Autor Tema: Koji Colias-i su u pitanju (Colias erate i Colias crocea)  (Pročitano 944 puta)

Magdalena Grahovac

• Gusenica
Koji Colias-i su u pitanju (Colias erate i Colias crocea)
« poslato: 06.Okt. 2013, 20:34:41 »
Koji Colias-i su u pitanju? Fotkano u Kraljevskom ritu u Bačkom Brestovcu.
« Poslednja izmena: 14.Nov. 2013, 14:54:17 Magdalena Grahovac »

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
Odg: Koji Colias-i su u pitanju
« Odgovor #1 poslato: 06.Okt. 2013, 20:38:16 »
Žutaće je lakše odrediti uživo nego sa slika jer mnogo zavisi od boje, a ona na fotkama ume da prevari. Rekao bih da je na drugoj slici Colias erate, a na trećoj Colias crocea.

Magdalena Grahovac

• Gusenica
« Odgovor #2 poslato: 06.Okt. 2013, 20:59:55 »
Hvala na brzom odgovoru.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 07.Okt. 2013, 11:57:22 »
Bio sam tamo (na drugoj slici ga ja držim ;) ) prva dva su isti primerak, a treći tamnije žut je bio drugi primerak leptira. Moguće da su oba crocea, ali nisam siguran.

Magdalena Grahovac

• Gusenica
« Odgovor #4 poslato: 07.Okt. 2013, 13:48:25 »
 Joži izvini što te nisam pomenula, umor je učinio svoje. Pošto niste sigurni, slobodno dođite i proverite o kojem Colias-u se radi   ;D  Joži sad zna gde je ovaj teren. Doduše skoro potpuno devastiran  :(, ali eto živi svet rita se još uvek bori za opstanak.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 07.Okt. 2013, 16:41:00 »
Ma ne nije zbog pominjanja-nepominjanja, samo sam reagovao na nesigurnost u vezi "prvi... drugi... treći" (bila su samo dva slikana, evo u prilogu i moje fotke). Inače videli smo i još neke za koje ja mislim da su erate, ali šta ćemo kad je bio ornitološki dan a leptiri su kad zatopli brzi ko munja :( Sledeći put ništa bez kečera i slikanja iz ruke. Doćićemo sigurno, sad ni pola nismo obišli.

Magdalena Grahovac

• Gusenica
Odg: Koji Colias-i su u pitanju (Colias crocea)
« Odgovor #6 poslato: 06.Nov. 2013, 08:58:56 »
Joži fotke su ti super ispale  :D, nisi morao toliko brinuti.

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
« Odgovor #7 poslato: 06.Nov. 2013, 12:29:20 »
Pošto je Joži dodao fotomaterijal, samo sam još sigurniji u ono što sam napisao. Prvi - C. erate, drugi - C. crocea.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 07.Nov. 2013, 17:38:25 »
Više slika veća sigurnost 8)

filip

• Moderator
  • Gusenica
Odg: Koji Colias-i su u pitanju (Colias erate i Colias crocea)
« Odgovor #9 poslato: 21.Nov. 2013, 14:32:27 »
Jozi, kad ih vec drzite u ruci, otvorite im krila kad ih slikate. Colias-i su skoro potpuno nemoguci za determinaciju sa donje strane krila...mozes ih slikati koliko god puta hoces, ali bez gornje strane identifikacija je nesigurna

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #10 poslato: 23.Nov. 2013, 16:20:31 »
Vidiš, za ovo postoji Forum ;)
Osećao sam da bi bilo lepo otvoriti ga, ali smo bili u žurbi...

Tu samo jedan savet a i pitanje od stručnijih: nije svejedno kako se sa leptirom barat u ruci, prilično su osetljiva sorta, pa je moj savet da ih ne hvata i tretira onaj ko nije siguran šta radi, ubićemo ih i onesposobiti da lete i bez namere da završe u naučne svrhe u zbirci :-\
A pitanje je: Filipe ima li neka preporuka kako najlakše otvoriti leptira a da ne strada krilo, kako ga bezbedno držati i sl.? Može i neki link ili slika.
Ja sam našao sledeće (na engleskom je ali ima slika):
http://www.butterflyfunfacts.com/howtoholdabutterfly.php
http://insects.about.com/od/butterfliesmoths/f/touch_butterfly_die.htm

I dve slike (doduše tropskih leptira):
http://bp3.blogger.com/_3x4VI01aa14/RkhrtPCx9bI/AAAAAAAAAB0/1lppNVCTBS8/s1600-h/Vietnam+Pictures+108.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-9kTDzFow3Hw/T8VIpVSiTxI/AAAAAAAAAWE/4SvaE7tyYMg/s1600/IMG_0905.JPG
« Poslednja izmena: 23.Nov. 2013, 16:57:44 jozi »

filip

• Moderator
  • Gusenica
« Odgovor #11 poslato: 06.Dec. 2013, 10:57:56 »
Jozi, ako slikate leptira radi identifikacije, onda je fotografija Colias sa donje strane krila od male koristi. Ako ste ga vec uhvatili u mrezu i fotografija kroz mrezu sa gornje strane je korisnija.
Sto se drzanja tice, nikako ne preporucujem drzanje kao u prva dva linka. Drzanje leptira za noge je jako lose iz razloga sto se njima noge lako polome i jednom kada leptir izbugi jednu ili vise nogu gubi sposobnost normalnog funkcionisanja, mnogo gore nego da mu se malo ostete krila. Mislim da je najpravilniji i najbezbedniji nacin da ga drzite kao na poslednje dve fotografije, dakle palcm se pridrzava toraks, dok  kaziprst i i srednji prst pridrzavaju toraks sa donje strane. Tako se ne pravi velika steta leptiru. Ipak, to vazi samo za vece vrste od Coliasa pa do lastinog repka, za manje vrste bih izbegavao bilo kakvo rukovanje.
Cao
filip

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #12 poslato: 07.Dec. 2013, 00:36:57 »
Hvala, teško je priznati, ali poneki plavac loše leti nakon fotkanja iz ruke. Bolje je nabaviti aparat sa makro zumom.

filip

• Moderator
  • Gusenica
« Odgovor #13 poslato: 11.Dec. 2013, 14:40:45 »
Cao Jozi,
Pa ako se primerci fotografisu radi determinacije, onda ima smisla manipulisati leptirom, ako se fotka radi dobre fotografije onda bolje kupiti makro objektiv. A obicno makro objektivi ni nemaju zum, nego fiksnu fokusnu daljinu...

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #14 poslato: 11.Dec. 2013, 14:44:56 »
Pa da greška u izrazu - mislio sam na aparat koji je u stanju da približi leptira sa 1-2 metra u makro modu. To sada već zna skoro svaki kompaktni aparat. Nekada je za to bilo potrebno ubaciti međuprsten na objektiv od 128mm ali ovo je već tema za "rubriku" makro-fotografisanje i tehnika ;)