tufnastih" pečuraka ;D
« Poslednja izmena: 14.Okt. 2013, 22:26:54 jozi »

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #2 poslato: 15.Okt. 2013, 16:25:52 »
Evo da napišem i ja koju reč o pretekloj izložbi u Banji Koviljači. :)
Prvo ću reći da su se domaćini  svojski potrudili oko organizacije izložbe i dočeka gostiju. Organizovano je prikupljanje gljiva sa dva terena. Veći deo novosadske ekipe je išao na lokalitet Ikone u blizini manastira Tronoša. Ugledali smo gljive jos dok je kombi prilazio našoj destinaciji. I to mnoštvo gljiva. Prava eksplozija gljiva. Par sati koliko smo imali na raspolaganju Stevan i ja smo neprestano škljocali, a da se nismo udaljili od kombija ni nekoliko stotina metara. Kao da su sve gljive čekale samo taj dan da se pokažu. Izuzetno iskustvo i uvid u fantastičan biodiverzitet gljiva zapadne Srbije.
U prilogu dole:
1. Deo šume
2. Kontrafotka :)

3:Amanita pantherina

4: Dacrymyces stillatus

5:Cortinarius sp.

6:Hygrocybe psittacina

7:Ramaria aurea

8:Laccaria amethystina
« Poslednja izmena: 23.Okt. 2013, 10:28:49 Bojan Šeguljev »

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 15.Okt. 2013, 16:37:42 »
Lep izbor prikazanih vrsta i lepo ste dočarali kružićima prisustvo gljiva na malom prostoru. Bravo!
Gljiva pod br. 6 (Hygrocybe psittacina) je čarobno snimljena.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 15.Okt. 2013, 17:22:39 »
Ha, ha, kakav ćelavi kiklop na ovoj poslednjoj slici. ;D

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #5 poslato: 15.Okt. 2013, 21:20:21 »
Evo jos jedne zanimljive fotografije. Dve gljive rastu jedna uz drugu. "Mala bela gljiva" i "mala braon gljiva".
Inace moram i da se zahvalim Stevanu na pozajmljenom stativu, bez kog bi fotografisanje bilo mnogo sporije i manje uspesno. :)

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 16.Okt. 2013, 09:15:07 »
Da ove male bele nisu Lyophyllum connatum.
Pozdrav Dejan
« Poslednja izmena: 16.Okt. 2013, 10:26:41 Дејан Ранковић »

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 16.Okt. 2013, 09:51:02 »
Bravo Dejane. Nisam hteo da se mešam. I ja mislim da je ovo Lyophyllum c. (sa dva y u rodu). zbog toga što nisu dati morfološki detalji na osnovu kojih bi se ozbiljnije razmatrao slučaj takmičenja. A ova riđasta, mogla bi biti neka Psathyrella.
Kažem ja: Koja je to konkurencija, nadgornjavanje nad zemljom. A kakva li se tek bitka bije pod zemljom, van naših očiju.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #8 poslato: 17.Okt. 2013, 18:22:28 »
Eva nesto fotki i od mene. Izuzetno sam uzivao u Banji Koviljaci. Samo zalim sto nije bilo vise vremena, ali i ovako smo pronasli gomilu gljiva na prilicno malom terenu koji smo uspeli obici.

Prvo fotke za uzivanje koje su determinisane.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #9 poslato: 17.Okt. 2013, 18:24:23 »
A sada i one fotke za koje Vas molim za sugestije.
Deo 1

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #10 poslato: 17.Okt. 2013, 18:25:50 »
Jos fotki iz B.Koviljace za koje Vas molim za sugestije.
Deo 2

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #11 poslato: 17.Okt. 2013, 20:34:46 »
1. Clitopillus prunulus(poslednja bela),  nisam 100% siguran
2. Pretposlednja možda neka Melanoleuca
3. Neki Cortinarius treća odpozadi
Pozdrav, Dejan
« Poslednja izmena: 17.Okt. 2013, 20:49:03 Дејан Ранковић »

ihi

• Leptir
« Odgovor #12 poslato: 17.Okt. 2013, 20:55:06 »
Stevane, ima lepih fotografija i lepih nalaza, ali, inače, mislio sam da nešto predložim, pa to sada činim.
Kad god sam se vraćao iz šume sa više nepoznatih vrsta, od neke prezasićenosti nisam baš uspevao sve da rešim. Moje bavljenje nepoznatim vrstama sastojalo se i u uzimanju otiska spora.
Normalno, ni meni, a verujem ni drugima, veliki broj vrsta nije u malom prstu. Znate, gljive su sezonska bića. Nekada prođu i dve godine, a nekada i više, pa se pojave. Ko može njihove predstave sve vreme da nosi u glavi. A da bismo se razabrali u pletivu, potrebno je da konsultujemo knjige i intenet. E, baš zbog toga trebalo bi da budemo uviđavniji i da ne preterujem sa brojem u jednom paketu. Više vredi jedna tačno determinisana vrsta nego ceo špil po stolu prosutih fotografija.

