Autor Tema: Entoloma sinuatum, abortivum ??  (Pročitano 1631 puta)

ihi

• Leptir
Entoloma sinuatum, abortivum ??
« poslato: 07.Okt. 2013, 07:10:55 »
Prekjuče sam bio u prekrasnoj Bojčinskoj šumi. Na mestu gde puno godina zaredom srećem pomešane na istom staništu i gde se prepliću i bore za mesto rasta i prioritet po otrovnosti, Amanita phalloides (koju u ovom obilasku nigde nisam sreo) i Entoloma sinuatum (koja se javljala sporadično). No ovo ne bi bilo za mene, a ni za druge koji će čitati ovaj tekst ništa neobično, da nisam sreo na više mesta potpuno deformisane Entoloma sinuatum. Njihova plodna tela skoro sva su bila otišla u nenormalno velike drške sa malim šeširićem koji me podsećao na kapice Verpa digitaliformis.
Naravno, uzrok ovome ne znam. Beležim ga kao presedan. A da se našalim: možda je Entoloma s. nadvladala Amanitu p. pa joj je ova za osvetu pridodala za ručak neki hormon rasta koji će je deformisati :D
« Poslednja izmena: 11.Jan. 2016, 12:18:00 ihi »

ihi

• Leptir
Entoloma abortivum ??
« Odgovor #1 poslato: 07.Okt. 2013, 07:12:30 »
Slike
« Poslednja izmena: 21.Okt. 2013, 05:55:25 ihi »

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
Odg: Otrovna entoloma
« Odgovor #2 poslato: 07.Okt. 2013, 07:46:47 »
Zbilja neobičan nalaz. To, rekao bih, potvrđuje koliko su gljive promenljive i kako različiti uslovi u kojima gljiva raste mogu dovesti do raznolikih formi jedne iste vrste.
Na jednom forumu sam pročitao mišljenje da visok sadržaj CO2 i visoka relativna vlažnost vazduha mogu prouzrokovati izduženost kod gljiva. Te da zbog toga uzgajivači moraju obezbediti odgovarajuće provetravanje prostorija u kojima se gljive gaje.

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 07.Okt. 2013, 09:06:47 »
Tačno. I meni je to poznat. Imao sam priliku da vidim u jednom ugajalštu šampinjona tu pojavu. Razlog je bio, slabo provetravanje.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #4 poslato: 07.Okt. 2013, 16:06:50 »
Nisam siguran iz kog razloga bi se takva pojava desila u prirodi. Moguće je da gljive na osnovu relativne vlažnosti vazduha i procenta CO2 određuju momenat za širenje šešira i izbacivanje spora. Tako da ako se gljiva nađe u uslovima koji su slični uslovima u zemljištu(%rvv i %CO2), gljiva će "pomisliti" kako još nije vreme da izbaci spore, te će nastaviti da raste i dalje. I tako formirati izdužene oblike. Procenat CO2 u vazduhu se kreće oko 0.02%(ako me sećanje ne vara), a u zemljištu je i do 2%. Veliki uticaj na to ima mikrobiološka aktivnost u zemljištu. Možda se ta Entoloma našla u nekoj mikrodepresiji gde se nakupila veća količina CO2? Ovo je samo moje nagađanje, ali i zanimljiva tema za razmišljanje.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #5 poslato: 07.Okt. 2013, 17:43:41 »
Interesantna pjava, nisam imao prilike do sada da vidim ovaku deformaciju kod Entoloma sinuatum.

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 13.Okt. 2013, 06:37:39 »
Prča o neobičnim Enolomama se nastavlja. Ponvo sam bio u Bojčinskoj šumi (10. X 2013). Sada sam naišao na mnogo veći broj Entoloma nego prošli put. Među njima bilo je i dalje onih neobičnih sa gigantskim drškama. Primetio sam još jednu neobičnost u tome: ti deformisani primerci ne rastu uspravno već horizontalno. Oni jednostavno puze po zemlji i na taj način regulišu problem svoje težine.
Evo fotografije jednog poprilično brojnog skupa Entoloma sinuatum/ lividum i jednog primerka ležeće gljive.

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 20.Okt. 2013, 08:40:08 »
Evo ranojutarnje vesti i moje radosti determinacije:

