Autor Tema: sića sa hrasta  (Pročitano 834 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
sića sa hrasta
« poslato: 04.Sep. 2013, 10:50:29 »
Lanzia echinophila, na trulim kupulama

Rutstroemia sydowiana, na vrhu peteljke lista

Imam i sa žireva, postaviću kad sredim.

Resavac71

• Lutka
Odg: sića sa hrasta
« Odgovor #1 poslato: 04.Sep. 2013, 16:35:31 »
U literaturi se vecinom navodi da Lanzia echinophila raste na kupulama od kestena, mada sam je dosta nalazio i na kupulama od hrasta, i u Srbiji sam imao ovog leta nekoliko nalaza.

Rutstroemia sydowiana mi je do sada ostala neotkrivena, (na kakvim mestima je trebam traziti)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 04.Sep. 2013, 17:38:46 »
Izgleda da ove L.echinophila-e ima svuda (u ovo vreme). Juče i danas gde god sam čučno u hrastovoj šumi i pregledao par kupula našao sam ih. Ustvari, nađeš ono što tražiš. Ranije nisam bio asko gljivar pa nisam kupule ni zagledao, verovatno ih je bilo uvek.  ;D
R. sydowiana sam slučajno našao u šumskoj stelji. Prevrtao sam lišće i odjednom se pojavila. Uočio sam je iako je sitna (par mm) i pojedinačna, tj. bilo je samo ovo jedno plodno telo na vrhu drške trulog lista. Na terenu mi je u glavi sinulo ime R.petiolorum (zbog drške) ali ipak nije. Naravno, nakon toga sam gomilu lišća izprevrto u nameri da nađem još koji primerak ali džabe. 

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #3 poslato: 04.Sep. 2013, 19:09:52 »
Interesantno da meni ove Lanzia echinophila koje rastu na kupulama od zira sasvim drugacije makroskopski izgledaju nego one sto rastu na kupulama od kestena, medjutim mikroskopski su iste, imam neki osecaj kao da su to dve razlicite gljive, ali ko ce mene da veruje.  ;D

Inaceno sad jos malo bi trebala i Lanzia luteovirescens doci na peteljkama od lista Javora(Acer) lako se uoci na osnovu zelenkaste boje.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 05.Sep. 2013, 12:58:11 »
Nisam odoleo, slikao sam Lanzia-u ponovo danas  ;), ovaj put skroz zrele primerke

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #5 poslato: 05.Sep. 2013, 16:59:51 »
Evo i jedna od mene takodje iz Srbije nadjena u selu Sladaja(Panjevacki potok)

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #6 poslato: 18.Sep. 2013, 21:35:37 »
Evo i mojih casica od proslog Vikenda, bio sam u prilicno niskoj listopadnoj Sumi, pa posto velikih ne bese puno onda su rovokopacke vestine bile potrebne, kao rezultat evo tri mala pehara na peteljkama listova od prosle godine.

Prva je bila ova Rutstroemia petiolorum na listu od Bukve.

Ovu drugu sam nasao na jednom prilicno raspadnutom listu, za koji sam predpostavljao da je od hrasta, medjutim kada sam mikroskopirao videlo se da je Lanzia luteovirescens, a i ova zelena farba takodje govori tome u prilog, kasnije mi je tek palo na pamet da je u okolini bilo i nekoliko Javora (Acer campestre)

Na kraju se ipak pronasla i Rutstroemia sydowiana na listu od Hrasta

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #7 poslato: 18.Sep. 2013, 22:59:06 »
Bravo. Verovao ili ne ja baš danas nađoh (prvi put u mikoživotu) Lanzia-u luteovirens. Međutim, nije bila na Acer-u nego na Fraxinus-u, tj. trulim grančicama jasena utisnutim u zemlju. Pošto nema šta drugo da bude guglao sam dok nisam našao da može da raste i na jasenu (http://www.mykologie.net/index.php/houby/podle-morfologie/apothecia/item/1036-lanzia_luteovirescens).

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #8 poslato: 18.Sep. 2013, 23:59:52 »
Postom kopamo Dragisa po slicnim terenima tako ce nam i nalazi biti slicni, interesantno je da jos od prosle zime neke jako interesantne i retke Gljive koje si Ti prvi pronasao meni su se poslem nedelju ili dve takodje pojavile na vidiku, pa te zato molim pronadji ovu Gyrodon lividus, vec sam joj duze vreme u tragu ali nikako da se sretnemo, ovaj moj Kolega Koller ima nekoliko mesta na kojima ih je nalazio, ali mi nisu bas blizu, i kao za pakost ove godine se nisu ni pojavili na tim njegovim mestima, ali ne treba gubiti nadu.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #9 poslato: 19.Sep. 2013, 07:18:40 »
pa te zato molim pronadji ovu Gyrodon lividus, vec sam joj duze vreme u tragu ali nikako da se sretnemo
  ;D

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #10 poslato: 19.Sep. 2013, 13:05:23 »
evo i moje Lanzia-e

« Poslednja izmena: 19.Sep. 2013, 13:18:33 Dragisa Savic »

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #11 poslato: 19.Sep. 2013, 18:16:55 »
Lep nalaz Dragisa, malo su vise zute boje, ali su one.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #12 poslato: 19.Sep. 2013, 18:22:39 »
Jeste, malo su žuće nego što je uobičajeno. Prvo sam našao ovu u sredini koja je čak vukla na braon. Nisam odmah shvatio šta je dok nisam našao nekoliko ovih žutih. E onda sam se setio Acer-a koga tu nije bilo u blizini, ali nema šta drugo da bude što je i mikroskop pokazao (nisam još merio i slikao, samo gledao).

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #13 poslato: 25.Sep. 2013, 08:15:52 »
Houston, we have a problem. :-\

Ova moja "Lanzia" ima ovakve spore.