Mislim da su ...51, ...52, ...55, ...56 Hebeloma spp.
...53 i ...56s1 Cortinarius sp.
...04 Collybia butyracea,
i kako je Dejan za sekund bio brži od mene (u trci preživljavanja) Clitopilus prunulus.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #13 poslato: 17.Okt. 2013, 21:43:53 »
Naravno ne pada mi na pamet da Vas zatrpavam fotografijama gljiva. Ne znam da li ste primetili, ali uvek se trudim da ponudim i nekoliko lepih fotki determinisanih gljiva, cisto da barem za trenutak uzivate u njima i mozda se vratite u mislima na neko lepo mesto gde ste je videli. Nadam se da Vam je tako lakse da posle i Vi meni date neku sugestiju za one koje jos nisam uspeo determinisati. Inace determinacijom se bavim danas ceo dan i dosta toga se resi kad si uporan. Samo svestan sam da cu i ja a i Vi neku gljivu prepoznati, ako sam je ranije vec determinisao, u sekundi. To od Vas i ocekujem, ako ste je u sekundi prepoznali napisite to. Sigurno ne ocekujem da se satima time bavite. Meni su kompjuteri posao, a gljivarenje cisto zadovoljstvo. Trudicu se da tako i ostane.

Hvala za dosadasnje sugestije.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #14 poslato: 18.Okt. 2013, 12:26:45 »
ne pada mi na pamet da Vas zatrpavam fotografijama
Koristim sav svoj autoritet (ukoliko ga imam ::) ) da kažem:
slažem se s Ihijem da bi radi preglednosti trebalo krenuti nekim organizovanijim sistemom, ali ujedno sam uvek protiv reči zatrpavanje – pošto na beloj geografskoj fleki Evrope koja se zove Srbija nikad neće biti "zatrpavanja" podacima.
Jedini koji može da otkaže je server/provajder, a dok on trpi samo Vi postavljajte!
« Poslednja izmena: 18.Okt. 2013, 12:30:09 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #15 poslato: 18.Okt. 2013, 14:58:12 »
 Cenim Jožijevu procenu situacije sa gljivama u Srbiji. No, ja nisam u svom dopisu upotrebio glagol zatrpavati.
Ja sam samo uputio apel da se po paketu pojavljujemo sa manjim brojem vrsta koje ćemo lakše, bez velikog napora i gubljenja vremena, determinisati. Steva pominje determinaciju u sekundi. To je moguće sa notornim vrstama, vrstama koje imaju izraženu morfologiju, ali kod gljiva poznata je varijabilnost pa i ono što bismo u sekund prepoznali, nekada ili omanemo, ili nam treba pola sata.
Nemam ništa protiv buđenja uspomena na lokalitete i vrste koje smo nekada negde sretali. To već ulazi u sferu prvih ljubavi ... e, bilo je to davno, tada sam sreo i nikada više, ili tada sam sreo ali nisam imao fotoaparat, itd.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #16 poslato: 18.Okt. 2013, 20:24:27 »
Eva nesto fotki i od mene. Izuzetno sam uzivao u Banji Koviljaci. Samo zalim sto nije bilo vise vremena, ali i ovako smo pronasli gomilu gljiva na prilicno malom terenu koji smo uspeli obici.

Prvo fotke za uzivanje koje su determinisane.
Stevane imam primedbu na ovu prvu grupu koja je determinisana.
Gljiva koja je determinisana kao Melanoleuca decembris to svakako nije. Gljiva sa slike moze biti neka Inocybe sp. ili slicno.
Melanoleuca decembris je planinska gljiva, rate ispod cetinatra, i daleko je robusnija od gljive sa slike. Melanoleuce imaju izuzetno guste listice sto gljiva sa slike nema.
evo jedne Melanoleuca decembris radi poredjenja.

Za ostele determinacije se slazem sa Ihijem i Dejanom.

ihi

• Leptir
« Odgovor #17 poslato: 18.Okt. 2013, 21:44:14 »
Šumi, Stevina Melanoleuca ne znam da li je Melanoleuca d. i ne znam da li je fotografisana na planini, ali jeste ispod četinara na čemu insistiraš (vidim mnoštvo iglica i smrčevih grančica) za razliku od tvog primerka pored kojeg nema ni u tragu četinarskog materijala.
I nisam siguran da je to neka vrsta iz roda Inocybe, a šta je, to ne znam. Možda ćemo jednog dana ponuditi rešenje.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #18 poslato: 19.Okt. 2013, 00:49:13 »
Ihi, napravio sam radi poredjenja kolaz. U gornjem redu su dve Melanoleuca decembris od razlicitih autora, donja levo je Stevina a donja desno je moja pa uporedite.

Pogledajte sta o Melanoleuca decembris kaze Bane u svojoj knjizi "GLJIVE SRBIJE I ZAPADNOG BALKANA"

Inace gljivu sam nasao na 1200m nadmorske visine u mesovitoj sumi jele smreke i bukve, pa ako ne vidite na slici iglice cetinara ne znaci da nisu tu. Ponovicu , rod Melanoleuca karakterisu izuzetno gusti listici belicasto sive boje, kao i to da im je precnik sesira obicno veci od visine drske.

Baluban_S

• Lutka
« Odgovor #19 poslato: 19.Okt. 2013, 02:02:12 »
Melanoleuca decembris nije bas cesta gljiva u literaturi, a i nasao sam je prvi put iznad Manastira Radanj u borovoj sumi na gljivarenju u Banji Koviljaci. Naravno ni oni nisu determinisali gljivu, tj. ostala je negde sa nedeterminisanim gljivama.

Kako god, hvala za sugestiju. Otvoren sam za ideje, tj. koja bi to gljiva mogla biti ako nije Melanoleuca decembris? Ovo svakako nije slucaj koji cemo resiti u sekundi.