Autor Tema: Phytoecia icterica - strižibuba iz paštrnjaka  (Pročitano 631 puta)

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Phytoecia icterica - strižibuba iz paštrnjaka
« poslato: 25.Nov. 2011, 01:27:30 »
Ako imate sreće da kupite (ili gajite) paštrnjak (Pastinaca sativa) bez insekticida imate priliku da u njemu nađete strižibubu Phytoecia icterica. Uvek sam u toku zime nalazila larve, tek u proleće se larva "ulutka" a obično u maju sam nalazila imago. Ove godine je Miholjsko leto prevarilo larvu i ona se požurila pretvoriti u imago.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
Odg: Phytoecia icterica - strižibuba iz paštrnjaka
« Odgovor #1 poslato: 19.Jan. 2012, 21:02:37 »
Da li neko zna razlog zašto uvek u paštrnjaku postoji samo jedna larva?
Nikad nisam našla više od jedne makoliko da je koren velik, a nalazim ih skoro u svakom korenu.
Jesu li kanibali, ako više ženki snese jajašca u istu biljku, ona najjača larva pojede slabije? Ili možda ženke ostavljaju neku hemijsku "poruku" tipa, "ova biljka je zauzeta" nakon što snesu jaje.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #2 poslato: 23.Jan. 2012, 17:17:16 »
Enka, jako zanimljiva tema i fenomenalno ispraćeno razviće. Meni zvuči verovatnije teorija o kanibalizmu. Možda larve mogu da migriraju u drugi koren, pogotovu kad su oni ovako ubrani i ostavljeni negde? To bi bila jako lepa tema za razradu. Ja čisto sumnjam da je neko istraživao taj fenomen na strižibubama jer im je životni ciklus jako tug i treba imati čvrste živce.

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
« Odgovor #3 poslato: 23.Jan. 2012, 22:25:14 »
Ovima životni ciklus verovatno nije duži od jedne godine.
Ne verujem da se larve sele, leti su male a kasnije sve veće, pa na proleće ih nema u korenu, ostanu samo rupe sa ostacima...
Jeste lepa tema i materijal je prilično dostupan, ako se koren gaji bez pesticida.