Autor Tema: U Carstvu Dzinova.  (Pročitano 883 puta)

Resavac71

• Lutka
U Carstvu Dzinova.
« poslato: 27.Sep. 2013, 23:54:14 »
Kako drugacije nazvati ovu temu kad poslem milimetarskig Gljiva naletim na ove velike Gljive  ;D

Geastrum sp.

Lacrymaria lacrymabunda

Artomyces pyxidatus

Hygrophoropsis aurantiaca

Trametes hirsuta

Tricholoma terreum

Albatrelluspes-caprae

Lycoperdon perlatum

Suillus collinitus

Tricholomopsis rutilans

Laetiporus sulphureus

Faerberia carbonaria

Lactarius deliciosus

Laccaria proxima

Hypholoma capnoides

Boletus edulis

Thelephora terrestris

Sparassis crispa

Amanita muscaria

Crepidotus mollis

Isaria farinosa

Lentinellus ursinus

Phaeomarasmius erinaceus

« Poslednja izmena: 28.Sep. 2013, 00:11:19 Resavac71 »

ihi

• Leptir
Odg: U Carstvu Dzinova.
« Odgovor #1 poslato: 28.Sep. 2013, 06:24:49 »
Opa, opa, lepih vrsta. Bravo.
Jesu li sve austrijske?

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #2 poslato: 28.Sep. 2013, 07:48:08 »
Da ove Gljive su sve Austrijanke, sakupljene u poslednjih tri cetiri nedelja, kada sam bio u Srbiji krajem Jula, velikih Gljiva uopste i nije bilo.

Danas idem na visine 1500 m. Wechsel ali sa druge strane koja je vislja, sa ove moje strane gde cesce idem je neka visina od 1000 m. naravno moze se stici i do 1700 m. ali treba mnogo vremena.

Pozdrav Zarko.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #3 poslato: 28.Sep. 2013, 20:30:00 »
Bravo, Zare, odlicni nalazi.

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 28.Sep. 2013, 21:16:46 »
Žarko, jutros sam se upoznao sa vašim "džinovima" a večeras sam se malo ozbiljnije bavio vašim nalazima. Čini mi se da je ono što ste nazvali Sparassis crispa zapravo Sparassis nemecii, vrsta koja raste na smrči (Picea abies). Sparassis crispa raste na belom i crnom boru, na duglaziji, arišu i kedru. Po obilju iglica oko vašeg nalaza, reklo bi se da potiču od smrče i otuda moja pretpostavka da je S. nemecii.
Sparassis nemecii je retka vrsta. Koliko mi je poznato, našao ju je Dragan Karadžić, profesor šumarskog fakulteta u Beogradu na Durmitoru.
Istu vrstu, na panju smrče, našao sam u Rožajama pre desetak godina (tada i nikada više).
Ako ste sačuvali gljivu, proverite spore.
Mnogo pozdrava, Ibrahim

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 28.Sep. 2013, 21:34:49 »
Žarko,
da ispravim grešku: domaćin vrsti Sparassis nemecii je jela (Abies alba) a ne smrča (Picea abies). Ovim ispravljam sebe, a i prof. šumarstva dr Dragana Karadžića koji je u jednom radu iz 2002. tvrdio da raste na smrči, a u drugom iz 2006. na jeli.
Panj na kojem sam pronašao pomenutu gljivu nije imao grane da bih kao amater mogao da tačno odrediim  vrstu drveta. Oslonio sam se na stručno mišljenje.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #6 poslato: 28.Sep. 2013, 23:39:36 »
Ibrahime iskreno receno ja bih vise volio da je Sparassis nemecii, medjutim mislim da je ipak Sparassis crispa, mozda neka varijacija, jer ova crvenkasta boja mi je malo cudna, ali predpostavljam da je takva farba zato sto je Gljiva bila mlada, Gljivu nemam vise jedan deo je zavrsio u mom tiganjcetu, a jedan deo je ostao na gde je rasla i dalje da raste. Tamo je bilo i Smrce i Jele i Borova, nisam ni obratio paznju posto je rasla iz neke zile iz zemlje.

Sparassis brevipes ili stariji nazivi (Sparassis laminosa i Sparassis nemecii) sam nalazio bas u onoj dalekoj Sumi ali septembra 2009 godine ispod Jele.

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 29.Sep. 2013, 07:03:40 »
Žarko,
da li je ova vaša S. nemecii/brevipes Austrijanka?
Za nju nema dileme. Isto takva je bila i moja, samo ja tada nisam imao fotoaparat pa sam parče odneo kod mesnog fotografa a on bez predleća ili makro opcije snimio mi je nešto po čemu se gljiva prepoznaje, ali ne i čemu se možemo diviti.
Kada je u pitanju identifikacija vaše S. crispa, boja nije presudna. Mislim da je stanište važnije.
Pozdrav, Ibrahim
Danas ću ići, najverovatnije, u čuvenu Bojčinsku šumu.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #8 poslato: 29.Sep. 2013, 08:59:54 »
Da ova moja Sparassis nemecii je Austrijanka, nadjena u onoj Sumi sto je skoro na Ceskoj granici, a zaove se Miniwald, u prevodu mala Suma, na visini je od 750 do 800m, i uglavnom kiselo zemljiste.

https://maps.google.at/maps?hl=de&ll=48.493857,15.263486&spn=0.015102,0.042272&t=p&z=15

Tebi Ibrahime zelim lep lov po Sumi, ja sam bio juce danas je mikroskopiranje na redu.

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #9 poslato: 01.Okt. 2013, 10:27:36 »
Mislim da je ova Zaretova S. crispa. Sa rodom Sparassis mikolozi su napravili tako zamesateljstvo da imamo, bar sto se tice stanista potpuno kontradiktorne studije, ipak mislim da je studija prof. Karadzica( http://www.doiserbia.nb.rs/img/doi/0353-4537/2006/0353-45370693083K.pdf )merodavna za ove nase prostore.
Ja imam problem, jer ih obicno nadjem u kasnijoj fazi razvoja kada se neke bitne morfoloske karakteristike gube, ali sta je tu je. >:(
S. crispa na korenu bukve.

Takodje S. crispa nadjena na bukvi (sa izlozbe 21.09.2013. u Kragujevcu)

S brevipes=nemecii sa korena jele

ihi

• Leptir
« Odgovor #10 poslato: 01.Okt. 2013, 21:14:18 »
Žarko,

vaša zvezdača je Geastrum saccatum.

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #11 poslato: 01.Okt. 2013, 23:05:12 »
Hvala Ibrahime za predlog,

na izgled bi se reklo da je to Geastrum saccatum, provericu kasnije mikroskopiju.

Inaceno imam jos dosta neresenih sa Planine, vecina teskih Cortinariusa,  u medjuvremenu sam danas nasao u dvoristu moje Komsike, jos par lepotica, a i na decjem igralistu su vec neke vidjene, u svakom slucaju konacno krecu i kod mene u nizinskim mestima Gljive, jedino sto mraz preti, da mi smrsi planove, za dugu Gljivarsku jesen.