Bojčinska šuma, mnogim gljivarima i šetačima veoma poznata, bila je predmet mojih obilazaka i istraživanja još od samog početka mojih gljivarenja. Obilazio sam je, ne toliko često koliko redovno svake godine bar jednom do dva puta. A eto, ove jeseni bio sam tri puta u kratkom roku (5. X 2013; 11. X 2013; i juče, 19. X 2013.)
U prvom ovojesenjem obilasku susreo sam se sa neobičnim, deformisanim primercima vrste iz roda Entoloma, koju sam nazvao Entoloma lividum/sinuatum. No, ona je bila drukčija od svega meni znanog o vrstama ovog roda. Javile su se tu i moje i drugih gljivara dijagnoze o tome šta je moglo izazvati te deformacije, pa sam juče na tu temu diskutovao i sa mikrobiologom i gljivaom prof. dr Miomirom Nikšićem.
Ali, rano jutros sam seupustio u pregledanje sajtova o rodu Entoloma na Internetu i, naravno, otkrio sam vrstu koja se u nauci zove Entoloma abortivum (Berk. & M.A. Curtis) Donk (1949) koja je izuzetno slična, ako ne i ista sa onom koju sam našao u Bojčinskoj šumi. Reč je o novoj vrsti za mene, verujem i u Srbiji, a možda i šire.
Moja saznanja od pre nekoliko godina da u ovom rodu ima oko 400 vrsta sada su, vidim, podignuta na oko 1000. I osim toga Entoloma ima saproba a i simbionata.
I molio bih nekog ko ume da preimenuje ovaj post u ENTOLOMA ABORTIVUM
 Prilažem jučerašnju fotografiju primerka koji se nalazi ispred, samo sada sa nekim bakterijama na sebi koje su izazvale crvenilo.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #8 poslato: 20.Okt. 2013, 14:56:53 »
Podaci sa Interneta za vrstu Entoloma abortivum su sa severnoamerickog kontinenta. Da li ima neki nalaz iz Evrope? U svakom slucaju je ovaj nalaz vrlo znacajan.

Internet stranica mushroomexpert.com kod te vrste daje tekst pod imenom "Neka se javi pravi parazit" u kom navodi odnos izmedju vrsta iz roda Armillaria u E. abortivum. Evo dela teksta koji sam preveo:

Citat
Године 1974 , Watling је проучавао "абортитане" Entoloma abortivum узорке и открио Armillaria mellea ћелије присутне у ткивима . Он је закључио да Armillaria mellea паразитира гљиву Entoloma abortivum. Иако Watling није научно доказао ову идеју , хипотеза да Armillaria може бити микопаразит изгледала је вероватно многим миколозима, јер Armillaria је познати патоген разних голосеменица и цветница " (Czederpiltz, Volk & Burdsall, 842).
Литература објављена након открића Watlingа је прихватила хипотезу да Armillaria  врсте нападају Entoloma abortivum. Међутим , студија из 2001. од стране Czederpiltz, Volk & Burdsall је показала управо супротно од дотадашњег мишљења . Проучавајући културе и теренским запажањима , ови миколози су предложили да израсле "абортиране Ентоломе" представљају дегенерисана плодоносна тела Armillaria врсте прожете Е. abortivum хифама, и препоручује коришћење заједничкog именa "Абортивна Ентолома " да укаже на агресивну , а не пасивну , улогу коју има Entoloma abortivum.
« Poslednja izmena: 20.Okt. 2013, 18:40:46 Bojan Šeguljev »

ihi

• Leptir
Entoloma abortivum ??
« Odgovor #9 poslato: 20.Okt. 2013, 19:18:50 »
Hvala Bojane.
Ovo što ste preveli, vrlo je zanimljivo, ali odmah da kažem da te tvrdnje i pretpostavke prevazilazi moja znanja.
« Poslednja izmena: 21.Okt. 2013, 05:56:16 ihi »

ihi

• Leptir
Odg: Entoloma abortivum ??
« Odgovor #10 poslato: 29.Okt. 2015, 07:44:37 »
Pre nekoliko dana, tačnije 24. X 2015. bio sam u Bojčinskoj šumi i na moju radost imao sam ponovo susret sa neobičnom i vrlo retkom Entoloma abortivum.
Prošle godine sam dva puta u jesen obilazio entolomsku lokaciju, ali nisam ništa našao. Međutim, ove godine, kao što kazah, pojavile su se. S obzirom da je već padalo veče i da sam s društvom bio na izlasku iz šume, ja sam ubrao dva primerka i doneo ih kući gde sam ih fotografisao.

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
« Odgovor #11 poslato: 29.Okt. 2015, 08:39:25 »
Bilo bi dobro uraditi i DNK analizu gljive kao potvrdu nalaza.

ihi

• Leptir
« Odgovor #12 poslato: 11.Jan. 2016, 12:15:33 »
Hvala mladom i perspektivnom Bojanu Šeguljevu na iskazanoj sumnji da sam pronašao Entoloma abortivum, vrstu koja do sada nije otkrivena u Evropi. Nažalost, pronašao sam u Bojčinskoj šumi deformisanu Entoloma sinuatum. A to što liči na E. abortivum, rezultat je nekog mikofila koji postojano obitava u Bojčinskoj šumi na jednoj mikrolokaciji iz godine u godinu. Ovu potvrdu dali su mi ruski mikolozi Igor Krom, mikolog iz Sibira (Azija) koji je našao u Krasnojaru Entoloma abortivum. Takođe je specijalista za Entolome Olga Morozova potvrdila da je u pitanju Entoloma sinuatum a ne E. abortivum. Dakle, nema ništa od abortitivne E. abortivum.
« Poslednja izmena: 11.Jan. 2016, 12:19:30 ihi »

Bojan Šeguljev

• Lutka
    • Flickr
Odg: Entoloma sinuatum, abortivum ??
« Odgovor #13 poslato: 11.Jan. 2016, 23:11:27 »
Sumnja je jedan od stubova nauke, rekao bih.  :)